fbpx

Nejlepší rybářské navijáky 2020 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Výběr rybářského navijáku je stejně tak důležitý jako výběr správného prutu. Má totiž podstatný vliv na to, jak budete při boji s rybou úspěšní.

Jedná se o finančně poměrně nákladnou záležitost, a tak je dobré výběr nepodcenit, aby vám naviják vydržel dlouhá léta. Tento článek vám pomůže se ve změti navijáků zorientovat a vybrat ten nejvhodnější.

Nejlepší rybářské navijáky

Na trhu je nespočet rybářských navijáků a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší rybářské navijáky dostupné v roce 2020. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat rybářský naviják?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší rybářský naviják

Penn 360 Slammer

Brzda: přední
Průměr vlasce: 0,30 mm
Kapacita cívky: 220 m
Orientační cena: 1 600 Kč
2. nejlepší rybářský naviják

Fox EOS 10000

Brzda: volnoběžná
Průměr vlasce: 0,33 mm
Kapacita cívky: 320 m
Orientační cena: 2 000 Kč
3. nejlepší rybářský naviják

Shimano Ultegra 14000 XTD

Brzda: přední
Průměr vlasce: 0,35 mm
Kapacita cívky: 550 m
Orientační cena: 3 500 Kč
4. nejlepší rybářský naviják

NGT Dynamic Carp 6000

Brzda: přední
Průměr vlasce: 0,28 mm
Kapacita cívky: 245 m
Orientační cena: 1 500 Kč
5. nejlepší rybářský naviják

Mivardi Alcon 6000

Brzda: volnoběžná
Průměr vlasce: 0,30 mm
Kapacita cívky: 350 m
Orientační cena: 1 100 Kč

Jak vybrat rybářský naviják?

Pokud už jste prošli složitým výběrem správného rybářského prutu, bude pro vás výběr navijáku o něco jednodušší. Řídí se totiž do jisté míry stejnými faktory – tedy především tím, jaké ryby a jakým způsobem budete lovit. Čím dalším se při výběru řídit?

1. Podle typu

Navijáky na trhu se dělí do čtyř základních, více či méně běžných typů:

 • Bubínkové navijáky

S bubínkovými navijáky se dnes už setkáte zřídka. Jedná se o nejstarší a nejjednodušší typ, který se podobá dnešním muškařským navijákům. Představit si jej můžeme jako kolečko, na které se namotává vlasec, ale místo brzdy se o zbrždění cívky stará rybář sám. Nejen, že se dnes už téměř nepoužívá, ale patří navíc i do dražší cenové kategorie.

 • Smekací navijáky

Smekací navijáky jsou v našich končinách nejpoužívanějším typem. Hodí se pro nejrůznější způsoby lovu včetně toho mořského. Bývají označovány jako navijáky „s pevnou cívkou“ a jejich typickou vlastností je nastavitelný brzdný odpor.

 • Multiplikátory

Multiplikátory, nebo také navijáky s otočnou cívkou, jsou určené k lovu na moři, ale v našich podmínkách se využívají také, především k lovu sumců. Vynikají přesným nadhozem a velkou rotační rychlostí cívky.

 • Muškařské navijáky

Jak už název napovídá, tento typ je určen pro muškaření a slouží k ukládání muškařské šňůry. Funguje na principu klasického kolečka, tedy zásobníku šňůry, které je však v tomto případě opatřeno citlivou brzdou. (zdroj)

2. Podle druhu ryb

Každý druh ryb vyžaduje jiné zacházení a jiné fígle, jak z něj udělat svůj úlovek. Mezi ně patří i výběr správného navijáku.

 • Kapři – pro lov kaprů, ale také třeba cejnů, jsou nejvhodnější volbou smekací navijáky nebo navijáky s volnoběžnou cívkou – baitrunnery.
 • Pstruzi – stejně jako u dalších ryb, které se loví muškařením, se i na pstruhy hodí nejlépe muškařské, případně smekací navijáky.
 • Dravci – u dravců záleží spíše než na typu navijáku na jeho brzdě, která musí být dostatečně kvalitní. Používají se však většinou navijáky smekací.
 • Mořské ryby – pokud jezdíte lovit i k moři, pak si pořiďte buď multiplikátor, nebo smekací naviják.

3. Podle způsobu lovu

Naviják zvolte takový, aby odpovídal vaší oblíbené rybářské technice.

 • Muškaření – zde je volba jasná, pro lov na umělou mušku, která je nahazovaná pomocí muškařské šňůry, jsou určené speciální muškařské navijáky.
 • Přívlač – pro tento způsob lovu, kdy má hozená nástraha imitovat pohyb živočicha a nalákat dravce, se nejvíce hodí multiplikátor nebo smekací naviják
 • Položená – u položené, kdy rybu lovíme přirozenou návnadou na dně nebo těsně nad ním, nejlépe poslouží smekací naviják
 • Plavaná – u plavané, jedné ze základních rybářských technik spočívající v chytání na splávek, pod nímž se nechází návnada, sáhněte po smekacím navijáku

4. Podle materiálu

Od materiálu se odvíjí životnost navijáku i to, jak velké ryby zvládne. Tomu, jak velké a těžké chcete lovit ryby, by měla tedy odpovídat jeho kvalita.

Nejlevnější variantou jsou plastové navijáky, které se hodí maximálně pro úplné začátečníky nebo velmi sváteční rybáře. Pokud to s rybařením myslíte vážně, zainvestujte do navijáku z grafitu, nebo ještě lépe z duralu.

5. Podle brzdy

Brzda už dnes patří k vybavení takřka každého navijáku. Na trhu se setkáte s několika typy, z nichž každý se hodí pro trochu jiné účely a má své výhody i nevýhody.

 • Přední brzda

Výhoda brzdy umístěné vpředu spočívá především ve vyšší citlivosti. Negativem pak může být horší přístupnost i vyšší možnost zadrhnutí.

 • Zadní brzda

Zadní brzdy jsou v současné době častější a těží především z toho, že se při jejich manipulaci rybář nedotýká vlasce či šňůry.

 • Baitrunner

V případě, že se rádi vydáváte za lovem velkých kaprů, se poohlédněte po brzdě typu baitrunner, neboli volnoběžné brzdě. Ta je opatřena dvěma brzdami, z nichž každá má svou funkci. V praxi funguje tak, že můžete rybu nechat libovolně plavat s nástrahou, ale okamžitě můžete v případě potřeby zaseknout.

 • Bojová brzda

Setkat se můžete i s termínem bojová brzda, který však neoznačuje celý brzdový systém, ale páčku, která je doplňkem ke klasické brzdě. Ta umožňuje rychle reagovat na chování lovené ryby a dočasně snížit nebo zvýšit odpor brzdy, aniž by bylo třeba měnit její nastavení.

6. Podle ceny

Co se týče ceny navijáků, zde platí obecné pravidlo, že čím více si připlatíte, tím lepší produkt dostanete. V případě navijáků se s rostoucí cenou dočkáte lepšího materiálu i samotného zpracování. Pokud se chcete rybaření věnovat více, vyhněte se nejlevnějším variantám, kde se cena pohybuje v řádu stokorun, a raději přihoďte tisícikorunu a pořiďte si kvalitnější výrobek.

 • Navijáky do 1 000 Kč

Pokud s rybařením začínáte a nejste si jisti, do jaké míry se mu budete věnovat, nejspíš vám postačí i levnější navijáky. Počítejte však s méně kvalitními materiály, tím pádem i kratší životností, a také spokojit se budete muset například i s menší kapacitou cívky apod.

 • Navijáky do 1 500 Kč

Jestliže rybaříte často, ale z nejrůznějších důvodů nechcete investovat do nejlepšího vybavení, bude pro vás ideální střední cenová kategorie. Seženete v ní kvalitní navijáky s celou řadou šikovných vlastností pro jednotlivé typy rybářských technik.

 • Navijáky nad 2 000 Kč

V této cenové kategorii se už nacházejí “Rolls Royce” mezi navijáky. Najdete u nich to nejkvalitnější zpracování a také celou řadu moderních vychytávek.

Často kladené otázky

1. Jak se o naviják starat?

V případě příkladné péče vám naviják vydrží dlouhá léta. Nezapomeňte jej tedy vždy při znečištění důkladně očistit a v případě potřeby promazat. K tomu vám nejlépe poslouží olej určený přímo pro mazání navijáků, ale někteří rybáři používají i jiné prostředky – například silikonovou vazelínu či technický olej. (zdroj) Nejméně jednou za rok, například po sezóně, si pak zaslouží důkladnější prohlídku.

2. Je rozdíl v navijácích pro praváky a leváky?

V dnešní době se už u většiny navijáků setkáte s kličkou, která se dá nastavit tak, aby vyhovovala pravákům i levákům. Každopádně je však dobré se před koupí o této možnosti přesvědčit.

3. Čím se liší navijáky pro lov v moři?

Pokud se za rybařením vydáváte k moři, myslete především na vhodný materiál, který musí odolávat korozi a soli. Dále tomu přizpůsobte i jeho typ, aby zvládl i velké mořské ryby. K tomu rybáři nejčastěji volí multiplikátor.

4. Kde naviják skladovat?

V ideálním případě naviják přenášejte a uchovávejte v pouzdře, které si pořiďte spolu s ním. Lépe tak bude odolávat vlhkosti či vnějšímu poškození.

5. Naviják už nefunguje tak, jako dřív. Jak jej opravit?

Pokud si všimnete, že se vlastnosti navijáku změnily k horšímu, v ideálním případě vyhledejte odborný servis. I na navijáky se vztahuje záruka, tak si před koupí nezapomeňte prostudovat podmínky a využít jí.

Shrnutí

Výběr rybářského navijáku může být kvůli velmi široké nabídce a celé řadě různých typů poněkud složitou záležitostí. Abyste si jej co nejvíce zjednodušili, zamyslete se nad tím, pro jaké účely a jak často jej budete používat. Své oblíbené technice a druhu lovených ryb výběr přizpůsobte. Pak už stačí stanovit si cenu a následně vybrat konkrétní typ. Snažte se vyhnout univerzálním navijákům z levných materiálů a zaměřte se na kvalitu. Naviják vám vydrží o to déle a investice se tak vrátí.

Přečtěte si také výběr nejlepších echolotů, rybářských prutů a fotopastí – dali jsme si záležet. ?

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu