Nejlepší signalizátory záběru 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Situace, kdy celý den čekáte u vody na záběr, a ten přijde zrovna ve chvíli, kdy si odběhnete pro pití, nepotěší žádného rybáře. Abyste ani jediný nezmeškali, a to ani v případě, že si na rybách rádi zdřímnete, vyplatí se pořídit si signalizátor záběru.

Jedná se o rybářské vybavení, které zaznamenává pohyb vlasce a různými způsoby vás tak na záběr upozorní. Tyto hlásiče mají řadu různých podob, které vám v tomto článku představíme.

Nejlepší signalizátory záběru

Na trhu je nespočet signalizátorů záběru a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší signalizátory záběru dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat signalizátor záběru?, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

Nejlepší signalizátor záběru

Delphin OPTIMO 9V

Typ: Elektronický
Značka: Delphin
Orientační cena: 2 400 Kč
2. nejlepší signalizátor záběru

Mivardi M1350 Wireless

Typ: Elektronický
Značka: Mivardi
Orientační cena: 1 890 Kč
3. nejlepší signalizátor záběru

NGT Bite Alarm VX-1

Typ: Elektronický
Značka: NGT
Orientační cena: 350 Kč
4. nejlepší signalizátor záběru

FOX Micron MX+

Typ: Elektronický
Značka: Fox
Orientační cena: 1 600 Kč
5. nejlepší signalizátor záběru

Mivardi Swinger No. 130

Typ: Swinger
Značka: Mivardi
Orientační cena: 170 Kč

Jak vybrat signalizátor záběru?

Před výběrem toho správného signalizátoru se zamyslete nad svým oblíbeným způsobem rybaření. Rádi rybaříte o samotě, od prutu se vzdálíte málokdy a trpělivě a napjatě čekáte, až rybka připluje? Pak vám bude stačit spíše jednodušší varianta.

Pokud však berete rybaření jako společenskou záležitost a co chvíli si povídáte s ostatními rybáři, zvažte propracovanější verzi, která vás například upozorní i zvukově.

1. Podle typu

Pokud se pro praktického pomocníka v podobě hlásiče záběru rozhodnete, setkáte se třemi hlavními typy. Abyste si pro své potřeby vybrali ten nejvhodnější, zvažte jejich klady i zápory.

  • Mechanický

Mechanický signalizátor pohybu si můžeme představit jako „přívěšek“ takřka libovolného vzhledu, který se umisťuje buď před špičku prutu, nebo mezi očka. Má opravdu různorodé podoby (např. kroužek, rolnička, bambule) a setkat se s ním můžete i pod názvy „policajt“ nebo „čihátko“.

Na záběr rybáře upozorní svým pohybem nahoru nebo dolů. Aby byl dobře viditelný i v mlze či šeru, bývá k dostání ve výrazných, mnohdy i fosforeskujících barvách.
Jeho hlavní předností je nízká cena, kdy nejlevnější typy seženete doslova za pár korun, a také uživatelská přívětivost. Snadno jej nasadíte i sundáte z vlasce a jeho princip je tak jednoduchý, že si v případě jeho poškození zvládnete u vody vyrobit třeba z větvičky náhradní.

Hlavní nevýhodou mechanických signalizátorů je možné omotání okolo prutu při záběru, což může několikahodinové sezení u vody a čekání na rybu zcela zhatit. Dalším minusem tohoto typu je, že k nim není možné připojit příposlech, takže je nutné celou dobu hlásič sledovat.

  • Elektronický

Elektronický signalizátor je moderní variantou hlásičů záběru. Nejčastěji má podobu „krabičky“, která se upevní na rybářskou vidličku či stojan. Na trhu se objevuje celá řada variant, a budete si tak moci vybrat, zda preferujete signalizaci zvukovou, světelnou, případně kombinaci obou možností.

Jejich výhodou je spolehlivost a také možnost připojení bezdrátového příposlechu, což vám umožní se od prutu vzdálit a stále mít možnost kontroly nad záběrem. Zároveň se dají elektronické signalizátory použít i pro více prutů najednou.

Negativem je pak ve srovnání s mechanickým typem výrazně větší cena a nutnost myslet na to, že u sebe musíte mít vždy náhradní baterky.

  • Swinger

Swingery pak představují jakousi kombinaci dvou předchozích typů, z nichž z každého převzaly ty největší přednosti. Mají podobu „ramínka“, které napíná vlasec a pohybem hlásí každý záběr. Na rozdíl od mechanických signalizátorů však nabízí i možnost upozornění formou zvuku či světla, a to buď přímo volbou elektronického swingeru, nebo jeho připojením k jinému přístroji.

Jejich negativem je tedy především fakt, že abyste mohli využívat jejich největších předností, potřebujete je připojit k jinému přístroji či si pořídit elektronickou verzi, což zvyšuje jejich cenu.

2. Podle příposlechu

Při výběru signalizátorů narazíte i na celé sady, v nichž bývají často zakomponovány příposlechy. Jedná se o bezdrátové přístroje, které můžete umístit i několik desítek metrů od prutu, a mít díky němu přehled, zda nedojde k záběru.

Hodí se tak především pro případy, že chodíte rybařit na delší dobu a občas si potřebujete odskočit – do auta, pro jídlo a podobně. Příposlechy však pochopitelně cenu signalizátoru zvýší, proto zvažte, zda tuto funkci využijete.

3. Podle počtu prutů

Pokud často rybaříte s větším počtem prutů, poohlédnout se můžete po signalizátorech v sadách. Jejich výhodou je, že vám nabízejí dva až čtyři signalizátory, ale k nim vám postačí pouze jeden příposlech.

Díky nejrůznějším přidaným funkcím pak i snadno poznáte, na jakém prutu je záběr. U propracovaných variant si totiž můžete nastavit různobarevnou světelnou či odlišnou zvukovou signalizaci pro každý prut.

4. Podle ceny

Cena se u jednotlivých signalizátorů výrazně liší, a to v závislosti na tom, jaké funkce a jaký mechanismus používá.

  • Signalizátory do 100 Kč – v této cenové hladině sežene ty nejjednodušší mechanické hlásiče, které plní svou základní úlohu, ale žádné modernější funkce u nich nečekejte. Hodí se pro začínající rybáře nebo ty, kteří rybaří spíše kratší dobu.
  • Signalizátory od 100 do 1000 Kč – tato kategorie obsahuje většinu základních swingerů i elektronických hlásičů. Mnoho z nich disponuje i světlem pro rybaření ve tmě, a pokud netoužíte po nejpropracovanějších variantách, budou vyhovující pro většinu rybářů.
  • Signalizátory nad 1000 Kč – v cenové relaci tisíc korun a více už najdete celé sady signalizátorů, které obsahují hlásiče pro více prutů a příposlechy. S rostoucí cenou se pak můžete těšit na nejrůznější vychytávky moderní techniky, jako je chránič proti vypadnutí prutu, alarm proti krádeži či nastavení citlivosti. Hodí se pro opravdu vášnivé rybáře, kteří u vody tráví spoustu času.

Často kladené otázky

1. Jsou signalizátory určené jen pro lov kaprů?

Signalizátory bývají někdy spojovány s rybařením „na položenou“, kdy je návnada přidržována u dna a je tak složitější vyčíhat chvíli, kdy zaseknout. Právě takto se často loví právě kapři. Signalizátory se však dají použít při lovu jakýchkoliv ryb a záleží jen na vás, zda vám tato forma vyhovuje.

2. Jaký typ signalizátoru je nejlepší?

Výběr typu hlásiče je zcela na vašich osobních preferencích. Elektronické signalizátory mají propracovanější princip, nabízejí řadu zajímavých funkcí a jsou zajisté modernější variantou, ale na druhou stranu mohou být pro někoho zbytečné.

3. Pasují signalizátory ke každému prutu?

Většina signalizátorů je univerzální a dá se připnout k jakémukoliv prutu, ale i zde se setkáme s výjimkami. Zvláště v případech, že máte v některých ohledech specifický prut, je dobré se o této otázce přesvědčit.

4. Na co si dát při výběru pozor?

Jednotlivé typy signalizátorů si jsou do jisté míry značně podobné a tak možná začnete vybírat i podle ceny. Dejte si však pozor na to, aby byl hlásič kvalitně zpracovaný a to z voděodolného materiálu, což je u vody naprosto nezbytná věc. Jinak hrozí, že si po prvním dešti budete muset kupovat hlásič nový.

5. Jak dlouho vydrží baterie v elektronickém signalizátoru?

Výdrž baterie samozřejmě závisí na četnosti a délce používání, ale většinou by vám bez problémů měla vydržet minimálně jednu sezónu. Při méně častém užívání pak ještě déle.

Shrnutí

Pokud se rozhodnete pro koupi signalizátoru, vděčného pomocníka pro ukořistění ještě většího množství úlovků, pak budete stát především před rozhodnutím, jaký zvolit typ a kolik do něj chcete investovat. Vybírejte především podle toho, jak často rybaříte a kolik u vody strávíte času – s rostoucí četností se vám pak vyplatí kvalitnější přístroj. Stejně tak volte propracovanější verzi i v případě, že rybaříte s vícero pruty.

Přečtěte si také výběr nejlepších rybářských prutů, rybářských židlí a fotopastí – dali jsme si záležet. ?

1 komentář u „Nejlepší signalizátory záběru 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)“

  1. jsem proti signalizátorům. Chytám na těžko s „policajtem“ a všude okolo mne to rybářům pípá, je to nepříjemné to poslouchat v přírodě. A když si potřebuji odskočit od prutů,tak přece na každé cívce je „zarážka “ (na uchycení konce vlasce) a není nic jednoduššího, než si po nahození nastavit cívku v navijáku tak, abych viděl tu zarážku a pak lehce poznám, jestli se cívka pootočila – měl jsem záběr, nebo ne – neměl jsem záběr , zarážka je na stejném místě.

    Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu