20 důvodů, proč si (ne)pořizovat slepice

Hádejte koho měli za domácího mazlíčka Chandler a Joey v kultovním seriálu Přátelé? Ano, jeden z té dvojice byl kachna a druhý…kuře. Boom chovu drůbeže jako domácích mazlíčků v USA stále trvá a tento trend dorazil i do české kotliny. Každý z nás jistě měl nebo má příbuzné na vesnici a zrovna slepice byly vždy brány jako nepříliš zajímavý tvor, který k venkovskému stavení prostě patří. Věděli jste však, že drůbež je poměrně hodně inteligentní, má množství různých plemen, barev, struktury opeření, velikostí a tvarů? Mnohá plemena byla dokonce primárně vyšlechtěna na mazlíka. Takže, je libo slepici?

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších kurníků

TŘINÁCT důvodů, proč si pořizovat slepice

  • Měli jste někdy domácí vajíčka? To se prostě s těmi, která koupíte běžně v obchodě nedá srovnat. Speciálně vyšlechtěná plemena nosnic jsou schopna za rok snést 180 – 300 vajíček.
  • Slepice nechováme pouze kvůli vejcím,ale i pro chutné maso. Silný vývar ze slepice je zaručený lék na nachlazení už od dob našich babiček.
  • U slepic nezužitkujeme jen jejich vejce a maso. Vynikající komoditou je i slepičí trus, který se používá jako cenné hnojivo a dokonce se i průmyslově zpracovává.
  • Jak jsme naznačili už v úvodu tohoto článku, slepice mohou být i poměrně exotickým mazlíkem. Existují i speciálně vyšlechtěná plemena jako domácí mazlíčci, například plemeno Silkie Bantam.
  • Slepice jsou chovány také pro krásu svého peří. Ať už se jedná o barvu, vzor nebo strukturu peří či hřebínků a krčních laloků, miniaturní nebo naopak obří plemena, vybere si takřka každý.
  • Pro milovníky slepic se soutěživým duchem máme dobrou zprávu. Výstavy slepic nejsou žádnou novinkou a ani ojedinělou záležitostí, jak by si mnozí mohli myslet.
  • Slepice nejsou nijak náročné na chov. S kvalitním kurníkem a dostatečným výběhem nepotřebují žádnou zvláštní péči.
  • Chov slepic zvládne i naprostý začátečník. Chovu těchto opeřenců se věnují dokonce i děti.
  • Slepici, obzvlášť je-li chovaná v hejnu, není třeba věnovat žádnou zvláštní pozornost.  V tomto ohledu jsou to opravdu nenároční mazlíčci.
  • Slepice je poměrně dlouhověká. Pokud ji tedy chováme jako mazlíčka a dopřejeme jí to nejlepší, může se dožít deseti let i déle. Slepice, které jsou chovány na produkci vajec se obvykle dožívají dvou, maximálně čtyř let.
  • Jsou to vděční strávníci. Pokud mají dostatečný prostor a možnost, jsou schopny si až 70% potravy obstarat samy hrabáním na zahradě a oždibováním trávy. Slepice i zužitkují zbytky z vaší kuchyně – zejména natě, slupky ovoce a zeleniny, skořápky vajíček apod.. Je to vlastně takový živý bioodpad.
  • I když v obecném povědomí figuruje slepice jako jednoduchý až hloupý tvoreček, jsou poměrně inteligentní a dají se celkem snadno ochočit.
  • Věříme tomu, že existují dobrodruzi, kteří chovají menší plemena zejména okrasných slepiček i v bytě, jako domácí mazlíčky. Avšak slepice bude jistě šťastnější na volném výběhu celoročně venku.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat slepice

  • Slepice nepatří právě mezi čistotná zvířátka. Při jejich chovu, obzvláště bez ohraničeného prostoru, kde se mohou pohybovat jen ony, počítejte s tím, že pravděpodobně často budete čistit obuv od jejich produktů. A vejce to nebudou.
  • Kdo byl někdy v drůbežárně nebo jel i jen kolem, jistě ví co myslíme tím, že slepice ,,smrdí´´.
  • Jsou poměrně náročné na prostor. Pokud nechcete mít ze slepičí části zahrady ,,tankodrom´´, dopřejte jim více než minimálních 10 metrů čtverečních na jeden kus.
  • Ke slepicím patří kohout jako jejich přirozený ochránce. A kohout si v síle hlasu kolikrát nezadá ani s velkými druhy papoušků.Pokud máte nerudného souseda, raději od chovu slepic upusťte.
  • Přestože má u nás chov slepic, zejména na vesnici, silnou tradici, může být omezen obecní vyhláškou. Nejprve tedy na úřad pro informace a poté teprve nákup slepic.
  • Slepice se opravdu primárně nehodí do bytu. I když věříme, že některým majitelům, třeba hedvábniček, tento způsob může vyhovovat, slepičky tam nejspíš šťastné příliš nebudou. Na dlažbě, plovoucí podlaze nebo koberci si mnoho nezahrabou, i kdyby měly klec ze zlata.
  • Při větším počtu slepic vám z anglického trávníku mnoho nezbyde. Slepice jsou hrabaví ptáci. A nic je nečiní šťastnějšími, než dolovat ze země chutné červy a žížaly.

Shrnutí

Pokud máte domek se zahrádkou nebo chatu, na kterou pravidelně jezdíte, může být chov slepic skvělým odreagováním. Tato zvířata jsou, co se péče a pozornosti týče, velmi nenáročná a zvládne je obstarat i malé dítě. Snadno se rozmnožují a oplývají opravdu velkou variabilitou plemen. Můžete tak chovat slepice pro vajíčka, maso, na okrasu nebo vyloženě jako domácí mazlíčky. S vhodným přístupem a něčím dobrým na zob se dá slepice poměrně snadno a rychle ochočit. Pokud jim zpočátku věnujete trochu svého volného času, velmi rychle si osvojí určité rituály a budou prakticky bezúdržbové. Ani na krmení nejsou slepice nijak náročné. Díky tomu, že jsou to všežravci, jsou slepice v podstatě takové malé opeřené popelnice. Pokud se nejedná o vyloženě nevhodné zbytky kořeněných nebo slaných jídel, zkonzumuje slepice téměř veškeré jedlé zbytky z vaší kuchyně.

Chov slepic 

Kur domácí má vyvinutý pohlavní dimorfismus. Už u několikadenních kuřat spolehlivě rozeznáte kohouta od slepice. Ve velkochovech se tak kohoutci ihned selektují od budoucích nosnic. 

Pokud chcete slepice rozmnožovat postačí vám k tomu jediný pár,avšak přirozenější a lepší je vytvořit skupinu několika slepic a jednoho kohouta. Slepice ovuluje prakticky denně a od oplodnění po snesení vejce může uplynout doba krátká jen několik hodin. Slepice s ejakuláátem kohouta dovedou hospodařit, takže i po páření ( pojímání) , které proběhlo před 14 dny může stále snést oplodněná vajíčka, ze kterých se po 21. dnech vylíhnou kuřata.Selektivním chovem bylo období páření nataženo na prakticky nepřetržitou dobu, proto slepice snáší ( i neoplozená) vejce téměř každý den.

K odchovu slepic nepotřebujete žádné složité chovatelské zařízení. Pokud je slepice ochotná sama sedět na vejcích, postačí jí kukaň, kočík nebo i kartonová bedýnka. Ideální podestýlka je v tomto případě drn trávy, který udržuje pro vejce i optimální vlhkost. Pokud nechcete nechávat líhnutí kuřat na přírodě a slepici samotné, můžete si obstarat umělou líheň.

Před pořízením slepic je vhodné zajistit mu dostatečně velké a vybavené bydlení. Ideální je dobře oplocený výběh s kvalitním a pevným kurníkem,aby slepice nebyly napadány predátory – kočkami, kunami nebo liškou. Jak by měl ideální kurník vypadat, najdete například zde.

Mimo jiné budete potřebovat:

  • napáječka nebo korýtko
  • misky na krmivo 
  • podestýlka na dno
  • kukaně nebo jiný typ hnízda, kde mohou slepice odchovávat kuřata

Jako ideální podestýlku chovatelé uvádějí řezanou slámu, hobliny z měkkého dřeva, listí ořešáku nebo i seno. U toho však dbejte na strukturu,aby nenapáchalo u slepic víc škody než užitku. V letních měsících ocení slepice jako podestýlku i písek, kde se mohou podle libosti chladit. U těžších plemen však dejte pozor,aby se jim netvořily otlaky.

Jak jsme už psali výše, slepice je všežravec. Pokud má dostatečný výběh a možnost, je v krmivu poměrně soběstačná. Avšak ne každý má takové možnosti. Čím tedy slepici naplnit krmítko?

Můžete kupovat granulované krmné směsi, které už obsahují vše, co slepice  potřebují. Dokonce si můžete vybrat, zda budete krmit nosnice, slepice pro produkci masa nebo jen okrasná plemena.K takovým kompletním krmivům v podstatě jen přilijete vodu do napaječky. 

Dá se krmit i doma připravovanou a namíchanou směsí, která obvykle obsahuje, pšenici, kukuřici, šrot, můžou se přidat i vařené brambory. Doplňuje se o zelené krmivo ( pampeliška, natě, tráva, ptačinec, kopřivy), strouhanou krmnou řepu, zbytky zeleniny z kuchyně, máčené pečivo atd… Vhodně vyvážit takovou ,,domácí´´ stravu však může být problém a slepice tak může živořit u plných krmítek.

Důležité informace o slepicích

Velikost:od cca 0,5 kg do několika kg
Původ:divoký kur bankivský pochází z Asie, v chovech prakticky po celém světě
Vhodná ubikace:kurník, s výběhem, voliéra
Cena:dle plemen, stáří, pohlaví od 30 po několik set korun
Délka života:až deset let
Aktivita:denní

Nejčastěji chované druhy slepic

Plymutka

Jedna z nejčastěji chovaných slepic s vysokou užitkovostí na vejce. Tyto slepice jsou klidné, přítulné a velmi otužilé. Mohou se využít i na maso. Roční produkce těchto slepic se pohybuje mezi 180 až 220 vejci. Jejich snášivost příliš nepoklesne ani v zimě jako u jiných plemen nosnic.

Jsou velmi samostatné a pokud mají dostatečně prostorný výběh, téměř veškerou potravu si šikovné plymutky obstarají samy.

Leghornka

Elegantní čistě bílá slepička, která je taky výbornou nosnicí. Během roku je šikovná leghornka schopna snést až 250 vajíček. Sněhově bílou barvou se nepyšní jen její peří,ale i skořápka vajec. Pokud holdujete i výrobě a zdobení kraslic na Velikonoce, tato slepička bude vhodnou volbou. Oproti plymutkám však leghornky nejsou příliš vhodné jako mazlíčci. Toto plemeno slepic je poměrně plaché a ochočit se příliš nedá.

Dorkinky

Toto masné plemeno má velmi jemné vláknité maso. Jejich maso je velmi kvalitní a chutné. Původem pochází dorkinky z Anglie. Tyto sympatické slepičky se dají výborně ochočit. Bohužel od poloviny 20. století jejich popularita poněkud upadla a dnes jsou spíše výjimkou. Tyto slepice mohou dorůst až do hmotnosti 3,1 kg.

Brahmánky

Prastaré plemeno asijského původu, to je brahmánka. Jedná se o jedno z prapůvodních plemen slepic a dalo tak základy mnoha modernějším plemenům. Jejich velkou předností je mohutnost a robustnost. Aby však brahmánky mohly dorůst potřebují opravdu kvalitní krmivo s množstvím bílkovin.

Hedvábnička

Chovatelé drůbeže jí přezdívají koťátko. Je to drobná slepička,ale každého, kdo ji uvidí ihned zaujme svým vzhledem. K masné produkci se nehodí vůbec a snůška okolo 100 malých vajec ročně je také zanedbatelná. Avšak všechny okouzlí jak svým vzhledem tak svou milou povahou. Hedvábničky mají zvláštní strukturu peří, která na první pohled působí spíše jako srst. Zvláštností těchto slepiček je mimo jiné i to, že mají opeřené i běháky. Bílé hedvábničky vypadají jako malý slepičí sněhulák.

Jak a kde si koupit slepici?

Slepice si můžete obstarat různými způsoby. Drůbežárny pravidelně pořádají odprodej vynesených slepic. Tato stvoření vypadají při pořízení velmi nevábně, nicméně pokud jim dopřejete volný výběh, kvalitní stravu a zdravý vzduch, za pár týdnů je ani nepoznáte. I když už ve velkochovech nestačí snášet, v domácím chovu ožijí a mohou ještě dlouhé měsíce zásobovat vaši domácnost vejci.

Slepice se dají obstarat i na burzách hospodářských zvířat, přes inzertní portály nebo přímo od chovatele. Ceny slepic jsou různé jak podle stáří, tak podle plemene nebo pohlaví a dokonce i odkoupených kusů. Pohybují se od několika desítek do několika set korun za kus.

Jako u všech zvířat i u slepic platí, že při koupi zkontrolujeme stav prodávaného zvířete. Zda slepice netrpí parazity,v jaké jsou kondici, v jakém stavu je peří, kloaka, zda ptáci namáhavě nedýchají apod. Velmi cenné informace o výživě, chovu, plemenech, krmivu a ubytování pro slepice naleznete zde.

Eshop, kde koupíte kvalitní zemědělské potřeby je například Lihne-inkubatory.cz.

4.7/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu