21 důvodů, proč si (ne)pořizovat stafordširského bulteriéra

Stafordširský bulteriér možná nahání trochu hrůzu nebo z něj máme minimálně respekt. Jsou ale tyhle pocity oprávněné? Co když zjistíte, že je tenhle pejsek vlastně jiný, než si myslíte? Čtěte dál a třeba se vám nakonec i zalíbí!

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat stafordširského bulteriéra

 • Vztah k lidem – bezmezně miluje svou rodinu, lidi má dokonce radši než ostatní zvířata.
 • Miluje jakoukoli hru s dětmi. Ochotně toleruje dětskou neohrabanost a malé hrubosti – přezdívá se mu psí chůva.
 • Považujeme ho za dokonalého společníka. Bude totiž dělat cokoli za jediné podmínky, že tam budete i vy: půjde s vámi na běžky, zaběhat si, zaplavat, ale klidně se spolu můžete rozvalovat na gauči a bude spokojený.
 • Zvládne všechno, co si na něj vymyslíte. Opravdu je velmi všestranný, mezi aktivity, které mu nejsou cizí, řadíme například agility, flyball, canisterapii, obranu.
 • Učí se rychle díky své vysoké inteligenci a nadšení pro jakékoli zaměstnání.
 • Zbožňuje pohyb, ale kvůli jeho vyvenčení nemusíte chodit kilometry daleko. Stačí třeba jen aportování.
 • Péče o něj je absolutní výhrou. Pokud se zrovna venku v něčem nevyválí a nebude potřeba jej vykoupat a vyčistit, tak to máte v podstatě bez práce.
 • Miluje jízdu autem a cestování, někdy to dokonce vyžaduje.
 • Velikost. Menší plemeno, ale přitom pořádný pes.
 • Vhodný do bytu – chce stále zůstat se svojí rodinou a vejde se všude.
 • Tohle plemeno neprovází žádné typické nebo časté choroby. Když si pořídíte papírového jedince, máte velkou šanci, že bude většinu života zdravý.

DESET důvodů, proč si nepořizovat stafordširského bulteriéra

 • Pokud hledáte hlídače, tak si rovnou vyberte jiné plemeno. Staford vás možná upozorní štěkáním, že se někdo objevil, ale záhy se s ním začne kamarádit.
 • Protože s ostatními zvířaty moc dobře nevychází, tak si musí na jiné domácí mazlíčky zvykat už od štěněte.
 • Chov venku nepřipadá v úvahu – tohle plemeno špatně snáší zimu a chlad.
 • Hodně se fixuje na lidi, proto ho nesmíte nechávat samotného.
 • I na páníčkovi záleží. Pro jeho dobrou výchovu je potřeba důslednost a autorita.
 • Úplný začátečník a staford = špatná kombinace.
 • V hloubi duše má zakódovanou bojechtivost, vyžaduje důslednou a láskyplnou výchovu. Jedině tak z něj vyroste příkladný zástupce této rasy.
 • I když hodnějšího psa těžko najdete, špatně působí na lidi a vyvolává v nich strach – vaše okolí se ho může bát.
 • Občas si postaví hlavu a ukáže svou tvrdohlavost.
 • Socializace zas a znovu. Mezi psy i lidmi – věc, kterou když podceníte, tak se venku ani neukazujte.

Shrnutí

Vhodný páníček pro staforda s ním tráví většinu svého času – stane se jeho celoživotním parťákem. Rád si hraje, sportuje, ale i cestuje. Jestliže čas od času zvolí odpočinkový den, staford ho spokojeně stráví s ním. Může bydlet klidně v bytě. V minulosti už měl psa, který mu dal pár zkušeností. Tenhle člověk se chová mile, láskyplně a zároveň důsledně.

Mohlo by se vám líbit: 14 úžasných faktů o tygrovi

Obecná charakteristika stafordširského bulteriéra

Tenhle pejsek doslova miluje lidi – hlavně děti. Ne nadarmo se mu přezdívá psí chůva (nanny dog). Oplývá spoustou vlastností, i když bychom to do něj neřekli, většina z nich je kladná.

I. Povaha

Stafordširského bulteriéra známe jako psa s bezmeznou odvahou, houževnatostí a vysokou inteligencí. Ničeho se nebojí. Spolehlivost mu také rozhodně nechybí. Ne vždy dobře vychází s ostatními psy. Občas nám ukáže svojí tvrdohlavost, jindy zase oddanost. (zdroj)

II. Vzhled

Středně velký vzrůst, silné svalnaté tělo, robustní, hladká krátká srst. Tak můžeme v kostce shrnout jeho vizáž.Barev mu můžeme připsat hodně, klidně i více naráz, ale nikdy ne játrově hnědou nebo černou s pálením. Psi váží okolo patnácti kilogramů, fenky pak o něco méně. Psi jsou také vyšší a dorůstají se až 41 centimetrů v kohoutku.

Zřetelně krátkou a nápadně širokou hlavu zdobí napůl klopená ušiska, krátký čenich s černým nosem, kulaté dopředu hledící oči a osvalené líce. Ocas, která nesmí být příliš zatočený, nosí poměrně nízko. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Děti miluje více než kterékoli jiné plemeno. Vydrží si s nimi hrát i celé hodiny, trpí jim dětskou neohrabanost i drobné hrubosti. Právě jeho vztah k dětem je veliká přednost (získal podle něj i přezdívku „nanny dog“)

Domácí mazlíčky příliš nemusí. Pokud ho na ně budeme od štěňátka zvykat, tak se s nimi sžije celkem dobře. Možná bude v jejich přítomnosti často štěkat a dorážet na ně.

IV. Náročnost

Zejména pro naší peněženku bude hned na začátek náročnost vyšší. Cena štěněte s průkazem původu se pohybuje okolo 20 000 Kč. Následné náklady se týkají základního očkování, odčervení a vybavení – počítejme výdaje kolem 2 000 Kč. Pozor! Očkovat a odčervovat musíme každý rok. Co se týče krmení – denní dávka se pohybuje okolo dvou odměrek kvalitního krmení a to také není úplně levné. (zdroj)

S možnými nemocemi se hodí počítat vždycky, i když tohle plemeno jimi příliš netrpí. Časová náročnost v případě tohoto psa znamená mít ho stále u sebe. Někteří jedinci chtějí vyloženě lenošit, jiné stěží unavíte. Jediné co je opravdu důležité – nesmíte ho příliš opouštět. Péči nemusíte věnovat zvláštní pozornost.

V. Historie

Angličané plemeno znají téměř 200 let. Pochází ze starého bojového psa a některé jeho rysy nese dodnes (síla, obratnost, těžší hlava). Nejspíše vznikl křížením teriéra a buldoka, zřetel se při tom kladl hlavně na výkonnost psa.

Tyto psy vlastnily chudší vrstvy, které si přivydělávaly účastí svých psů na zápasech. Chovaly je ovšem v domácnosti a žily s nimi v těsné blízkosti, proto byla žádoucí láska k lidem.
Čistokrevný chov stafordširského teriéra datujeme od roku 1930, kdy vznikl také první klub zabývající se tímto plemenem – „The Staffordshire Bull Terrier Club“. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Kde koupit stafordširského bulteriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro stafordširského bulteriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata stafordširského bulteriéra na prodej.


Máte psa a chcete jej vycičit?

Představte si:

 • Máte psa, kterého můžete pustit kdykoliv na volno, protože přijde na první zavolání.
 • Nemusíte se stydět před ostatními pejskaři, protože váš pes ovládá všechny základní povely.
 • Výcvik si užíváte vy i pes a těšíte se na každou další lekci.
 • Váš pes s vámi plně spolupracuje, protože má v povelech jistotu, zná hranice a věří vám.

Řešením jsou kurzy Online psí školy: Projděte si nabídku kurzů a vyberte takový, jež odpovídá vaší aktuální situaci. Doporučujeme začít Základní poslušností případně Kurzem pro štěňata.

Základní poslušnost

Nejprodávanější kurz určený pro ty, jež potřebují s pejskem zvládnout základní povely.

Kurz pro štěňata

Oblíbený kurz zaměřený na specifické potřeby výcviku štěňat.

Psí triky s Veronikou

Pokud zvládáte základy a chcete víc, pak tohle je to pravé. Naučte svého psa psí triky!

Stop tahání na vodítku

Tento kurz vám vyřeší problém tahání na vodítku jednou pro vždy.

Nejlepší pojištění pro psy

Bojíte se nečekaných výdajů u veterináře? Dobré pojištění psa je řešení.

PetExpert

První plně online pojištění, kde platíte u veterináře jen spoluúčast. O zbytek se postará Petexpert rovnou na místě. A to bez háčků, kliček a papírování, s jasnými podmínkami. Stačí nahlásit číslo PetExpert pojištění.

3 komentáře u „21 důvodů, proč si (ne)pořizovat stafordširského bulteriéra“

 1. Dobrý den,potřebuji poradit.Máme velký dúm se zahradou,francouzského buldočka-fenku,která je úžasná,ale nebudí respekt k nezvaným návštěvám.Také máme postiženou dcerku+2 další děti-puberťáky.Rádi cestujeme,sportujeme.Hledám vhodné plemeno,,hlídače“.Chci ho mít v domě,ne venku a stačí,když bude ,,budit“ respekt.Poradíte nám?

  Odpovědět
  • Toto plemeno opravdu není hlídač, naopak je to vítač. Doporučuji spíše Amerického stafordšírského teriéra, je trochu větší a ostřejší, ale také to není moc hlídací typ.. Pokud vyloženě chcete ale pejska k dětem, stafordšírský bulteriér je skvělá volba… Doporučuji se přidat na FB ke skupině Stafordšírský bulteriér ČR a tam vám spousta chovatelů poradí víc.

   Odpovědět
 2. Dobrý den,
  požádala nás známá, že potřebuje pohlídat na 1 měsíc fenku Stafordšírského bulteriéra. OIdjíždí služebně. Fenka nás moc nezná, ale postupně se chceme s ní seznámit a mít ji i chvilku doma. Hlídání by bylo v našem bytě. Zvládneme to? Jaká jsou úskalí? Pro fenku bude už trauma to, že ji opustí její panička a neví proč. Může být smutná, může se změnit její chování…. Zatím je to ale jediná možnost. Na co se musíme připravit? Děkuji

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu