TOP terária pro chameleony, agamy a želvy 2021 & Jak je vybrat

Láká vás mít doma svého chameleona, agamu nebo želvu? Dobrá zpráva, v dnešní době to není žádný problém. Pouze vědět, co k chovu potřebujete a jak na to, a můžete si pořídit svého prvního obojživelníka. Výhodou je menší náročnost než třeba pes, na druhou stranu počítejte s vyššími počátečními investicemi – především právě za terárium.

Mým cílem je přinést objektivní informace o tom, jak vybrat terárium pro chameleony, agamy a želvy, přičemž u každého doporučím jedno konkrétní terárium, které je podle nás nejlepší pro chov daného druhu a za které bychom dali ruku do ohně. 🙂

Terária pro chameleony – tipy

Jako nejlepší terárium pro chameleona jsme vybrali Exo Terra 90 x 45 x 90 cm – můžete si přečíst naši recenzi nebo přejít rovnou do obchodu

Pokud jde o chameleona, pak špatně zvolené terárium je po nějaké době skutečně znát. Namísto aktivního, barvu-měnícího a zdravého chameleona byste se po čase mohli dívat na smutné malé stvoření bez chuti do života.

Chameleon není společenské zvíře. Nejlépe tedy uděláte, když si pořídíte pouze jednoho. Otázkou je ale, jak by takové terárium pro chameleona mělo vypadat?

 • I. Proporce terária pro chameleony

Terárium by mělo být dostatečně velké, aby se chameleon mohl bez problému procházet, lézt do výšky a schovávat se za listy rostlin. Obecně můžeme říct, že by mělo být orientované spíše do výšky než do šířky. Chápejte to tak, že čím vyšší, tím lepší. Stejně tak to platí s celkovou velikostí terária – čím více prostoru pro život má, o to více plnohodnotný život mu tím dopřejete.

Chameleon je studenokrevný živočich, proto v teráriu nesmí chybět vyvýšené místo pod tepelnou žárovkou. Pozor jen aby nebylo příliš blízko, aby se chameleon omylem nespálil. Díky tomuto tak může sám regulovat svou teplotu (čili i jeho aktivitu). Veterináři považují jako ideální rozměry terária pro chameleona přibližně: 80 x 60 x 100 cm (délka x šířka x výška).

 • II. Vybavení a dekorace terária pro chameleony

Pokud je řeč o chameleonovi, je volba správných dekorací a vybavení zásadní. Dekorace v prvé řadě neslouží pouze vám, aby terárko hezky vypadalo, nýbrž pomáhá vašemu chameleonovi zachovat svůj přirozený životní styl. Mezi nejdůležitější dekorace patří především větve, rostliny a podestýlka v podobě rašeliny nebo hlíny.

Jak jsem zmínil výše, chameleoni zbožňují šplhání a lezení do výšky. Různé větve jsou tedy nedílnou součástí každého terária. Doporučuje se stavět je do více pater, čímž vznikají místa z různou teplotou, což oni milují.

O živé rostliny je sice obtížnější se starat, ale na druhou s sebou přinášejí podstatné výhody. Živé rostliny zvyšují vlhkost uvnitř terária, což je pro chameleona velmi přínosné. Stejně tak nedokáže odolat čerstvé vodě ze stékajících listů. Volit můžete z rostlin jako fíkus, břečťan, různé malé palmy či třeba filodendron. Jelikož chameleoni někdy okusují listy, vyhýbejte se jedovatým či ostrým rostlinám. Alternativou mohou být rostliny umělé.

Na spodku nesmí chybět podestýlka, nejčastěji rašelina nebo hlína. Tady je třeba upozornit, že není vhodná hlína ze zahrady, ale pro 100% bezpeční vašeho obojživelníka doporučujeme pořídit ze zverimexu. Hlína by mohla totiž mohla obsahovat bakterie, které by mohli chameleona otrávit.

 • III. Prostředí terária

V teráriu musí být též vyřešená správná cirkulace vzduchu a to horním, spodním či bočním větráním. Tepelná žárovka je také věc, která nesmí chybět v žádném bydlení pro chameleona – ta je často zároveň i zdrojem potřebného UV světla. Čas od času je třeba myslet na dodržení dostatečné vlhkosti a to rozprašovačem s vodou.

Výběr redakce - nejlepší terárium pro chameleona

Terárium Exo Terra 90 x 45 x 90 cm – recenze

Toto terárium považujeme za nejlepší volbu pro chameleona, protože jeho stavba je orientovaná spíše do výšky, má funkčně vyřešené větrání a rozměry jsou ideální pro chov jednoho chameleona. Pokud si nepostavíte vlastní terárium nebo si ho nenecháme vytvořit na míru, na trhu zkrátka neseženete lepší.

3 důvody, proč KUPOVAT terárium Exo Terra 90 x 45 x 90 cm

 • Rozměry jsou ideální pro chov chameleona
 • Stavba terária na výšku, což je pro chameleona přirozené (rád leze do výšky)
 • Jsou zde otvory na vodiče pro instalaci osvětlení či zvlhčovače

1 důvod, proč NEKUPOVAT terárium Exo Terra 90 x 45 x 90 cm

 • Není tak kvalitní jako terárium na míru (to se pohybuje však v jiných cenových hladinách)

Terária pro agamy – tipy

Jako nejlepší terárium pro agamu jsme vybrali Exo Terra 90 x 45 x 30 cm – můžete si přečíst naši recenzi nebo přejít rovnou do obchodu

Agama vousatá je pouštní živočich, od čehož se pak odvíjí i samotné terárium a jeho vybavení, u kterého je klíčové větrání a dostačující rozměry. Agamy jsou o něco méně náročné než chameleoni nebo jiní plazi, ostatně i proto se dnes stávají čím dále více populárními.

Nemůžete ji však chovat jen tak v ledačem. Přece jenom její přirozené prostředí je poušť, tudíž tomu i musíme uzpůsobit terárium. Jak ale vybrat dobré terárium pro agamu a jak ho připravit? Odpovědí jsou následující odstavce:

 • I. Proporce terária pro agamy

Oproti teráriu pro chameleona je naopak vhodnější vybírat takové, které je více široké než vysoké. Agamy totiž nejsou příliš dobří lezci a bohatě postačí, když nejdelší délka bude mít cca 90-100 cm.

 • II. Vybavení a dekorace terária pro agamy

Jako podestýlka poslouží písek, který dokonale kopíruje jejich přirozené prostředí. Podstatné je aby nebyl prašný, což by mohlo způsobovat dýchací potíže. Stejně tak není vhodné, aby byl křemičitý. Agamy čas od času písek pozřou, a protože křemičitý písek je ostrý, způsoboval by agamě zdravotní potíže. Vhodný písek pořídíte ve zverimexu nebo stačí normální běžný písek z pískoviště – je však třeba je propláchnout a nejlépe “propéct” v troubě, a zbavit jej tak bakterií.

Rostliny jsou spíše na škodu, protože je agama pravděpodobně sní. Umělé rostliny ale ničemu nevadí. To, co zde však nesmí chybět, je větev a nějaký kámen. Rády totiž pozorují svět na mírně vyvýšených místech. To jakým způsobem si to naaranžujete je pak na vás. Stejně jako chameleoni i agamy potřebují mít u vyvýšeného místa tepelnou žárovku, která je zahřívá – sami si tak regulují svou tělesnou teplotu. Nezapomínejme také zařídit nějaké místečko, kam se může ukrýt a cítit se v bezpečí.

 • III. Prostředí terária

Je důležité, aby terárium šlo otevírat z boku. Agamy totiž nemají rády, když k nim přistupujete vrchem – mají to spojené s jejími přirozenými predátory. Taktéž platí, že čím více větracích otvorů zde je, tím lépe. Cirkulaci vzduchu bychom neměli podceňovat. Pohrát si můžete i s dobrým pozadím, které buď může být plastické nebo pouze jako tapeta. Jednak terárium vypadá lépe, a také se agama cítí bezpečněji. Dostáváme s k nejdůležitější části terária a to k osvětlení a topení. Ideální je zkombinovat UV lampu a tepelnou zářivku. Agamy potřebují mnoho světla.

Výběr redakce - nejlepší terárium pro agamu

Terárium Exo Terra 90 x 45 x 30 cm – recenze

Ačkoli agama jako mláďátko nepotřebuje tolik prostoru, ba naopak by měla být v menším prostoru, aby pro ní lov nebyl příliš těžký, jakmile se z ní stane dospělák dosahuje velikosti v průměru 40 cm i s ocasem. Správná velikost terárka je tedy zásadní. Není však dobrý lezec, proto toto spíše široké terárium plně odpovídá jejím potřebám.

Toto terárium považujeme za nejlepší volbu pro agamu, protože velikostně odpovídá potřebám pro chov agamy, je zde přístup z boku (agamy nemají rády, když k nim přistupujete z vrchu) a má obstojně vyřešené větrání.

4 důvody, proč KUPOVAT terárium Exo Terra 90 x 45 x 30 cm

 • Proporčně je dokonalé pro chov agamu
 • Dobrá cirkulace vzduchu
 • Přístup z boku je méně stresující pro agamu
 • Součástí setu je i 3D pozadí

1 důvody, proč NEKUPOVAT terárium Exo Terra 90 x 45 x 30 cm

 • Není tak kvalitní jako terárium na míru (to se pohybuje však v jiných cenových hladinách)

Terária pro želvy – tipy

Jako nejlepší terárium pro suchozemskou želvu jsme vybrali Exo Terra 60 x 45 x 45 cm – můžete si přečíst naši recenzi nebo přejít rovnou do obchodu

A jako nejlepší terárium pro vodní želvu jsme vybrali želvárium Ante 96l – taktéž si můžete přečíst naši recenzi nebo přejít rovnou do obchodu

Pokud jste již zabrousili do světa želv, asi jste zjistili, že není želva jako želva. Máte na výběr mezi suchozemskou a vodní želvou, přičemž každá z nich má specifické požadavky na vybavení a stavbu terária. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat a co by měla obsahovat terária pro každou z nich.

I. Jak vybrat terárium pro suchozemskou želvu?

Suchozemská želva nepotřebuje ve svém teráriu vodu jako vodní želvy. To, co však potřebuje, je bezpečné prostředí stavěné speciálně pro její potřeby. Terárium pro suchozemskou želvu by mělo obsahovat:

 • Kombinaci více světelných zdrojů (UV záření, tepelná lampa, běžné osvětlení)
 • Několik termozón, aby si mohli sami korigovat teplotu (díky topítku či výhřevné lampě)
 • Dostatečné větrání terária (čím více jich je, tím lépe)
 • Rozměry minimálně 60 x 40 x 30 cm pro jednu želvu
 • Podestýlka (např. rašelina, piliny) a dekorace (např. rostliny, domeček, 3D pozadí, větev)
Výběr redakce - nejlepší terárium pro suchozemskou želvu

Terárium Exo Terra 60 x 45 x 45 cm – recenze

Toto terárium u nás zvítězilo jako nejlepší řešení pro suchozemské želvy mimo jiné proto, že velikostně odpovídá ideálnímu teráriu a má dobře vyřešení větrání. Díky otvoru z boku můžete k želvě snadno přistupovat, aniž byste ji děsili přístupem z vrchu. Do terária můžete přidat všechno potřebné vybavení díky otvorům pro vodiče (např. UV lampu, tepelnou žárovku,…).

4 důvody, proč KUPOVAT terárium Exo Terra 60 x 45 x 45 cm

 • Rozměry plně dostačují pro chov želvy
 • Možnost přidat potřebné vybavení díky otvorům na vodiče
 • Přístup z boku je pro zvíře méně stresující
 • Dobře vyřešení větrání

1 důvod, proč NEKUPOVAT terárium Exo Terra 60 x 45 x 45 cm

 • Není tak kvalitní jako terárium na míru (to se pohybuje však v jiných cenových hladinách)

I. Jak vybrat terárium pro vodní želvu?

Ačkoli jsou požadavky na terárium vodní želvy v některých ohledech stejné jako pro suchozemské, v mnoha případech se diametrálně odlišují. Asi nejdůležitějším rozdílem je, že musíte nakupovat takové terárko, kde můžete napustit vodu – zapomeňte na otvírání z boku 🙂 Želví fanatici se shodují, že aktuálně nejlepším řešením je terárium, které kombinuje možnost napuštění z části vodou a z části ponechání ostrůvku na souši.

Toto řešení terária se obchodně nazývá želvárium. Želva dokáže být velmi smradlavý mazlíček, zejména pokud vodu nedostatečně filtrujete. Zásadní výbavou by tedy měl být výkonný vodní filtr. Životně důležité je pro želvy i dostatek UV záření, proto do své výbavy nezapomeňte přidat UV lampu, stejně jako i tepelnou lampu zajišťující rozličné termozóny. Pojďme si shrnout, co nesmí chybět v teráriu pro vodní želvy:

 • Místo na souši a místo ve vodě – řešením je želvárium
 • UV záření, dostatek světla a tepelná lampa
 • Výkonný filtr čistící vodu pro želvu (dokáže jinak řádně smrdět)
 • Můžete přidat dekorace jako rostliny, kameny či substrát do akvárií
Výběr redakce - nejlepší terárium pro vodní želvu

Želvárium Ante 96l – recenze

Chov želvy není až tak jednoduchý, jak se zprvu může zdát. Je ale pravda, že nejtěžší je pořídit tu správnou výbavu, pak už vyžadují jen pravidelnou údržbu terária a pravidelné krmení. Toto želvárium je nejlepší řešení pro vodní želvy, protože už v základu obsahuje jak břeh, tak podvodní prostory.

Poslední, co chcete, je mít doma utrápenou želvu díky malým prostorům pro život. Pokud tedy nechcete svou želvičku utrápit k smrti, silně doporučujeme koupit to největší terárium, které můžete. Proto za vítěze vybíráme želvárium Ante 96l – rozměrově je totiž plně dostačující.

3 důvody, proč KUPOVAT želvárium Ante 96l

 • Má již vyřešený suchozemský ostrůvek, který vodní želvy potřebují kvůli odpočinku a záměrném vyhřívání se na slunci (pod lampu)
 • Velikostně postačuje dospělé želvě
 • Cenově je poměrně cenově dostupné

1 důvod, proč NEKUPOVAT želvárium Ante 96l

 • Veškerou výbavu je třeba dokoupit zvlášť (filtr, osvětlení, dekoraci, topítko,…)

Váš názor

Znáte jiná dobrá terária, která vám tu chybí? Napište níže do komentářů a pomozte tak ostatním při výběru toho správného terária. Těším se na diskuzi.

Přečtěte si také výběr nejlepších akvárií, fotopastí a akvarijních filtrů –  dali jsme si záležet. 🙂

Zdroje

 1. Článek o správnémchování vodní želvy – Ozviratech.cz
 2. Článek o výběru rostlin do terária suchozemských želv – Infopes.cz
 3. Článek pojatý jako komplexní pohled na vybavení terária pro agamy – Minizoovobyvaku.wz.cz
 4. Článek o zařízování terária pro agamu – Tp-faq.reptile.cz
 5. Článek o teráriích pro chameleona – Chytre-bydleni.cz
 6. [eng] Zahraniční článek o nejlepších teráriích pro chameleony – Drfoxmag.com

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu