fbpx

14 důvodů, proč si (ne)pořizovat shih-tzu

Malý pejsek s dlouhou srstí a mašličkou na hlavě. Shih-tzu rozhodně patří mezi nejroztomilejší psí plemena a není divu, že vás zaujal. Co se ale skrývá pod touto bohatou srstí? Je shih-tzu opravdu jen roztomilý gaučový psík? A byli byste pro něj vhodnými páníčky? Pojďte to s námi zjistit!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT shih-tzu

 • Pokud hledáte malého psíka do bytu, je shih-tzu správná volba.
 • Má veselou povahu a je vždy dobře naladěný. Shih-tzu není náladový a svou veselou povahou si hned každého získá.
 • Miluje lidi. Je to společenské plemeno a lidi opravdu miluje. Nadšeně bude vítat nejen vás, ale i jakoukoliv návštěvu.
 • Skvěle se snáší i s jinými psy a dalšími zvířaty.
 • Shih-tzu je navzdory své velikosti velmi temperamentní a jakýkoliv výcvik či jinou aktivitu s nadšením uvítá.
 • Je také velice chytrý a rychle se učí. Rád se bude učit nové triky a jistě jej bude bavit například dogdancing nebo agility.
 • Je skladný a tak ho můžete brát s sebou na různá místa. Stačí s sebou vzít tašku, kde si může odpočinout.
 • Skvěle se hodí i k dětem a pro začátečníky. Vzhledem k jejich velikosti je ale potřeba být při kontaktu s malými dětmi obezřetní.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT shih-tzu

 • Srst je pro shih-tzu typickým znakem. O takto dlouhou srst je ale potřeba denně pečovat, případně pejska pravidelně stříhat.
 • Mají zkrácený čenich a v horkých letních dnech by se tak mohli lehce přehřát.
 • Někdy chvíli trvá, než se štěně shih-tzu naučí hygienickým návykům a dokáže v klidu vydržet, než se vrátíte domů. Při výchově je důležité být trpělivý, ale důsledný.  
 • Někdy dokáže být shih-tzu poměrně tvrdohlavý. Je proto dobré se štěnětem navštěvovat výcvikové kurzy a od malička jej vést k poslušnosti.
 • Shih-tzu nikdy nebude hlídač a venkovní pes. Byli vyšlechtěni jako společníci a těmi i dodnes jsou.
 • Toto plemeno je poměrně náchylné k alergiím a to zejména na potravinové alergie. Také se u nich může vyskytnout luxace čéšek a dysplazie.

Shrnutí

Shi tzu je malý psík, který miluje svoji rodinu. Je přátelský ke všem lidem a obvykle se spřátelí i s jinými psy a dalšími zvířaty. Jejich dlouhá srst je náročná na péči, ale hodně majitelů své shih-tzu nechává stříhat. Shih-tzu se rád učí, ale může mít problém s nácvikem čistoty doma. Je vhodný pro každého, kdo chce veselého malého společníka. Může být náchylný k alergiím a to zejména na různé potraviny (například lepek, kuřecí maso, atd.).

Obecná charakteristika shih-tzu

Shih-tzu je malé společenské plemeno s dlouhou srstí a zkráceným čenichem. Vyskytuje se ve všech barvách, ale měl by mít bílou lysinku na čele. Je vždy veselý a hravý a miluje lidi i jiná zvířata.

I. Povaha

Shih-tzu byl vyšlechtěn, aby dělal společnost mnichům v tibetských klášterech. Je pro ně tedy typické, že jsou přátelští ke všemu živému. Jsou veselí a vždy připraveni se nechat drbat a hrát si. Nemají tendence být bázlivý, či nervózní. Jsou velice inteligentní a rádi se učí nové triky.

II. Vzhled

Pro plemeno je typická dlouhá srst a neobvyklý vzhled hlavy, což je způsobeno tím, že srst na hřbetu nosu roste směrem nahoru a zároveň je nos zkrácený. Barva srsti je povolena jakákoli od černé, přes vícebarevné variety až po bílou. Kohoutková výška by neměla přesáhnout 27 cm.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Shih-tzu je skvělým psem k dětem. Děti má rád a je to skvělý parťák pro odrostlejší děti. U menších dětí je nutné být velice obezřetný. Malé děti často ještě nedokážou odhadnout svoji sílu a shih-tzu je velice malý pes. Lehce by tak mohlo dojít k nehodě.

K jiným psům je shih-tzu obvykle přátelský a nemá problém ani s jinými zvířaty, která se nesnaží lovit jako jiná plemena a dokáže s nimi bez problémů žít v jedné domácnosti.

IV. Zdraví a péče

Shih-tzu patří mezi obecně zdravá plemena, ale i u nich se vyskytují některá onemocnění častěji. Jsou náchylní k různým alergiím a mohou také trpět luxací čéšky. Jako většině malých plemen se jim tvoří zubní kamen a je dobré psovi zuby pravidelně kontrolovat a čistit.

Jsou nároční na péči o srst. Pokud shih-tzu neostříháte a necháte mu jeho typickou dlouhou srst, je nutné ji denně vyčesávat a často psa koupat.

V. Výchova a výcvik

Shih-tzu je chytrý a učenlivý. Někdy může být trošku tvrdohlavý a je tedy důležitě nepodlehnout jeho roztomilému zevnějšku a při výcviku být důslední. Je dobré s shih-tzu navštěvovat například kurz pro štěňátka. Výcvik shih-tzu ale zvládne s trochou snahy i úplný začátečník.

VI. Náročnost

Cena štěněte shih-tzu se u nás pohybuje od 8000-15000 Kč. Pokud chcete zdravého a veselého společníka, je dobré investovat do štěněte z chovatelské stanice. Další náklady jsou u shih-tzu úměrné jejich velikosti. Ale i u malého psa je potřeba počítat s nenadálými výdaji například na veterináře.

VII. Historie

Původ shih-tzu sahá až k počátkům našeho letopočtu. Jeho původ je však zároveň záhadný, stejně jako u většiny asijských plemen. Je jisté, že jeho předkové byli chováni v tibetských chrámech a klášterech. Přesvědčení o posvátnosti tibetských lvích psů, ve kterých údajně dále přežívají duše zemřelých mnichů, bylo svého času velice rozšířené. A dodnes se zachovalo množství legend a pohádek o těchto posvátných psech.

Poté co se stala Čína počátkem 20. století republikou, následoval vývoz tohoto i dalších plemen na západ. A od roku 1931 je v Anglii vedena plemenná kniha.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:4-7 kg
Výška v kohoutku:20-28 cm
Požadavky na trénink:méně než 20 minut
Energie:průměrná
Délka života:11-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:mírné
Sklony ke štěkání:zvýšené
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:Společenské plemeno
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti:rovná
Barva srsti:jakákoli
Potřebná péče o srst:vysoká
Typický znak:brachycefalický (zmáčknutý) nos a svěšené uši

Kde koupit shih-tzu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro shih-tzu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata shih-tzu inu na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu