16 důvodů, proč si (ne)pořizovat samojeda

Bílá huňatá srst, tmavé hluboké oči a typický „úsměv“. Samojed na první pohled působí jako roztomilý plyšák na mazlení. Zdání ale často klame. Je samojed opravdu takový plyšák, nebo se za roztomilým zevnějškem skrývá spousta energie? Pojďme zjistit, jak to s tímhle roztomilým plemenem vlastně je a zda by byl vhodný zrovna pro vás!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT samojeda

 • Bílá načechraná srst přímo láká k pomazlení. Pokud si samojeda pořídíte, kdekdo vás bude zastavovat a chtít se s ním pomazlit.
 • Typický úsměv samojeda napovídá, že je to mazel a opravdu tomu tak je. Je velice přátelský a je to opravdový lidumil.
 • Miluje i děti. Pokud děti budou vědět jak se k pejskovi chovat, bude samojed ideální rodinný pes.
 • I když vypadá jako plyšový medvídek, je to velice aktivní pes a pokud rádi chodíte do přírody, bude vám skvělým společníkem.
 • Samojed je pro každou srandu. Můžete s ním vyzkoušet různé psí sporty, bude nadšený z jakékoliv aktivity.
 • Samojed klame tělem. Vypadá jako velký pes a za plotem bude budit dojem hlídače, ale ve skutečnosti by toho nejspíš moc neohlídal.
 • Je to nekonfliktní plemeno a při správné socializaci se bez problémů snese i s jinými psy.
 • Svoji rodinu miluje. Hravě zvládne bydlet venku, ale mnohem spokojenější bude se svojí rodinou v domě s přístupem na zahradu.
 • Vzhledem k původu jsou to psi, kteří milují zimu. S radostí stráví celý den venku ve sněhu, koneckonců srst má na to dokonalou.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT samojeda

 • Ač je opravdu roztomilý, nebude spokojený celé dny bez práce. Potřebuje zaměstnat a pokud mu neumožníte vybít přebytečnou energii, vybije si ji sám například na vašich botách.
 • Láká vás samojed díky jeho srsti? Je opravdu krásná, ale línání by mohlo být samojedovo druhé jméno. Chlupy budou opravdu všude.
 • Má sklony ke štěkání. Jestli chcete zachovat dobré sousedské vztahy, je důležité nepodcenit výchovu a unavit ho.
 • V srdci jsou samojedi stále lovci a tak můžou lovit menší zvířata jako jsou slepice, králíci nebo i kočky.
 • Je to inteligentní pes, který se rád a rychle učí. Nemá rád stereotyp a jeden povel nebude opakovat několikrát za sebou. Je tedy důležité najít tu správnou motivaci, jinak začne samojed trénovat vás.
 • Pokud se bude nudit, může kromě štěkání i výt a ničit nábytek a další vybavení bytu.
 • Tento chytrý a roztomilý pes není příliš vhodný pro začátečníky. Jeho výcvik a výchova vyžaduje nějaké zkušenosti. Jinak by se z vize skvělého rodinného soužití mohla lehce stát peklem jak pro psa, tak pro rodinu.

Shrnutí

Samojed je pes se vzhledem plyšáka, ale se spoustou energie a akčním temperamentem. Je to skvělý společník do rodiny s dětmi, ale menší zvířata, jako jsou třeba slepice, může brát za kořist. Jejich srst hodně líná a vyžaduje poměrně dost péče. Jsou ideálními společníky do aktivní rodiny. U samojeda je důležité nepodcenit výcvik a socializaci. Ač je velmi roztomilý, není nejvhodnější volbou pro začátečníky.

Obecná charakteristika samojeda

Samojed je aktivní odolné plemeno, původně využívané jako všestranný pracovní pes, vyšlechtěný v Rusku. Jejich úsměv je pro dané plemeno typický, stejně tak jako jejich huňatá srst. Toto plemeno je velice přátelské a je vhodné i k dětem.

I. Povaha

Správný samojed je chytrý, jemný a věrný pes. Je přátelský a svoji rodinu opravdu miluje. Samojed není „osamělý vlk“ a ke štěstí potřebuje být součástí rodiny. Jejich povaha je ovlivněna řadou faktorů, včetně dědičnosti, výcviku a socializace. Pokud chcete skvělého parťáka, je dobré si vybírat štěně přiměřeného temperamentu.

II. Vzhled

Samojed v kohoutku měří 50-60 cm a váží 23-30 kg. Typickým znakem je dlouhá sněhově bílá srst a usměvavá tvář. Zejména u psů tvoří srst bohatý límec, který rámuje hlavu a dodává tak samojedovi vznešený vzhled. U fen je srst obecně méně bohatá, kratší a jemnější.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Samojed je skvělý rodinný pes a obecně má rád děti. Stejně jako u jiných plemen je ale důležitá výchova. Navíc vzhledem k jeho velikosti může zejména malé děti nechtěně shodit. Je proto důležité nenechávat děti se psem o samotě, což ovšem platí u všech psů. I s jinými psy nemají obvykle problém vycházet.

Naopak, vzhledem ke svému loveckému pudu, mají tendence lovit. Není tedy vhodný společník do domácnosti s malými zvířaty, jako jsou například králíci, nebo třeba slepice. I tento nešvar se dá výcvikem alespoň částečně odnaučit.

IV. Zdraví a péče

Obecně je samojed zdravé plemeno. Ani jemu se ale nevyhnula onemocnění typická pro větší plemena. Mezi nejčastější onemocnění patří dysplazie kloubů, dědičná onemocnění, epilepsie, srdeční onemocnění ale i rakovina. Pokud budete při výběru důkladní a rozhodnete se pro štěně z chovatelské stanice, vyhnete se minimálně dědičným onemocněním.

V. Výchova a výcvik

Samojed je velice chytré plemeno. Rád se bude učit a s nadšením vyzkouší různé psí sporty. Na druhou stranu je to pes, který není vhodný pro začátečníky. Pokud jej totiž výcvik nebude bavit, trénovat prostě nebude. Potřebuje denně vybít energii, jinak ji bude vybíjet sám ničením bytu, nebo štěkáním a vytím.

VI. Náročnost

Pořizovací cena štěněte samojeda se pohybuje okolo 10 000,-. Dalšími výdaji (krmivo, veterinární péče, atd.) je srovnatelný s jinými psy stejné velikosti. Naopak náročnější je péče o jeho srst, vyžaduje ideálně denní vyčesávání. Je také náročnější na čas. Samojed je plemeno nabyté energií, kterou potřebuje denně vybít baterky.

VII. Historie

Samojed je velice staré sibiřské plemeno. Původně psi doprovázeli kočovné kmeny a měli za úkol zejména hlídat sobí stáda a jako lovecký pes. Později se začal využívat i jako sáňový pes. A dnes si jej lidé pořizují zejména jako společníka.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 25-30 kg Feny: 23-28 kg
Výška v kohoutku:50-60 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut
Energie:vysoká
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:mírné
Sklony ke štěkání:zvýšené
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:pracovní pes, sáňový pes
Délka srsti:střední
Typ srsti:hustá, rovná
Barva srsti:bílá, krémová
Potřebná péče o srst:vysoká
Typický znak:vzpřímené uši

Kde koupit samojeda?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro samojeda dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata samojeda na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu