14 důvodů, proč si (ne)pořizovat šeltii

Na ulici vidíte krásného malého pejska, který pozorně reaguje na svého pána. Vypadá jako štěně kolie, jenom mnohem více chlupaté. Omyl! Tento rodák ze Skotska je fenoménem na poli psích sportů, jedná se o shetlandského ovčáka, nebo-li šeltii. Máte tušení, že je to pes právě pro vás? Jdeme se na to podívat…

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT šeltii

 • Šeltie jsou známé jako skvělý rodinný pes, velmi pozorně čekají na svého páníčka doma a nemají potřebu ničit zařízení bytu.
 • Jejich velkou doménou je empatie, což je další důvod, proč se doporučuje do rodin. Umí se citlivě chovat k dětem i starším lidem.
 • Pokud rádi sportujete, je toto plemeno právě pro vás! Patří mezi velmi aktivní plemena, jsou univerzální, budou s nadšením vykonávat veškerou vámi zadanou aktivitu.
 • Jsou to nebojácní hlídači, avšak je třeba myslet na to, že jejich vzhled nebudí respekt, takže se jich nezvaní návštěvníci nebudou bát.
 • Jedná se o extrémně chytrého pejska, i při troše snahy z ní laik udělá velmi dobře vycvičeného psa.
 • Oproti jiným malým psům, patří šeltie k velmi zdravému a dlouhověkému plemenu.
 • Nemají lovecký pud, takže při procházce v lese, je málo pravděpodobné že budou nahánět zvěř.
 • Velmi dobře snášejí ostatní zvířata včetně psů, běžně nevyvolávají konflikty, takže se hodí do smečky.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT šeltii

 • Značně línají. Jejich srst potřebuje větší množství pozornosti.
 • I přes jejich hustý kožich, se nehodí pro pobyt venku. Mnohem lépe jim bude doma na gauči. 🙂
 • Vysoká inteligence je spojena i s notnou dávkou mazanosti, je třeba dávat pozor při výcviku, aby se vás šeltie nesnažila obejít.
 • V mnohých liniich je často objevuje bojácnost a pejskové jsou velmi nevyrovnaní. 
 • Mají velmi dobrou paměť, nepříjemné situace (křik nebo násilí při výcviku) nezapomínají a snaží se jim předcházet. 
 • Hůře udrží pozornost, špatně se soustředí. Ale i toto se díky správnému přístupu dá vyřešit.

Shrnutí

Šeltie je malý, milý pejsek s aktivní povahou a srdcem hlídače. I přes to, se nehodí pro každého majitele, jak by se mohlo zdát. K jejich výchově a výcviku je potřeba značná dávka klidu a sebeovládání, lehce se z nich stane uzlíček nervů, který se může začít projevovat neadekvátně. V podstatě se stane odrazem svého pána a takový společný život by nemusel dělat radost ani jedné straně. Jejich všestrannost je přímo předurčuje k řadě aktivit jako je pasení ovcí, flyball, či agility. Nově se začíná na poli záchranářských prací projevovat jejich výjimečný čich.

Obecná charakteristika šeltie

Velký duch v malém těle, i tak by se dala šeltie charakterizovat. Chuť pracovat je velká, je třeba ji pravidelně zaměstnávat jak po fyzické stránce, tak po té psychické. Na svého majitele klidně vyčká v bytě, ale po příchodu bude vyžadovat pozornost, jinak se může stát, že bude donekonečna štěkat. Nehodí se na celoroční pobyt venku, především pak strádá její potřeba být s majitelem.

Povaha

Zrozena ke spolupráci s člověkem. Její empatie je na vysoké úrovni, velmi citlivě se bude chovat k malým dětem, tak i seniorům. Tento povahový rys se velice dobře hodí ke canisterapeutickému využití. Inteligence, poslušnost a notná dávka sportovní ostrosti je druhou stránkou tohoto chlupatého mazlíčka, je ideálním společníkem na veškeré možné aktivity. Celkově se jedná o bezproblémové plemeno.

Vzhled

Jedná se o malé plemeno s rovným dlouhým hřbetem a špičatou hlavou. Ouška jsou malá, blízko u sebe přiléhají k hlavě a při soustředění směřují poloklopené vpřed. Rovná dlouhá srst s podsadou je v zimě chrání, není tedy nutné pořizovat oblečky. Barevné variety jsou  sobolí, trikolor, blue-merle, černo-tříslová nebo bicolour (černo-bílá).

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Šeltie nevyvolává konflikty, díky tomu se hodí k dalším psům a dalším zvířatům. Občas mívají tendence menší zvířátka hlídat a takzvaně je pást (nahánět k sobě do skupiny).

Jako skvělý rodinný pes se doporučuje k dětem, její huňatá srst přímo nabádá k mazlení. Stejně tak, jako u každého plemene je třeba dbát zvýšené opatrnosti v přítomnosti malých dětí. I přes jejich citlivost se může stát nehoda.

Zdraví a péče

Šeltie a její srst potřebuje zvýšenou pozornost, doporučuje se vyčesávat a trimovat minimálně 2x týdně. V době zvýšeného línání (jaro, podzim) je nejlepší o srst pečovat denně. 

Navzdory dlouhé historii je toto plemeno velmi zdravé. Nejčastějším problémem je onemocnění sítnice oka – CEA (Collie Eye Anomaly). V nejhorších případech může u postiženého jedince dojít až k oslepnutí. V dnešní době je možnost chovným psům udělat genetické vyšetření, které prokáže přenašečství. Tento test není nařízen klubem, chovatelé proto nejsou povinni svá zvířata testovat. 

Výchova a výcvik

Obecně je faktem, že je šeltie snadno cvičitelným psem, především díky její inteligenci a vazbě na majitele je přímo předurčena ke sportovní kynologii. Musíme myslet na to, že má velice dobrou paměť, takže si dobře fixuje povely a pamatuje si je celý svůj život. Je třeba k výcviku přistupovat velmi citlivě, hrubým zacházením a křikem ničeho nedosáhneme. Pozitivní metody výcviku jsou mnohem spolehlivějším způsobem. 

Šeltie je od přírody komunikativní, proto není problém s její výchovou. Je velice jemná a přítulná, ráda se bude s majitelem koukat na televizi. 

Náročnost 

Cena šeltie s PP se pohybuje mezi 10 000 – 15 000 Kč. Tuto taxu si chovatel určuje sám, s přihlédnutím na výsledky rodičů, krevní linie a zdravotní vyšetření. 

Dála nebývá toto plemeno finančně náročnější, běžná je jen strava, vyšetření u veterináře a další náklady spojené s výstavami a sportem. Krmivo potřebuje dostatečně kvalitní s přihlédnutím na aktivitu psa. Pracující šeltie bude mít jiné nároky na stravu, než rodinný mazlíček. 

Časově je šeltie mnohem náročnější než další malá plemena. Potřebuje dostatek vybití energie po celý její život. Poměrnou část svého času tedy budete trávit ve výcvikových centrech, závodech a výletech. I na toto je třeba se připravit. 

Historie

Pochází z Shetlandských ostrovů, které se nachází severně od Skotska. Šeltie se začala vyvíjet již na počátku 17. století, ale v této době nevypadala tak, jako vypadá dnes. Spíše připomínala menší verzi border kolie, bylo tomu tak z důvodu, že se chovatelé nemohli shodnout na přesném standardu, především šlo o výšku jedinců. 

Aby se velikost snížila, křížili je s malými jedinci kolií což bohužel mělo za následek nevyrovnanost velikosti ve vrzích, toto má trvání do dnešní doby. Standard se upevnil až kolem roku 1940. V genech jim spíše, než kolie, kolují špicovitá a severská plemena. Díky jejich odolnosti, se využívali především jako ovčácký pes ke stádům poníků, tudíž nebylo třeba, aby jedinci byli příliš vysocí. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:6-8 kg
Výška v kohoutku:Psi: 37 cm Feny: 35,5cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 90 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: ovčácký pes
Délka srsti: dlouhá s podsadou
Typ srsti: hladká a tvrdá
Barva srsti:zlatá, blue merle, tricolor, bicolor
Potřebná péče o srst: vysoká 

Kde koupit šeltii?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro šeltii dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata šeltie na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu