Nejlepší rybářské navijáky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Nejlepší rybářské navijáky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Strávili jsme více než 50 hodin průzkumem rybářských navijáků. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2021.

Nejlepší kaprové navijáky

Rybářské navijáky na kapry – kaprařské navijáky jsou speciálně vyrobené a konstruované navijáky pro lov kaprů. Jsou obecně těžší a robustnější – souboj s macatým kouskem by dal křehčí konstrukci zabrat.

Kaprový naviják č.1

Nash Naviják Scope GT6000 Reel

Navijáky Scope GT jsou opravdovými dříči, na které majitelé krátkých prutů dlouho čekali.Takřka nezničitelné navijáky v silném těle.

Orientační cena: 5 700Kč

Kaprový naviják č.2

Okuma naviják 8K

Tento naviják má mosazné strojově obráběné převody a velice pevné a lehké grafitové vůči korozi odolné tělo .

Orientační cena: 2 600Kč

Kaprový naviják č.3

Z-fish naviják Hulk BT 9000

Tento naviják lze zkrátka a jednoduše charakterizovat jako spolehlivý, velkokapacitní kaprový naviják s volnoběžnou brzdou. Podrží vás v každé situaci.

Orientační cena: 1 600Kč

Jak vybrat rybářský naviják?

Pokud už jste prošli složitým výběrem správného rybářského prutu, bude pro vás výběr navijáku o něco jednodušší. Řídí se totiž do jisté míry stejnými faktory – tedy především tím, jaké ryby a jakým způsobem budete lovit. Čím dalším se při výběru řídit?

Navijáky na trhu se dělí do čtyř základních, více či méně běžných typů:

 • Bubínkové navijáky

S bubínkovými navijáky se dnes už setkáte zřídka. Jedná se o nejstarší a nejjednodušší typ, který se podobá dnešním muškařským navijákům. Představit si jej můžeme jako kolečko, na které se namotává vlasec, ale místo brzdy se o zbrždění cívky stará rybář sám. Nejen, že se dnes už téměř nepoužívá, ale patří navíc i do dražší cenové kategorie.

 • Smekací navijáky

Smekací navijáky jsou v našich končinách nejpoužívanějším typem. Hodí se pro nejrůznější způsoby lovu včetně toho mořského. Bývají označovány jako navijáky „s pevnou cívkou“ a jejich typickou vlastností je nastavitelný brzdný odpor.

 • Multiplikátory

Multiplikátory, nebo také navijáky s otočnou cívkou, jsou určené k lovu na moři, ale v našich podmínkách se využívají také, především k lovu sumců. Vynikají přesným nadhozem a velkou rotační rychlostí cívky.

 • Muškařské navijáky

Jak už název napovídá, tento typ je určen pro muškaření a slouží k ukládání muškařské šňůry. Funguje na principu klasického kolečka, tedy zásobníku šňůry, které je však v tomto případě opatřeno citlivou brzdou. (zdroj)

Každý druh ryb vyžaduje jiné zacházení a jiné fígle, jak z něj udělat svůj úlovek. Mezi ně patří i výběr správného navijáku.

 • Kapři – pro lov kaprů, ale také třeba cejnů, jsou nejvhodnější volbou smekací navijáky nebo navijáky s volnoběžnou cívkou – baitrunnery.
 • Pstruzi – stejně jako u dalších ryb, které se loví muškařením, se i na pstruhy hodí nejlépe muškařské, případně smekací navijáky.
 • Dravci – u dravců záleží spíše než na typu navijáku na jeho brzdě, která musí být dostatečně kvalitní. Používají se však většinou navijáky smekací.
 • Mořské ryby – pokud jezdíte lovit i k moři, pak si pořiďte buď multiplikátor, nebo smekací naviják.

Naviják zvolte takový, aby odpovídal vaší oblíbené rybářské technice.

 • Muškaření – zde je volba jasná, pro lov na umělou mušku, která je nahazovaná pomocí muškařské šňůry, jsou určené speciální muškařské navijáky.
 • Přívlač – pro tento způsob lovu, kdy má hozená nástraha imitovat pohyb živočicha a nalákat dravce, se nejvíce hodí multiplikátor nebo smekací naviják
 • Položená – u položené, kdy rybu lovíme přirozenou návnadou na dně nebo těsně nad ním, nejlépe poslouží smekací naviják
 • Plavaná – u plavané, jedné ze základních rybářských technik spočívající v chytání na splávek, pod nímž se nechází návnada, sáhněte po smekacím navijáku

Od materiálu se odvíjí životnost navijáku i to, jak velké ryby zvládne. Tomu, jak velké a těžké chcete lovit ryby, by měla tedy odpovídat jeho kvalita.

Nejlevnější variantou jsou plastové navijáky, které se hodí maximálně pro úplné začátečníky nebo velmi sváteční rybáře. Pokud to s rybařením myslíte vážně, zainvestujte do navijáku z grafitu, nebo ještě lépe z duralu.

Brzda už dnes patří k vybavení takřka každého navijáku. Na trhu se setkáte s několika typy, z nichž každý se hodí pro trochu jiné účely a má své výhody i nevýhody.

 • Přední brzda

Výhoda brzdy umístěné vpředu spočívá především ve vyšší citlivosti. Negativem pak může být horší přístupnost i vyšší možnost zadrhnutí.

 • Zadní brzda

Zadní brzdy jsou v současné době častější a těží především z toho, že se při jejich manipulaci rybář nedotýká vlasce či šňůry.

 • Baitrunner

V případě, že se rádi vydáváte za lovem velkých kaprů, se poohlédněte po brzdě typu baitrunner, neboli volnoběžné brzdě. Ta je opatřena dvěma brzdami, z nichž každá má svou funkci. V praxi funguje tak, že můžete rybu nechat libovolně plavat s nástrahou, ale okamžitě můžete v případě potřeby zaseknout.

 • Bojová brzda

Setkat se můžete i s termínem bojová brzda, který však neoznačuje celý brzdový systém, ale páčku, která je doplňkem ke klasické brzdě. Ta umožňuje rychle reagovat na chování lovené ryby a dočasně snížit nebo zvýšit odpor brzdy, aniž by bylo třeba měnit její nastavení.

Co se týče ceny navijáků, zde platí obecné pravidlo, že čím více si připlatíte, tím lepší produkt dostanete. V případě navijáků se s rostoucí cenou dočkáte lepšího materiálu i samotného zpracování. Pokud se chcete rybaření věnovat více, vyhněte se nejlevnějším variantám, kde se cena pohybuje v řádu stokorun, a raději přihoďte tisícikorunu a pořiďte si kvalitnější výrobek.

 • Navijáky do 1 000 Kč

Pokud s rybařením začínáte a nejste si jisti, do jaké míry se mu budete věnovat, nejspíš vám postačí i levnější navijáky. Počítejte však s méně kvalitními materiály, tím pádem i kratší životností, a také spokojit se budete muset například i s menší kapacitou cívky apod.

 • Navijáky do 1 500 Kč

Jestliže rybaříte často, ale z nejrůznějších důvodů nechcete investovat do nejlepšího vybavení, bude pro vás ideální střední cenová kategorie. Seženete v ní kvalitní navijáky s celou řadou šikovných vlastností pro jednotlivé typy rybářských technik.

 • Navijáky nad 2 000 Kč

V této cenové kategorii se už nacházejí “Rolls Royce” mezi navijáky. Najdete u nich to nejkvalitnější zpracování a také celou řadu moderních vychytávek.

1) Jak se o naviják starat?

V případě příkladné péče vám naviják vydrží dlouhá léta. Nezapomeňte jej tedy vždy při znečištění důkladně očistit a v případě potřeby promazat. K tomu vám nejlépe poslouží olej určený přímo pro mazání navijáků, ale někteří rybáři používají i jiné prostředky – například silikonovou vazelínu či technický olej. (zdroj) Nejméně jednou za rok, například po sezóně, si pak zaslouží důkladnější prohlídku.

2) Je rozdíl v navijácích pro praváky a leváky?

V dnešní době se už u většiny navijáků setkáte s kličkou, která se dá nastavit tak, aby vyhovovala pravákům i levákům. Každopádně je však dobré se před koupí o této možnosti přesvědčit.

3) Čím se liší navijáky pro lov v moři?

Pokud se za rybařením vydáváte k moři, myslete především na vhodný materiál, který musí odolávat korozi a soli. Dále tomu přizpůsobte i jeho typ, aby zvládl i velké mořské ryby. K tomu rybáři nejčastěji volí multiplikátor.

4) Kde naviják skladovat?

V ideálním případě naviják přenášejte a uchovávejte v pouzdře, které si pořiďte spolu s ním. Lépe tak bude odolávat vlhkosti či vnějšímu poškození.

5) Naviják už nefunguje tak, jako dřív. Jak jej opravit?

Pokud si všimnete, že se vlastnosti navijáku změnily k horšímu, v ideálním případě vyhledejte odborný servis. I na navijáky se vztahuje záruka, tak si před koupí nezapomeňte prostudovat podmínky a využít jí.

Shrnutí 

Výběr rybářského navijáku může být kvůli velmi široké nabídce a celé řadě různých typů poněkud složitou záležitostí. Abyste si jej co nejvíce zjednodušili, zamyslete se nad tím, pro jaké účely a jak často jej budete používat. Své oblíbené technice a druhu lovených ryb výběr přizpůsobte. Pak už stačí stanovit si cenu a následně vybrat konkrétní typ. Snažte se vyhnout univerzálním navijákům z levných materiálů a zaměřte se na kvalitu. Naviják vám vydrží o to déle a investice se tak vrátí.

Nejlepší feederové navijáky

Naviják na feeder vybírejte podle typu vod, kde chcete chytat, vzdálenosti od břehu nebo lovené ryby. Na feeder se používá mnoho variant brzd.

Feederový naviják č.1

Tica Galant Long Cast Glat 4000

Stylový elegantní dezign, dokonalé tvary a technické parametry ho predurčují na lov s feedrem a lov s kratšími kaprovými pruty .

Orientační cena: 2 000Kč

Feederový naviják č.2

Shimano naviják Sedona 4000FI

Lehký a velice precizně zpracovaný naviják, který je cenově nejdostupnější naviják Shimano s převodovkou Hagane na trhu.

Orientační cena: 1 550Kč

Feederový naviják č.3

Okuma Carbonite V2 feeder 40FD

Naviják Carbonite Feeder s 3 ložisky, počítečově vyváženým rotorem a náhradní grafitovou cívkou je vhodný pro jakéhokoli začínajícího rybáře.

Orientační cena: 1 100Kč

Nejlepší přívlačové navijáky

Přívlač je technika, při které svou nástrahu nahazujete a přitahujete. Naviják na přívlač by měl být lehký a mít větší cívku s více ložisky. Cívka by měla být vždy plná, protože se vám pak bude lépe nahazovat.

Přívlačový naviják č.1

Daiwa Prorex 18V LT 2500XH

Jsou to ultra lehké navijáky, mnohem silnější a odolnější než řada před nimi.

Orientační cena: 3 200Kč

Kde koupit?

Přívlačový naviják č.2

Okuma Ceymar XT Match 40FD

Jedná se o velmi příznivý naviják co se týče ceny. Je velmi pevný a velmým plusem tohoto navijáku je 7 ložisek.

Orientační cena: 1 500Kč

Přívlačový naviják č.3

Spro naviják Fuse 4000

FUSE je ideální pro rybáře, kteří hledají skvělý poměr ceny a kvality.Řada se skládá ze čtyř velikosti k pokrytí celé škály rybolovných technik.

Orientační cena: 750Kč

Kde koupit?

Nejlepší sumcové navijáky

Sumcové navijáky jsou bytelné a bývají opatřeny velkokapacitní cívkou, mají tak všechny předpoklady pro zápas s těmi největšími sumci.

Sumcový naviják č.1

Black Cat Shadow Spin FD 840

V současné době je velmi populární chytání sumců na umělé nástrahy.Tento naviják vám vněm velmi pomůže.

Orientační cena: 2 500Kč

Sumcový naviják č.2

Penn naviják Slammer 360

Toto jsou nejodolnější navijáky s pevnou cívkou s přední brzdou (Slammer), jaké společnost Penn vyvinula a vyrobila.

Orientační cena: 1 700Kč

Kde koupit?

Sumcový naviják č.3

Tica naviják Cybernetic GG60

Naviják Tica Cybernetic je zmenšená verze známého sumcového speciálu TICA Cybernetic GG 100, který vyniká svou silou a výkonem.

Orientační cena: 1 900Kč

Nejlepší multiplikátory

Multiplikátor je speciální druh rybářského navijáku určený hlavně k lovu s těžšími nástrahami. Hodí se k rybolovu na moři a k lovu sumců.

Pro náročné

Mivardi Multiplikátor Banax Kaigen 500TM

Tento multiplikátor je vybaven vysoce výkonným elektromotorem s ložisky made in Japan.

Orientační cena: 14 200Kč

Kde koupit?

Poměr cena/výkon

Okuma multiplik. Classic Linecounter XPD-30DLXA

Kvalitní multiplikátor od firmy Okuma. Jeden s levnějších, ale i přesto kvalitních multiplikátorů na trhu.

Orientační cena: 2 300Kč

Instruktážní video

Slovo závěrem

Máte s rybářskými navijáky zkušenosti? S jakými a jaké? Napište do komentářů 🙂 

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu