15 důvodů, proč si (ne)pořizovat saluki

Saluki, plemeno patřící mezi skupinu chrtů, je na první pohled ztělesněním půvabu, elegance, jemnosti a křehkosti. Nenechte se ale zmást, tento exoticky působící pes v sobě skrývá duši lovce, který je extrémně vytrvalý a vzhledem k rychlosti, kterou je schopný vyvinout, bez problému uštve kdejakou kořist. Alespoň takový byl tedy jeho původní účel – lov gazel. Jaký je ale saluki dnes a co může svému pánovi nabídnout?

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT saluki

 • Saluki se vyznačují klidem a rezervovaností, nejsou nijak závislé a nevtírají se.
 • Výborně si rozumí s dětmi, které patří do rodiny. Chová se k nim starostlivě a chrání je.
 • Jsou věrné své rodině, kterou milují a nedají na ni dopustit, aniž by to neustále musely dávat najevo. 
 • Nemají potřebu být nějak agresivní, velmi dobře se snášejí s ostatními zvířaty, protože si jich víceméně nevšímají.
 • Ideálním společníkem bude pro aktivní lidi, hlavně ty s vášní pro běh. Saluki jsou neuvěřitelně vytrvalé a houževnaté, ve zmíněném běhu naprostí přeborníci.
 • Saluka je osobnost, hrdý pes jednoho pána. K cizí lidem se chová přezíravě a odměřeně, nenechá se uplatit a nemá o ně zájem.
 • Že máte co dočinění s aristokratem poznáte i na péči o toto plemeno. Jsou velmi čistotní a jejich srst nezapáchá, milují pohodlí.
 • Jedná se zkrátka o velkou osobnost, svým chováním i vzhledem je saluka ztělesněná elegance a mít takového společníka doma stojí za to.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT saluki

 • Plemeno má poměrně komplikovanou povahu, netypickou mezi psy. Samostatnost, odměřenost a rezervovanost může vadit člověku, který hledá mazlivého a zcela oddaného chlupáče.
 • Ač doma bývají v klidu, potřebují dostatek pohybu, hlavně běhu. Ne každý je schopný jim to umožnit.
 • Nikdy nebude zcela poslouchat a venčení bez vodítka se silně nedoporučuje. Lovecký instinkt a touha po svobodném pohybu jsou silnější než povel páníčka.
 • Není to hlídač, k cizím se chová rezervovaně a přezíravě, těžko tedy bude štěkat za plotem.
 • Jsou citlivější na špatné počasí, potřebují jak zahradu pro pobíhání, tak ale i přístup do domu, kde je teplo a útulno. Na dlouhodobý pobyt venku to není.
 • Saluki je hrdý tvor. Pokud si její přízeň nezasloužíte, nebude vás respektovat, nejste jí hodni.
 • Tvrdý přístup, křik a podobné metody jsou zcela mimo a na saluki je v žádném případě nejde používat. Stoprocentní poslušnost nebudete mít nikdy, s pozitivním přístupem si ale vybudujete dobrý vztah. 

Shrnutí

Saluki by se neměl pořizovat člověk, který očekává naprosto oddaného a poslušného psa. Pokud však chcete rovnocenného partnera, klidného a nevtíravého společníka, který má svou vlastní hlavu a rozhoduje se po svém, pak vás toto plemeno velmi pravděpodobně uchvátí svou elegancí, aristokratickým vystupováním a inteligencí. Na první pohled může působit jako komplikované plemeno. Ve skutečnosti však stačí dopřát saluce dostatek pohybu, volnosti a prostoru, respektovat její povahu a projevit jí lásku pohlazením a klidnou komunikací. Výchova tohoto plemene zkrátka není o rozkazech, ale vzájemném dialogu.

Obecná charakteristika saluki

Aristokrati se štíhlým tělem a klidným vystupováním v sobě skrývají mnohem víc. Svou povahou jsou mezi psy zcela unikátní, ale tomu, kdo je pochopí, se odmění svou nevtíravou společností.

Povaha

Po setkání s jakýmkoliv jedincem saluki pochopíte, jak vypadá psí osobnost. Jak vypadá samostatnost, inteligence, elegance a psí aristokracie. Je nesmírně důležité tuto stránku jejich povahy pochopit, jelikož co je na jednu stranu fascinující a hlavní předností saluki, může způsobit i zklamání a špatnou komunikaci mezi pánem a psem. Saluki v sobě totiž nosí hrdost, nebudou dotírat a nadšeně skákat radostí při vašem návratu domů. Jsou-li doma, zachovávají až stoický klid, vše raději pozorují zdálky. Také rozlišují mezi vlastní rodinou, které si váží a věrně ji milují. A mezi cizími, o které absolutně nejeví zájem a nechtějí s nimi vůbec přicházet do kontaktu. 

Tito psi jsou výbornými společníky, ale nikdy se nebudou plně podřizovat a slepě poslouchat povely. Na to jsou příliš svobodomyslní a nezávislí. Nejspíš i proto si velmi dobře rozumí s kočkami, jejich povahy jsou si blízké.

Venku se takový charakter projevuje hlavně na přivolání, se kterým příliš nepočítejte. Saluki milují svobodu a pohyb, dostat je tedy zpět na vodítko není jednoduchý úkol. Láska k běhu se skvěle využije například na dostizích, kde se může dostatečně vyřádit. V takovou chvíli se z klidného psa stává výkonný tryskáč. 

Vzhled 

Na tomto plemeni se nezapře, že spadá pod skupinu chrtů. Má velmi štíhlou a elegantní konstituci, úzký a hluboký hrudník v kontrastu s vtaženým břichem. Na první pohled zaujmou svěšené uši s dlouhou srstí a dlouhý, nízko nasazený ocas. Celkově působí saluki velmi aristokraticky a ladně, vidět ji v pohybu je vždy krásný pohled. 

Srst je hustá, rovná a hedvábná a můžeme se setkat hned se dvěma variantami. První je celkově hladkosrstá, ta druhá je pak s dlouhými chlupy – třásněmi – na uších, nohách a ocase. Barvě se meze nekladou a setkáme se se vším od bílé přes zlatou, rezavou, stříbrnou, až po trikoloru.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Saluka je známá pro svůj skvělý vztah k dětem, je k nim velmi pozorná a chová se až starostlivě. Pořád ale zachovává svůj klid, a tak s nimi nebude vyloženě řádit a děti je třeba poučit, aby se nechovaly příliš hrubě a saluku nechaly odpočívat, když odejde a chce mít svůj prostor. Dobrý vztah mívá i s kočkami, zřejmě jsou si povahově velmi blízké, a tak si často rozumí.
Ostatní zvířata většinou přehlíží, saluki nejsou nijak konfliktní ani agresivní, nemají to zapotřebí. Mají ale silný lovecký instinkt a milují běh, pokud se tedy rozhodne rozběhnout se za zvěří a není na vodítku, nejspíš nemáte s odvoláním šanci.

Zdraví a péče

Je důležité, kam si toto plemeno chcete pořídit. Vzhledem k potřebě pohybu a vlastního prostoru se nehodí do malého bytu. Zároveň ale nemluvíme o psovi, který by byl vhodný k celoročnímu pobytu na zahradě. Ideální je tedy kombinace zahrady na vyběhání spolu s přístupem do domu s dostatečným pohodlím. Příjemný a měkký pelech není potřebný jen kvůli nějakému rozmazlování. Saluki kvůli malému množství tuku potřebují měkké ležení, které jim zaručí dostatek tepla a nebude jim tlačit klouby a kosti. 

Se srstí si ale příliš hlavu lámat nemusíte, je víceméně bezúdržbová, není cítit a jen dvakrát do roka potřebuje více vyčesávat kvůli línání. 

Co se týče zdraví, zmínili jsme již komplikace spojené s nízkým procentem tuku. To v sobě skrývá ještě jeden problém typický pro většinu chrtů, tedy citlivost na některé léky a anestetika. Dále se pak objevují onemocnění srdce a občas i některá autoimunitní onemocnění či rakoviny.

Výchova a výcvik

Při výchově a výcviku tohoto plemene je nejzásadnější, abyste pochopili jeho povahu. Nemůžete očekávat štěkajícího hlídače za vraty, ani bezmezně oddaného a poslušného psa. Pokud přijmete, že saluki jsou svéhlaví, impulzivní, svobodní a nezávislí psi, pustí vás do svého světa a stanou se vašimi rovnocennými partnery. 

To, že vás saluka nebude otrocky poslouchat, znamená, že ani přivolání nebude tak jednoduché a nedoporučuje se nechávat ji volně bez vodítka.

Při výcviku jsou naprosto nevhodné jakékoliv tresty a tvrdý přístup, žádné vynucování na ně neplatí. Není to jejich chyba, patří to k jejich charakteru a pokud chcete psa na cvičák, poohlédněte se jinde. Saluki jsou spíše takové kočky v psí podobě, jejich neposlušnost tedy neznačí nízkou inteligenci, ba naopak. 

Nejlepší je se společně věnovat psím dostihům, coursingu, běhu u kola. Naopak příliš neocení horské túry nebo plavání, vodu totiž moc nemusí.

Náročnost 

Nejnáročnější část společného soužití se skrývá v dostatku pohybu. Nenechte se zmást klidným vystupováním, saluki v sobě skrývají energii a vytrvalost lovce. Pohyb a pocit svobody je pro ně vším, milují běh a na psích dostizích a coursingu bývají ve svém živlu. Pro majitele to znamená dostatek času i fyzičky, aby tuto aktivitu svému psímu společníkovi dopřál. 

Stejně tak výcvik a pochopení plemene může být náročné, o tom jsme se již bavili výše.
Nakonec finanční stránka – co se týče krmiva, je potřeba kvalitně kompenzovat energetický výdej a kupovat jen to kvalitní. Saluki navíc dokážou být poměrně vybíravé a ne vše jim zachutná. Pořizovací cena štěněte se pohybuje trochu výš než běžná plemena, běžně se setkáte s cenou 30 000 Kč a víc.

Historie 

Saluki je považováno za jedno z nejstarších plemen vůbec. Už v době 4 000 let př. n. l. se na nástěnných malbách starověkého Egypta, Sýrie a Persie objevují psi, kteří jsou dnešní podobě plemene velmi podobní. Své místo našli nejen po boku nomádů, ale společnost dělali údajně i samotným faraonům. Kromě zmíněného Egypta se saluki dostávají také přes Súdán a Irák až do Číny. Jejich posláním a účelem byl hlavně lov gazel. Pokud vás toto plemeno zaujalo, jeho historie určitě zaslouží řádné prozkoumání a hlubší studium, saluki se totiž za dobu své existence těšily velké úctě, říkalo se jim „královský pes Egypta“ nebo „lovecký pes faraónů“. Nejvyšším projevem úcty ve vyšších vrstvách bylo darování tohoto psa, v každé rodině pak byla ceněna a opečovávána jako rovnocenný (ne-li dokonce ještě výše postavený) člen rodiny. Dokonce i muslimové, kteří považují psy za nečisté, saluki uznávají a toto plemeno tak mohou chovat. 

I přes tisíciletou historii se do Evropy dostává až v polovině 19. století., a to přes Anglii. Cílený chov však začíná až roku 1895, zhruba 30 let nato je založen chovatelský klub a saluki nachází své místo po boku dnešních chovatelů a majitelů jakožto pes dostihový, výstavní, anebo zkrátka jako příjemný společník. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:14 – 25 kg
Výška v kohoutku:58,5 – 71 cm
Požadavky na trénink:40+ min / den
Energie:střední
Délka života:10 – 15 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:lovecký, dostihový, společenský pes
Délka srsti:krátká/dlouhá
Typ srsti:rovná
Barva srsti:Bílá, smetanová, plavá, zlatá,červená, šedivá, černá a pálená,trikolorní
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:protáhlý obličej, štíhlé tělo, svěšené uši

Kde koupit saluki?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro saluki dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata saluki na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

1 komentář u „15 důvodů, proč si (ne)pořizovat saluki“

 1. Dobrý den,
  Měl bych několik komentářů k Vašemu článku 15 důvodů, proč si (ne)pořizovat saluki
  Svou Saluki jsem si pořídil před skoro 10 lety a v současnosti máme 3. Tedy 2, o jednu jsme přišli díky rakovině, ale naštěstí jsme dostali možnost uvítat na jaře jeho vnouče.
  Tak k těm připomínkám:
  Pořízení jedné Saluki vede skoro automaticky v přiměřené době k pořízení druhé. A důvod je – vy jako člověk nikdy nedáte saluce dost pohybu, ten pohyb má v momentě, kdy honí druhou Saluki.
  Ano, Saluki potřebuje pohyb, víte jak moc je vyčerpá přesun z postele na gauč? No musí ji dočerpat aspoň hodinovým spánkem. Naštěstí můžu své Saluki pustit z vodítka, to pak okolo vás 20 minut probíhají v osmičkách. No probíhají – lepší je to nazvat letem. V tu chvíli doporučuju ztuhnout na místě, protože není nic bolestivějšího, než když vás to kostnaté tělo nabere při pokusu uhnout pod koleno. Saluki má spočítané že Vás netrefí, ale vy se na poslední chvíli pohnete.
  Saluki opravdu nesnáší vodu, ale 2. ledna je ochotna zahájit koupací sezónu.
  V případě povahy jsme měli možnost mít 3 různé. Jeden pes kontakt z cizími nevyhledává, naopak ho bytostně nesnáší a je až bojácný. Druhému jste naprosto šumák a svým pohledem dává najevo, že on je „někdo“. Třetí pes byl tokový – no zlatý retrívr – když jste někoho pozdravila, tak okamžitě musel jít pozdravit taky, vyžadoval společnost, hlazení a mazlení.
  Pokud Saluki už zahájí lov, vypne ostatní smysly, vše soustředí jen na kořist. Tady je saluki moc zranitelná, nevnímá auta, vlak,… Taková srna, zajíc, bažant nebo i list mají jedinou šanci, že se schovají porostu. Po ztrátě zrakového kontaktu Saluki ztratí zájem a vrátí se k vám.
  Michal Beneš
  hospodář Saluki klubu Česká republika

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu