15 důvodů, proč si (ne)pořizovat tibetskou dogu

Vznešený vzhled, dlouhá srst v různých barvách a neohrožený postoj. S tibetskou dogou budete vždy středem pozornosti. Toto primitivní plemeno je oddané, milujícící a trpělivé. Po staletí žil po boku lidí a tak by se někdy zdálo, že vám čte myšlenky. Nicméně jeho tvrdá a nebojácná povaha z něj dělá psa, který není vhodný pro každého. Přečtěte si náš článek a zjistěte proč si toto starodávné plemeno (ne)pořídit. 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

OSM důvodů, proč si pořizovat tibetskou dogu

 • Díky jeho velikosti a povaze je to jeden z nejlepších hlídacích psů. Jen těžko byste hledali psa, který by váš pozemek spolehlivěji ohlídal. 
 • Ač se to nemusí zdát, je to plemeno, které miluje děti, které patří do jeho rodiny. Bez váhání by za ně položili život. 
 • Je za všech okolností věrný svému pánovi, s kterým si velmi rychle vytváří neobvyklé pouto. 
 • Jsou to psi do domu se zahradou, jsou odolní vůči nástrahám počasí a pokud mu dáte dostatek pozornosti a boudu nebo kotec, bude spokojeně žít venku na zahradě. 
 • Během roku línají opravdu minimálně a jejich srst je téměř bezúdržbová. Pouze na začátku jara a na podzim přesrsťuje a je tedy potřeba psa denně vyčesávat. 
 • Ač to není pes, který bude bořit rekordy v poslušnosti, je to velice inteligentní plemeno, které rychle pochopí, co po něm chcete. 
 • Je rád v přítomnosti svojí rodiny, ale nikdy se nevtírá. Raději leží poblíž vás a užívá si společné chvíle. 
 • Ač i u tibeťáků se vyskytují některá onemocnění častěji, jedná se v porovnání s jinými plemeny o zdravého psa.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat tibetskou dogu

 • Je chytrý, ale zároveň má svoji hlavu a většinou jedná sám podle sebe, aniž by se ohlížel na majitele. 
 • Vzhledem k velikosti a nezávislé povaze je to pes vhodný spíše pro zkušenější pejskaře. Pokud nemáte zkušenosti, porozhlídněte se raději po jiném, méně náročném plemeni. 
 • Jsou hodně majetnické a při hlídání svojí zahrady mohou někdy zacházet příliš daleko, výchova a výcvik je v tomto směru opravdu nezbytná. 
 • Stejně tak i pevný a vysoký plot. Tibeťák je velice vynalézavý a i přes svoji velikost nemá problém překonat i hodně vysoký plot. 
 • Ač to nejsou vyloženě lovci, není lehké je naučit přivolání tak, aby mohly chodit na procházky bez vodítka. 
 • Také to není plemeno pro lidi, kteří plánují se psem různé psí sporty, jako je například agility nebo sportovní kynologie. Delší procházkou sice nepohrdne, ale výcvik není nic pro něj. 
 • Také je potřeba brát v úvahu, že to není žádný drobek. Tito psi mohou vážit až 80 kg a tak to není plemeno vhodné například pro drobnou starší dámu. 

Shrnutí 

Tibetská doga je svéhlavé plemeno, které rozhodně nepatří do rukou komukoli. Pokud si ale se svým majitelem sedne a navzájem se pochopí, je to ten nejoddanější a nejvěrnější pes. Se svým pánem má velice silný vztah a naprosto mu důvěřuje. Ovšem, pokud jde o rozhodování, svého pána se většinou neptá a jedná sám za sebe. Proto je to také plemeno pro někoho zkušeného, klidného, trpělivého, zároveň ale také důsledného a spravedlivého. 

Obecná charakteristika tibetskou dogu

Pokud hledáte oddaného hlídače a milujícího rodinného společníka, mohl by být tibeťák vhodným adeptem. Nicméně je tu pořád pár věcí, které by měl budoucí majitel vědět, než se definitivně rozhodne otevřít svůj domov i srdce tomuto psímu fešákovi. 

Povaha 

Jejich povaha není zrovna nejjednodušší. Jsou to psi nezávislí ale zároveň oddaní. Od svého pána očekávají, že pro něj budou rovnocennými partnery, ne domácím mazlíčkem. Své pány mají rádi, ale mají svůj vlastní mozek, který dokáží používat a často se ujišťují,  jestli je nutné svého pána opravdu poslechnout. V takovém případě je potřeba opravdu trvat na povelu. Tibetská doga si totiž dobře zapamatuje, když jí něco projde a příště to bude zkoušet o to zapáleněji. Správná tibetská doga bere svoji práci vážně a k cizincům je rezervovaná.

Vzhled 

Toto molossoidní plemeno dosahuje výšky až 70 cm a někteří jedinci mohou vážit i 80 kg. Jejich srst je velmi hustá a zejména u psů vytváří výrazný límec okolo krku. Mohou se vyskytovat v černé, modré a plavé barvě. U černé a modré se také může vyskytovat hnědé pálení. Typický je pro ně vysoko postavený stočený ocas. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Pokud je člověk důsledný a stanoví pravidla, je tibetská doga vhodná i k dětem. U malých dětí však musíme být opravdu obezřetní, tibeťák by totiž mohl lehce dítěti ublížit aniž by chtěl. V případě, že se u vás objeví cizí děti, je potřeba být o to pozornější. Hlasité křičení a běhání by totiž tibeťák mohl vyhodnotit jako ohrožení “jeho” dětí a chtěl by je chránit. 

Stejně jako u všech plemen je pro pohodové soužití tibeťáka a jiných zvířat alfou a omegou socializace pejska již od štěněte. Pokud je zvyklý od štěněte, snese se i s jinými psy a dalšími domácími zvířaty. 

Zdraví a péče 

Tibetská doga patří mezi molosoidní plemena, která jsou zatěžkána některými nemocnemi. Nicméně v porovnání s jinými molosy je tibetská doga zdravé plemeno. Nejčastěji se u nich můžeme setkat s onemocněním pohybového aparátu. Začíná to již v období růstu, kdy psi rychle vyrostou a bolí je nohy. V tomto období je velice důležitá kvalitní strava. Dále se může vyskytnout dysplazie kyčelních kloubů a ve stáří například artritida. Kloubní výživa a kvalitní krmivo je základ pro zdraví kloubů vašeho psa. 

Výchova a výcvik

Tibetská doga patří k plemenům, která nejsou příliš dobře cvičitelná. Neznamená to, že jsou hloupí, právě naopak. Jsou inteligentní, ale raději než poslouchat povely majitele, rozhodují se sami za sebe. Při výcviku je tedy nejdůležitější být trpěliví a neočekávat od ní ty samé výkony jako například od ovčáků. Základní povely se naučí rychle, těžší je ale docílit oné poslušnosti. Dvakrát vás tibeťák poslechne a potřetí bude povel naprosto ignorovat. 

S výchovou je potřeba začít již od štěněte. Čím víc toho tibeťák pozná během štěněcího období, tím líp se s ním pak domluvíte v dospělosti. Při výcviku a výchově musíte být vždy spravedlivý. Tibeťák totiž těžce nese nespravedlnost a jen tak vám tuhle křivdu neodpustí, dokáží trucovat i několik dní. 

Náročnost

První investicí je pořizovací cena štěněte. u tibetské dogy se cena pohybuje v rozmezí 15000,- až 25000,-. Ovšem je potřeba počítat s tím, že pořízením výdaje teprve začínají. Toto plemeno potřebuje kvalitní krmení a není to žádný drobek, takže toho sní poměrně dost. Také je potřeba se starat o jejich klouby, kloubní výživa a kvalitní pelíšek je taky důležitá věc. 

Celkově je jasné, že čím větší pes, tím větší finanční náročnost. Ovšem tibetská doga je náročná i z hlediska výchovy a výcviku. To, co vám s jinými plemeny zabere pár dní, můžete s dogou pilovat i několik týdnů. 

Historie 

Tibetská doga je starodávné plemeno a její přesný původ nejspíš nikdy nedopátráme. Nicméně nejnovější výzkumy prokázaly, že původ tibetské dogy souvisí s plemeny jako je leonberger, rotvajler nebo bernardýn. První přesnější záznamy o tomto psovi pocházejí až z období 19. století, přestože plemeno prokazatelně existovalo už mnohem dříve. Tibetská doga vznikla v Tibetu, kde sloužila jako strážný pes stád hospodářských zvířat, lidských obydlí i celých vesnic, nebo budhistických chrámů. Do Anglie byl první pes přivezen v roce 1847 a byl darován tehdejší anglické královně Viktorii. V následujících letech se pokračovalo s příležitostným importem dalších jedinců do Evropy a časem došlo k oficiálnímu uznání plemene. Kritický dopad na chov tibetské dogy měly obě světové války a chov tibetské dogy se podařilo oživit až koncem 20. století pomocí importovaných jedinců.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:45-75 kg 
Výška v kohoutku:minimálně 61 cm
Typický znak:vysoko nesený stočený ocas
Požadavky na trenink: 20-40 minut denně
Energie: střední
Délka života:10-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkáníprůměrné
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: průměrná
Původní využití: strážní pes
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná a hustá
Barva srsti:červená, modrá, plavá, s pálením nebo bez
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit tibetskou dogu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro tibetskou dogu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata tibetské dogy na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu