14 důvodů, proč si (ne)pořizovat šarpeje

Samé záhyby a zvrásněná kůže dělá ze šarpeje nezaměnitelné plemeno. Štěňátka, která jdou pod množstvím faldíku sotva rozpoznat rozněžní úplně každého. A tak není divu, že šarpej zaujal spoustu lidí a možná právě i vás. Vzhled ale není všechno a málokdo již ví, jaký je šarpej uvnitř. Pojďme tedy společně zjistit, co se skrývá pod touto zvrásněnou tváří a kdo je vhodným páníčkem pro toto exotické plemeno! 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT šarpeje

 • S tímto psem budete prostě nepřehlédnutelní. Kromě jejich typické “zmačkané” kůže mají také modrý jazyk. 
 • Jeho oddanost rodině je až nevídaná. Šarpej sice nevyniká velikostí, ale jejich odvaha a snaha svoji rodinu ochránit za všech okolností z nich dělá skvělé hlídače.  
 • Pokud chcete psa, který přemýšlí a jen slepě neplní povely, je šarpej vhodným kandidátem. Než splní povel pečlivě vyhodnotí situaci a poté se rozhodne, jestli je váš požadavek adekvátní. 
 • Že nejste zrovna sportovní nadšenec? Nevadí, šarpej totiž také dlouhým túrám a sportu neholduje. 
 • Šarpej je městský pes, nesnáší vlhko, vodu, bláto. Pokud tedy bydlíte v bytě v centru města, šarpejovi to vadit nebude a spíše naopak to ocení. 
 • Šarpej je také velice čistotný a sám se snaží svůj kožich udržovat v perfektní formě. 
 • Pokud máte již větší děti, nemáte příliš času a ambicí pro psí sporty a přesto hledáte psího společníka, který s vámi prostě budou sdílet běžné věci života. Je šarpej to pravé pro vás. 

 SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT šarpeje

 • Šarpej je hrdý a taky dost tvrdohlavý. Jejich povaha je prostě úplně jiná, než u většiny psů. 
 • Nejsou to zrovna psi vhodní k malým dětem. Mají rádi zajetý stereotyp a hlasitý pláč, ječení a neohrabané mazlení malých dětí jsou pro ně peklo. 
 • Jejich vrásky jsou sice roztomilé a pro toto plemeno typické, nicméně s nimi souvisí i zvýšená péče a některé zdravotní neduhy. 
 • Šarpej rozhodně nepatří na dvorek nebo zahradu. Je tak trochu zhýčkaný a život venku není nic pro něj. 
 • Nejsou to zrovna psí diplomati. Naopak často s oblibou jiné psy provokují a snaží se vyvolat rvačku. Socializace již od štěněcího věku je tedy na místě. 
 • Jestli nemáte zkušenosti a šarpej vás zaujal vzhledem, raději oželte jeho výjimečný vzhled a vyberte si méně náročné plemeno. V nezkušených rukou dokáže šarpej nadělat pěknou paseku.
 • Ani po zdravotní stránce to není u šarpejů žádná sláva. Pokud jste se ale pro něj přeci jen rozhodli, výběr štěněte neuspěchejte a hledejte opravdu zkušené a prověřené chovatele. Zdraví je totiž základ. 

Shrnutí

Šarpej je zvláštní plemeno jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Jejich vrásky a záhyby z nich dělají unikátní plemeno. Nicméně jsou taky dost tvrdohlaví, hrdí a odměření. S cizími lidmi nebo psy se přátelit nebudou, ale svoji rodinu naprosto zbožňují. Vzhledem k jejich povaze jsou to psy spíše pro zkušené a při výcviku vyžadují hlavně klidný a pečlivý přístup. 

Obecná charakteristika šarpeje

Vrásčitá kůže, zadumaný výraz a modrý jazyk jsou typickými znaky šarpeje. Stejně neodmyslitelně k nim ale patří i jejich nezávislá povaha. Jsou to psi vhodní pouze pro lidi, kteří je pochopí a nebudou je přetvářet. Pokud si stále myslíte, že jste vhodnými adepty na nové majitele šarpeje, čtěte dál a dozvíte se o tomto výstřením plemeni ještě více!

Povaha

Šarpej je nezávislý ale oddaný. Cizí lidi nemá v lásce a straní se jim. Jeho rodina je však pro šarpeje vším. A je odhodlaný ji bránit proti komukoliv a čemukoliv.  Je také dost umíněný a není lehké jej přesvědčit, že vy jste ten kdo má pravdu. Je to prostě pes s vlastní hlavou, kterou používá. Díky tomu se o něm traduje, že příliš rozumu nepobral. Pravdou ale je, že je velice inteligentní, jen nehodlá plnit cokoli jeho pána napadne a o všem prvně přemýšlí. 

Vzhled

Nejcharakterističtějším znakem šarpeje je jeho kůže, která tvoří hluboké vrásky a záhyby. Zvláště štěňata působí dojmem, jako by si půjčila kůži od některého velkého psa a ta je jim teď neskutečně velká. Dospělí jedinci už mají na těle vrásek a záhybů mnohem méně. Mají opravdu širokou hlavu, která se směrem k čenichu prakticky vůbec nezužuje. Oči mají poměrně hluboko posazené a působí tak zadumaným dojmem. 

Jejich srst je krátká, hrubá a zježená a nemá podsadu. Šarpej by měl být vždy jednobarevný a může se vyskytovat ve všech barvách s výjimkou bílé. Jedná se o střední plemeno, které dosahuje váhy od 18-28 kg. celkově by měl šarpej působit pevně a silně. 

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Šarpej je oddaný své rodině včetně dětí.Nicméně vzhledem k jejich nezávislé povaze je dobré, aby šarpej s dětmi vyrůstal od štěněte a pokud děti nemáte, je důležité šarpeje mezi děti brát, aby si na ně zvykl a nebyly pro něj problémem v dospělosti. Spíše než k malým dětem se šarpej doporučuje k dětem starším, které ví jak se ke psovi chovat a zbytečně ho nestresují. Pak je soužití šarpeje s dětmi bezproblémové. 

S jinými psy je to již ovšem horší. Šarpej nepatří mezi kamarádská plemena a zejména pak psi často dělají na ostatní psy ramena a provokují je ke rvačce. Zde opět hraje velkou roli raná socializace. S šarpeje ovšem ani přes to nejspíš kamarádského plyšáka nikdy neuděláte. Vrcholem výcvikářské snahy je šarpej, který ostatní psy ignoruje. S jinými zvířaty je to jako u dětí, pokud s nimi vyrůstá a je na ně zvyklí, zvládá společné soužití bez potíží.

Zdraví a péče

Bohužel, jedinečný vzhled si i u šarpeje vybírá svoji daň v podobě zdraví. Asi nejčastější zdravotní komplikací jsou onemocnění kůže a oční infekce. Vyskytnout se může demodikóza, seborrhea, pyodermie, mucinóza nebo kožní alergie. Z onemocnění pohybového aparátu můžeme zmínit dysplazii lokte, dysplazii kyčelního kloubu a luxaci pately. Dále se může vyskytnout hypotyreóza, rakovina, glaukom, entropium nebo žaludeční torze. Věnujte tedy opravdu velkou pozornost výběru štěněte. Pokud totiž neskočíte po prvním štěněti a budete vybírat pečlivě i za cenu toho, že si trochu připlatíte. Věřte, že zrovna u šarpeje se vám tato investice vyplatí. 

Výchova a výcvik

U šarpeje je nejdůležitější výchova. Na výcvik je totiž příliš neužije. Základy by sice měl zvládat každý pes, ale mnohem důležitější, než zda si umí na povel lehnout, je u šarpeje to, zda se umí chovat ve společnosti ať už psů nebo lidí. Berte šarpeje již od štěněte na co nejvíce míst, seznamte ho s co nejvíce lidmi a psi a vždy se snažte, aby to pro štěně bylo příjemné. Čím víc toho zažije jako štěně, tím vyrovnanější potom v dospělosti bude. 

S výcvikem poslušnosti ale také příliš neotálejte a největší důraz klaďte hlavně na přivolání, které je prostě základem všeho. S šarpejem to nebudete mít jednoduché a tak se obrňte trpělivostí a pevnými nervy. Výcvik nikdy příliš nenatahujte a každé správné splnění povelu náležitě odměňte. 

Náročnost

První investicí je pořizovací cena štěněte. U šarpeje se pohybuje od 12 000,- do 20 000,-. Nicméně u šarpeje rozhodně nehleďte jen na cenu. Je to plemeno ne příliš zdravé a ukvapená koupě by se vám potom mohla hodně prodražit na veterině. 

Ikdyž ale výběru věnujete dostatečnou pozornost, musíte s náklady na veterinu také počítat. Šarpejové jsou prostě na veterině častěji  než jiná plemena a to i přes snahu chovatelů jejich zdraví vylepšit. Rozhodně není od věci si svého šarpeje například pojistit. 

Jsou také poměrně nároční na krmení a často mohou trpět potravinovými alergiemi, výběru krmiva tedy také věnujte pozornost, nejčastějšími alergeny je lepek a kuřecí maso. Naopak nejsou příliš nároční z hlediska aktivity a sportu. Obyčejné procházky jim ke štěstí stačí a pokud bude zrovna pršet, budete mít nejspíš problém jej vůbec dostat ven. 

Historie

Plemeno šarpejů pochází z Číny, kde vzniklo zřejmě křížením plemen čínských psů se psy dogovitými. Psy podobného typu lze spatřit na soškách z roku 206 př. n. l. od té doby si zachoval čistokrevnost, protože byl po staletí chován v izolaci. Podle zápisů klubu „Tradice šarpeje“ pochází psi tohoto plemene z města Dali. Původní využití bylo nejspíše hlídač a bojový pes, dnes se využívá jen jako společník a rodinný pes.

Do roku 1948 byli šarpejové velmi oblíbení hlavně v Číně a Tibetu. Poté se však populace tohoto plemene značně snížila, což byl důsledek vysokých daní za držení psa zavedených po vzniku Čínské lidové republiky. Šarpejové se posléze dostali na pokraj vyhynutí, chovatel Matgo Lo ale dokázal dostat několik psů do Honkongu, kde plemeno obnovil. To bylo později uznáno FCIale i jinými organizacemi. První pes, který se dostal do Ameriky, měl vážné potíže se zrakem a i když se to podařilo vyřešit chirurgickým zákrokem, jeho potomci přenesli tento dědičný defekt dále, takže většina dnešních šarpejů má problémy se zrakem. Do Evropy se dostal až v 80. letech 20. století. A u nás jsou chováni pod klubem exotických plemen psů. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:18-28 kg
Výška v kohoutku:44-51 cm
Požadavky na trénink:méně než 20 minut denně
Energie:nízká
Délka života:9-11 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:hlídači a bojoví psi
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná a drsná
Barva srsti:jakákoliv kromě bílé
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:přirozeně sklopené uši, kožní záhyby a vrásky

Kde koupit šarpeje?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro šarpeje dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata šarpejů na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu