16 důvodů, proč si (ne)pořizovat shirského koně

Shirský kůň je koňský obr z Anglie, využívaný především jako tažný a pracovní kůň. Patří mezi chladnokrevníky a poznáte jej podle rychlých chodů, mírného klabonosu a rousů na nohou. Tito koně mají velmi klidnou povahu a často se účastní různých koňských soutěží a přehlídek. U nás je ale najdete jen zřídka. Chcete se o shirském koni dozvědět více? Tak si přečtěte tento článek!

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT shirského koně

  • Shirský kůň je sice obr, ale s dobrým srdcem.
  • Shirský kůň je plemeno s velmi dlouhou historií. Mezi předky má také středověké válečné koně.
  • Tito koně si vás získají velmi přátelskou a ochotnou povahou. Ovládat je můžou bez problému i děti.
  • Shirský kůň se pro svou sílu výborně hodí pro těžkou práci, například v zemědělství nebo v lese.
  • Shirský kůň je skvělý reprezentační kůň nebo kůň na show. Takového obra jen tak někdo nepřehlédne!
  • Kromě práce se dnes shirský kůň využívá i jako hobby kůň nebo také pro drezúru. Jedná se o velmi všestranné plemeno.
  • Shirský kůň je velmi klidný a v terénu se jen tak něčeho nelekne.
  • Ačkoliv je to chladnokrevník, rád se učí a můžete s ním zkusit i cirkusové kousky.
  • Tito koně mají velmi atraktivní vzhled. Můžete si pořídit například černého shirského koně s bílými rousy.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT shirského koně

  • Shirský kůň může být i velmi paličatý. Když se mu něco nelíbí, nebude to dělat.
  • U nás shirského koně najdete jen velmi výjimečně. Proto je pořizovací cena tohoto plemene vysoká.
  • Jelikož je to kůň-obr, počítejte s vyššími náklady nejen na krmivo. A nasedat na něj budete minimálně ze štaflí.
  • Shirský kůň je původně pracovním plemenem, a tak se příliš nehodí do vysokého sportu.
  • Tento kůň patří mezi chladnokrevníky. Proto je “těžkopádný” a pomaleji se učí.
  • U shirského koně musíte zvlášť důkladně pečovat o rousy na končetinách. Jinak se může stát, že váš kůň začne mít problémy s podlomy a kožními nemocemi.
  • Shirský kůň má mírný klabonos. To se vám nemusí líbit.

Shrnutí

Shirský kůň je citlivý obr, kterého může ovládat i dítě. Tito koně mají velmi přátelskou povahu, rádi pracují a jen tak něco je nevystraší. Dnes se kromě práce využívají i pro zábavu a potěšení. Je ale potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou, protože toto plemeno je u nás stále málo rozšířené. Vyšší náklady na krmivo vás kvůli velikosti koně nejspíš nepřekvapí. 

Obecná charakteristika shirského koně

Shirský kůň je dobromyslný koník. Podobně jako ostatní chladnokrevníci je spolehlivý a zvládne se naučit lecčemu, jen mu osvojení dovedností většinou trvá delší dobu. Shirský kůň to ale vyváží svou pracovitostí, sílou a odolností. Pokud se mu ale něco nezdá, svou nelibost vám dá najevo tvrdohlavostí. Je to ale výborné pracovní plemeno nebo kůň na výstavy a show.

Povaha

Shirský kůň je i přes svou velikost jemný a ochotný k práci. Patří mezi klidná plemena, je ale odvážný a jen tak něčeho se nebojí. Shirský kůň je tak hodný a snadno ovladatelný, že otěže můžete dát do ruky i dítěti. Stejně tak děti mohou pomáhat s péčí o tohoto koně. 

Shirský kůň je díky své povaze všestranně využitelný. Uplatní se i v různých soutěžích nebo jako obrovský hobby kůň. Má také rád lidi i ostatní zvířata a bez problému zapadne do jakéhokoli prostředí. Pokud pracuje, může po práci stát i v boxe – jen tento box musí být dostatečně prostorný.

Vzhled 

Shirský kůň patří mezi největší koňská plemena na světě. Kohoutková výška u tohoto koně se pohybuje mezi 165 a 180 cm. Řadí se mezi chladnokrevníky, což poznáte také podle zavalitého, dobře osvaleného těla se silným krkem. Hlava má široké čelo a velké oči a většinou také lehký klabonos. Charakteristickým znakem shirského koně jsou jemné rousy na nohou a obrovská kopyta. 

Shirského koně můžete vidět v několika barevných provedeních. Nejčastěji bývá hnědák nebo vraník, ale může být i bělouš. Pro toto plemeno jsou typické bílé odznaky, především na nohou. Váhově se tento kůň pohybuje mezi 850 a 1100 kg, je to tedy opravdový obr.

Zdraví a péče

Shirský kůň patří mezi odolná plemena, která většinou nemívají žádné velké zdravotní problémy. Pečovat tak budete především o jeho srst, hřívu, ocasní žíně a rousy. V případě rousů se při nesprávné nebo nedostatečné péči mohou vyskytnout různé kožní problémy a také podlomy. Na péči o rousy tohoto koně můžete používat také speciální oleje, které seženete v e-shopech.

Shirský kůň může podobně jako další tažná plemena trpět nemocí, zvanou chronický progresivní lymphoedém (CPL). Toto onemocnění se typicky objevuje u koní s rousy a také u tažných plemen koní. Mezi jeho hlavní projevy patří bolestivé otoky a opakované infekce končetin, které koni mohou znemožnit normální život. (zdroj)

Shirský kůň patří mezi finančně náročnější plemena. Počítejte například s větším znečištěním podestýlky a větším množstvím krmiva. V případě boxového ustájení je také potřeba dostatečně prostorný box, aby se v něm tento koňský obr mohl bez problému pohybovat a otáčet.

Tento koník se běžně dožívá 25-30 let. Nemá problém se společností dalších zvířat, ať už to jsou konští či jiní kamarádi.

Využití plemene

Ačkoliv byl shirský kůň zpočátku využíván především do tahu, dnes se jedná o velmi všestranné plemeno, které se objevuje i pod sedlem. Můžete z něj mít koně pro hobby ježdění, zkusit s ním menší skoky i drezúru. Toto plemeno je také využíváno pro výstavy a přehlídky a tito koně často tahají vozy s pivem v historických průvodech. Jsou symbolem mnoha pivovarů v reklamách, kde táhnou vozy v historických postrojích. Pokud je ale chcete využívat jako pracovní, hodí se výborně nejen do tahu, ale i pro práci na polích či agroturistiku. (zdroj

Pokud si chcete shirského koně pořídit, připravte se na vyšší počáteční investici. U nás se tito koně příliš nechovají, takže pořizovací cena může začínat přibližně okolo 60000 Kč. Je ale možné, že si je budete muset sami dovézt nebo kontaktovat odborníky, kteří vám dovoz tohoto koně zajistí. Cena se potom může vyšplhat klidně i k 500000 Kč. Počítejte také s tím, že vybavení pro tohoto koně musí být dostatečně velké, v případě sedla třeba i šité na míru. (zdroj)

Historie 

Shirský kůň je původem anglické plemeno, které se formovalo po mnoho staletí. Mezi předky má pravděpodobně taková plemena, jako je například fríský kůň, a také staré válečné koně. Původně se shirský kůň využíval v zemědělství a lesnictví, například pro orbu.

Jelikož je shirský kůň největším z původních anglických plemen, pořádaly se s ním i oblíbené soutěže v tahu. S příchodem mechanizace šlo toto plemeno do ústraní a počty shirských koní se velmi zredukovaly. Dnes se shirský kůň v Anglii i v dalších zemích vrací do módy a objevuje se na show i jako jezdecký kůň. U nás jej stále potkáte jen velmi zřídka. (zdroj)

Přečtěte si také: 34 důvodů, proč (ne)začít jezdit na koni a náš atlas plemen koní

Důležité informace

Výška v kohoutku:165-180 cm
Hmotnost:850-1100 kg
Barva srsti: hnědák, vraník, bělouš i jiná, časté jsou bílé odznaky na nohou
Zvláštní znaky: jemné rousy na končetinách, mírný klabonos
Země původu:Velká Británie
Původní využití: tažný kůň
Délka života: 25-30 let
Orientační cena:60000-500000 Kč

Kde koupit shirského koně?

Vše jste zvážili a dospěli jste k závěru, že toto plemeno je pro vás to pravé? Podívejte se na stránky níže. Pečlivě ale vybírejte. Pokud teprve zvažujete, že začnete jezdit, podívejte se na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

Zde najdete seznam internetových stránek, které se věnují prodeji shirských koní.

4.5/5 - (22 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu