16 důvodů, proč si (ne)pořizovat slovenského kopova

Slovenský kopov je u nás zatím poměrně málo známý, zatímco na Slovensku je už léta považován za národní plemeno. Tento ušlechtilý pes má vznešený původ, tvrdou hlavu, neohroženého ducha a nekonečnou energii, kterou vás prostě musí uchvátit. Navzdory jeho všestrannosti se však zdaleka nehodí pro každého. A proč, ptáte se? To hned zjistíte!

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si pořizovat slovenského kopova

 • Kopov je mimořádně chytré a intuitivní plemeno, což lze při práci i hrách využít mnoha způsoby.
 • Jsou to skvělí hlídači, přesto nejsou agresivní a ke svému pánu jsou velmi loajální.
 • Mluvíme o velmi temperamentních, vytrvalých a rychlých psech, využití by tak jistě našli i v oblasti nejrůznějších psích sportů.
 • Díky oddanosti svému pánu se mohou kopovové uplatnit i jako vodicí psi, jsou-li k tomu vedeni od útlého věku.
 • Kopov neslintá, ani výrazněji nelíná a díky přirozenému tvaru a stavbě tlamy nechrápe, ani netrpí na dýchací obtíže.
 • Plemeno je jedno z nejvyhledávanějších loveckých psů vůbec, teplou stopu dokáže držet a hlasitě vyštěkávat bez známek únavy i několik hodin.
 • Při správném vedení je kopov opravdu velmi věrný a milující pes, který by byl ochotný za svého pána položit i život.
 • Tito psi jsou nebojácní a neústupní a tudíž pochopitelně výborní obranáři.

OSM důvodů, proč si nepořizovat slovenského kopova

 • Plemeno má poměrně ostrou a lehce komplikovanější povahu, není tak příliš vhodné k menším dětem.
 • Tento pes potřebuje hodně prostoru a především pohybu a zaměstnání, jinak má z nudy poněkud destrukční sklony
 • Kopov je velmi tvrdohlavý a dominantní pes, který potřebuje důsledné vedení a ideálně člověka, který má zkušenosti s plemeny náročnějšími na výchovu.
 • Pes naprosto nevhodný pro člověka žijícího v bytě, který touží pouze po mazlíčkovi na gauč.
 • Kopovové rádi hrabou a koušou v podstatě cokoliv, co k tomu primárně není určeno, připravte se tak na to, že vaše okrasná zahradní skalka pravděpodobně nebude mít v přítomnosti tohoto psa dlouhou životnost.
 • Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, kombinace s jinými zvláště pak malými domácími zvířaty se tak příliš nedoporučuje.
 • Psi se především v dospělosti chovají zpravidla dominantně až agresivně k jiným svého druhu, celkově společnost cizích psů špatně snášejí, pokud nevyrůstají odmalička v jejich bezprostřední blízkosti.
 • Pes často a hlasitě vyje a štěká, zvláště na kolemjdoucí, pokud je za plotem a brání své území. 

Shrnutí

Jako mnoho dalších patří slovenský kopov mezi plemena náročná na výchovu a výcvik, pes zkrátka potřebuje jednoho pána, který mu jasně nastaví hranice a kterého bude respektovat. V případě, že si troufnete na jeho složitější povahu a podaří se vám ji zvládnout, získáte parťáka opravdu na život a na smrt, který s vámi bude rád trávit váš čas aktivním pohybem, hrou a prací, kterou jednoznačně potřebuje k tomu, aby zůstal poslušný a vyrovnaný. 

Obecná charakteristika slovenského kopova

V kostce můžeme slovenského kopova popsat jako temperamentního energického psa se zdravým přístupem i k poměrně náročné práci, který se ideálně hodí pro sportovně založeného aktivního, ale především důsledného člověka, který si bude u psa umět zjednat respekt, dalo by se říci, že nejlepší společník je toto plemeno pro mladé zkušené myslivce či psovody. Nenechte se ale odradit, kopov může být i skvělý rodinný pes, jen je zapotřebí vědět, jak k němu přistupovat. 

I. Povaha

Povaha slovenského kopova je v porovnání s jinými plemeny vcelku složitá. Pes potřebuje hodně vaší pozornosti, aktivního pohybu a psychického i fyzického zaměstnání, jelikož v případě, že se mu ho nedostává, se začíná velmi rychle nudit, a to většinou nevěstí nic dobrého. Velká výhoda tohoto plemene je v tom, že je díky jeho inteligenci schopen se vám ve spoustě věcí přizpůsobit. Pokud víte, jak na to a dokážete si s takto tvrdošíjným zvířetem poradit, může být kopov absolutně bezproblémový pes, který zvládne i soužití s dětmi, či dalšími zvířaty v jedné domácnosti. K tomu je zapotřebí hlavně včasná socializace, v dospělosti bývá zpravidla hodně problematická a v drtivé většině případů neúspěšná. 

II. Vzhled

První, co nás při pohledu na kopova zaujme, budou pravděpodobně jeho oči. Ačkoliv je má obvykle zasazené poměrně hluboko, jsou velké a nesmírně živé, vždy černé ohraničené černou linkou. Uši má kopov středně dlouhé posazené poměrně nízko po stranách hlavy, visí vždy svisle dolů, na koncích jsou výrazně širší než u kořene a zakulacené. Hlavu má pes přiměřeně velkou k tělu, které je kratší, dobře osvalené, zvláště pak v oblasti beder a zadních nohou. Kopov má též výrazný hrudník zužující se směrem ke slabinám. Nohy nemá plemeno nijak extra dlouhé, zato ale hbité a silné. Ocas je dlouhý šavlovitý, směrem ke konci se zužuje do špičky, v klidovém stavu je posazený nízko, pes v pozoru má ocas zvednutý vysoko do vzduchu.

Zbarvením i stavbou těla může kopov připomínat dobrmana, nicméně je viditelně menší a robustnější. Srst je spíše krátká a hrubá, pevně přiléhá k tělu a psa tak dobře chrání před nepříznivými vnějšími vlivy. Plemeno má silnou kostru, celkově je podsadité a velmi houževnaté. Slovenského kopova řadíme mezi menší až střední plemena, v dospělosti pes dosahuje výšky v kohoutku kolem padesáti cm, feny jsou celkově drobnější. Váha psa se pohybuje od patnácti do dvaceti kilo, u feny je to třináct až osmnáct. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Slovenský kopov je lovecké plemeno, které bylo vyšlechtěno a dodnes je hojně využíváno pro lov divočáků a lišek, jakožto i menších zvířat, například zajíců a kun. Lásku ke zvířatům tak pochopitelně nemá v povaze. Vyrůstá-li štěně od útlého věku v jedné domácnosti s dalšími domácími mazlíčky, je velká šance, že si na jejich přítomnost zvykne a nebude si jich všímat, i tak byste je ale nikdy neměli nechávat společně bez dozoru, u tohoto psa bohužel nikdy nevíte, kdy se v něm probudí lovecký instinkt. Podobné je to v případě kopova i s dětmi. Plemeno se hodí spíše k větším dětem, které jsou, pokud jim vysvětlíte, jak se k psovi mají chovat, schopné toto respektovat a příliš ho zbytečně nedráždit. Pes nemusí ihned přímo kousnout nebo dítě jakkoliv jinak fyzicky napadnout, nicméně v případě, že se mu nebude líbit strkání, křik, tahání za ocas a uši, nebude se zdráhat dát najevo svou nelibost minimálně výhružným zavrčením. 

IV. Výchova a výcvik

Kopov je vysoce inteligentní pes, který rozhodně nebude poslouchat každého. S výcvikem je potřeba začít co nejdříve. Jakožto majitelé musíte k výchově přistupovat trpělivě a laskavě, zároveň ale být také důslední a nikdy psovi neustupovat, jinak se velmi často stává, že se pomalu ale jistě stane nezvladatelným. Nebojte se nechat si radit a ptát se někoho, kdo má s podobnými psy zkušenosti, u kopova je nesmírně důležité nic nezanedbat a opravdu svědomitě ho vést k poslušnosti. Nejlépe si s kopovem nejspíše poradí skutečně myslivec, který psovi dopřeje možnost se účastnit lovu, což je také účel, ke kterému byl původně vyšlechtěn. Tento pes dokáže být při správném vedení velmi intuitivní a je schopen i samostatné práce. To vše je důležité proto, aby pes zůstal po celý život psychicky vyrovnaný a spokojený a neprojevovaly se u něj sklony k agresivitě vůči člověku. (zdroj)

V. Zdraví a péče

Slovenský kopov je krátkosrsté plemeno, tudíž nevyžaduje zvláštní péči, nelíná výrazněji než jiní psi, péče o jeho tělo je tak vcelku nenáročná. V případě, že pes žije celoročně venku, což je díky typu husté srsti s podsadou možné, může začít být víc cítit, proto bude nejspíše čas od času potřeba psa vykoupat. Plemeno je poměrně mladé, na našem území má za sebou teprve několik desítek generací, linie bývají většinou bezproblémové, pro plemeno nejsou typická žádná závažná onemocnění, ani dědičné genetické vady. Je třeba ale myslet na to, že lovečtí psi jsou při výcviku a práci více vystaveni riziku nakažení nemocemi či parazity od divokých zvířat, se kterými přicházejí při naháňkách často do bezprostředního kontaktu. Je tedy nesmírně důležité pravidelně kontrolovat srst a všímat si, zda v ní nejsou například klíšťata, ale také blechy či všenky. Velmi nebezpečné jsou také nemoci divokých prasat (například Aujeszkyho choroba) přenášené krví zvířete. Na člověka je tato nemoc sice nepřenosná, pro psa je nicméně smrtelná. 

VI. Náročnost

Jak již bylo zmíněno výše, slovenský kopov není plemeno vhodné pro začátečníky a pro lidi bez ambic do vyššího sportu či zájmu o aktivity spojené s honáctvím a lovem. Pes je náročný především na výchovu, pohyb a prostor. Je potřeba brát ohledy také na to, že bude pravděpodobně trávit hodně času venku na zahradě a nebyl by určitě od věci zateplený kotec s výběhem. Vzhledem k tomu, že kopov je hodně temperamentní pes, který je téměř neustále v pohybu, je potřeba opravdu kvalitní krmení a doplňky stravy, nejvíce se pro tato plemena doporučuje barfová strava (krmení výhradně různými druhy syrového masa). Barfování středně velkého plemene vás vyjde měsíčně zhruba na 1000 až 2500 kč. 

VII. Historie

Slovenský kopov je na území Slovenska, kde má také, jak již název napovídá, i svůj původ, poměrně mladé plemeno, byť jejich předci, velcí horští honiči typově velmi podobní dnešním kopovům, naháněli údajně zvěř v lesích už na přelomu 17. a 18. století. Názory na to, jací psi byli spolu kříženi za účelem vyšlechtění slovenského kopova, se různí, některé prameny uvádějí, že původně byl křížen český fousek s velkými honicími psy z Polska, jiné mluví o zvířatech dovezených z Transylvánie či Balkánu. Původ slovenského kopova tak dodnes není zcela jistý, jedno ale jisté je, a to fakt, že k loveckým účelům bylo toto plemeno šlechtěno a vedeno prakticky již od úplného počátku. Vzhled kopovů se drasticky měnil, standard plemene byl ustálen až roku 1915, svou povolenou výšku v kohoutku dostal ještě o několik let později. Pro nahánění zvěře bylo v té době zakázáno používat honiče s vysokýma nohama, bylo tak žádoucí, aby byl kopov spíše menšího vzrůstu. První plemenná kniha slovenských kopovů byla založena roku 1940, plemeno bylo však oficiálně uznané FCI až o 23 let později. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 15-20 kg, feny: 13-18 kg
Výška v kohoutku:do 50 cm
Požadavky na výcvik: vysoké
Typický znak:černé linky kolem očí
Energie:vysoká
Délka života:11-13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:velké
Sklony k hrabání:velké
Potřeba socializace/pozornosti:vysoká
Původní využití:lovecký pes, honič
Délka srsti:krátká
Typ srsti: s podsadou
Zbarvení srsti:černá s hnědým pálením
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit slovenského kopova?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro slovenského kopova dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata slovenského kopova na prodej.

Chovatelské stanice v ČR

Chovatelské stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu