17 důvodů, proč si (ne)pořizovat tibetského teriéra

Na střeše světa, v Tibetu, vzniklo několik neobyčejných plemen. Ač, chybně, zařazený mezi teriéry, je tento pes ve své vlasti především skvělým hlídačem a ochráncem stád. Řeč je o tibetském teriérovi. I když není právě rozšířený a známý, je to velká škoda. Rádi Vám tohoto sympatického psa ,“do koča i do voza“ představíme. Třeba to bude ideální kamarád právě pro vás.

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

TŘINÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT tibetského teriéra

 • Věrný svému původnímu poslání je tibetský teriér skvělý hlídač, který upozorní na každého vetřelce.
 • Tento pejsek je, jak se říká, živé stříbro. Do aktivní rodiny, k čilým seniorům nebo sportovnímu či kynologickému nadšenci bude ideálním partnerem.
 • Přirozená inteligence a neobyčejná hbitost ho přímo předurčují k všestrannému výcviku nebo psím sportům.
 • Dogtrekking nebo canicross si toto plemeno bude užívat. Je to rozený vytrvalec.
 • Nemáte-li zkušenosti j jinými plemeny, váš tibetský teriér vám to odpustí. Hodí se velmi dobře i pro začínající pejskaře.
 • Tibetský teriér je díky své povaze i dokonalým společenským psem.
 • Jímá-li vás panika, že byste se museli se svým mazlíčkem brzo loučit, nebojte se. Tenhle chlapík se celkem běžně dožívá patnácti let.
 • Díky struktuře své srsti postrádá téměř typický psí pach. Takže parfemace bytu exkluzivní ,,eau de mokrý pes´´, se nekoná.
 • Tibetský teriér je přirozeně velmi zdravé plemeno.
 • Střední velikost je tak akorát do bytu, domu nebo i ubytovacích zařízení v čase dovolených.
 • Se správným přístupem bude báječným kamarádem dětí a nebude mít problém vycházet ani s jinými domácími zvířaty.
 • Toto plemeno je velmi navázáno na svou rodinu. 
 • Pakliže je dobře socializovaný, díky své citlivé a vyrovnané povaze se může uplatnit i v canisterapii.

ČTYŘI důvody, proč si NEPOŘIZOVAT tibetského teriéra

 • Pokud chcete pejska, který bude s každým hned kamarád, u tibetského teriéra nepochodíte. Desetiletí jeho šlechtění na ochranu stád a majetku majitele, v něm vypěstovala nedůvěru a ostražitost vůči cizím lidem.
 • Inteligence tibetského teriéra má nejen pozitiva. Při nedůsledném vedení má tendence k přílišné samostatnosti.
 • Dlouhá srst a vzhled plyšáka budí zcela mylný dojem, že tento psík se hodí zejména na gauč a do postele. Tibetský teriér rozhodně není pes pro lenochy.
 • I když jeho chlupy skvěle odpuzují déšť i nečistoty a přímo se nabízí myšlenka, že  by byl ideálním zahradním psem, tibetský teriér by bez kontaktu s rodinou velmi trpěl. K celoročnímu pobytu venku bez svých lidí se toto plemeno vůbec nehodí.

Shrnutí

Hledáte-li hlídače, výletníka, parťáka pro děti, sportovce nebo empatického kamaráda a společníka, mohl by být tibetský teriér ta správná volba. Pro milovníky exotiky nebo naopak ,“obyčejného voříškovského“ vzhledu je také vhodný. Zaujme jak širokou škálou barev své krásné splývavé srsti, tak akurátní velikostí i vzhledem venkovského chasníka.

Obecná charakteristika tibetského teriéra

Každý, kdo by podle jeho bohatého osrstění hádal, že si vybral ideálního povaleče k televizi nebo luxusního psíka jen na parádu, by se velmi spletl. V těle tibetského teriéra bije srdce sportovce a vytrvalce, kterému každá práce nebo aktivita s milovaným pánem udělá ohromnou radost. Najdou se jistě i výjimky, ale primárně se jedná o zvířátko značné činorodé a poměrně neúnavné. A s tím je třeba počítat. Tady se opravdu více než nevyplatí vybírat pouze očima, podle vzhledu pejska, a nepřihlédnout k přirozené povaze plemene.

I. Povaha

Standard ho definuje jako živého psa s milou povahou. Je pozorný, inteligentní a hravý. U cizím lidem šetří náklonností.

Tibetský teriér je ke své rodině milý, přátelský, empatický a velmi otevřený pes. Je velmi dobrý hlídač,  i když není vyloženě obranář, svou rodinu je ochoten chránit do posledního dechu. Díky vysoké inteligenci, kterou je občas schopen i využít pro svůj prospěch, se s ním výborně pracuje a hodí se na všestranný výcvik i na množství různých psích sportů. Na svého pána mívá velmi silnou vazbu. Vzhledem k této vlastnosti je vyloženě nevhodný pro držení venku mimo kontakt se svou rodinou. Avšak výběh na zahradě s trvalým přístupem do domu jistě uvítá. Jeho rezervovanost k cizím není přehnaná a s kým se za přítomnosti pána seznámí, s tím bez problémů vychází (zdroj).

II. Vzhled

Jedná se o robustního dlouhosrstého psa s kvadratickou postavou. Výška psů je 36 – 41 cm, feny jsou o něco menší. Váha se pohybuje v rozmezí 8 – 14 kg.

Hlava je dobře osrstěná, avšak srst nespadá přímo přes oči. Srst na spodní čelisti vytváří bradku, která mu dodává odhodlaný výraz. Oči jsou velké, kulaté , ideálně tmavě hnědé. Okraje víček, stejně jako nos, jsou vždy černé. Skus je nůžkový. Ne příliš velké uši ve tvaru V, jsou silně osrstěné.

Silný, svalnatý krk střední délky přechází do dobře uložených plecí. Trup je dobře osvalený, kompaktní a silný. Rovný hřbet přechází v krátká, mírně klenutá bedra a rovnou záď. Hrudník má dobře klenutý a žebra sahají dosti dozadu. Středně dlouhý, bohatě osrstěný aa  vysoko nasazený ocas je nesen ve veselé spirále nad hřbetem. Háček, který se vyskytuje na špičce často, je povolen.

Hrudní i pánevní končetiny jsou velmi dobře osrstěny, paralelní, s dobrým úhlením. Tlapy jsou velké, oblé, s chlupy mezi prsty i polštářky, bez klenutí, postavené zcela na zemi na polštářcích.

Pohyb je hladký, lehký, s dobrým rozsahem, silný odrazem. Srst s bohatou vlněnou podsadou je dlouhá, jemná, rovná nebo zvlněná.

Uznané zbarvení je bílé, zlaté, krémové, šedé nebo kouřové, černé, dvou i tříbarevné. Nepovolené barvy jsou čokoládová, játrová nebo merle.  (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Tibetský teriér miluje svoji rodinu. S dětmi tvoří nerozlučnou dvojku a pokud jeho malí kamarádi zrovna nevymyslí nějakou lumpárnu, rád přiloží tlapku k dílu, a nějaká alotria vymyslí za ně. Díky jeho veselé, milé, a do vysokého věku hravé povaze, ho milují všechny děti. Avšak jako u každého jiného psa by měly tyto legrácky vždy probíhat pod dohledem dospělého.

Ani s domácími zvířaty, je-li na ně od štěněte zvyklý, nemívá tibetský teriér zásadní neshody. Vychází dobře i s jinými psy, takže chovat více tibetských teriérů nebo jiných pejsků pohromadě, nebývá problém.

IV. Výchova a výcvik

Přirozená inteligence a vysoká ochota spolupracovat, činí z tibetského teriéra skvělého psa jak pro začátečníka, tak pro zkušeného kynologa, který si brousí zuby na nějakou tu soutěž nebo závod v poslušnosti či psích sportech.  Jeho samostatnost může být trošku oříšek, ale při laskavé, spravedlivé, ale důsledné výchově, nebývají s tibetským teriérem obvykle problémy. Zdůraznili bychom, zejména pokud se s tímto plemenem budete chtít věnovat canisterapii, včasnou a důkladnou socializaci na cizí lidi. S výběrem vhodného jedince na tuto bohulibou činnost zajisté poradí zkušený chovatel. Zmínit musíme i tibeťákovu extrémní hbitost a excelentní koordinaci pohybu, spojenou s rychlostí a vytrvalostí. To ho přímo předurčuje k agility a jiným psím sportům. Nemyslíte-li na pomyslné vavříny slávy, váš tibetský teriér bude i ,,jen´´ vášnivě rád aportovat tenisák. zdroj

V. Zdraví a péče

Péče o tibetského teriéra je díky jeho srsti celkem náročná. Samozřejmě je velký rozdíl mezi pejskem výstavním a ,“jen mazlíkem“. Co však musíte dělat vždy, je pravidelné kartáčování, v případě znečištění po vycházce opláchnout nejlépe čistou vodou. Tibetští teriéři poměrně trpí na záněty zvukovodu, proto je, zejména v teplém období roku, pravidelně kontrolovat uši, popřípadě i vytrhávat zevnitř chloupky. Preventivní kontrola chrupu, očí a drápů je samozřejmostí. 

Tibeťák je plemeno obecně velmi zdravé a v ČR se, spíše preventivně, povinně testují jen  DKK (dysplazie kyčelních kloubů ) a některá geneticky přenosná onemocnění očí. Naopak, díky usilovné chovatelské práci se některá onemocnění v našem chovu podařila zcela vymýtit (zdroj).

VI. Náročnost

Pakliže budete mít tibetského teriéra jen jako skvělého kamaráda a nebudete se věnovat výstavám ani závodům či soutěžím, bude jeho držení vcelku nenáročná záležitost. U výstavních a sportovně vedených jedinců je třeba počítat s vyššími náklady za potravinové doplňky a kosmetiku. Díky jeho pevnému zdraví obvykle navštěvuje tibetský teriér veterináře jen preventivně. Ani v případě závažnějších problémů se částky v ordinaci, vzhledem k jeho velikosti, nevyšplhají do závratných výšek. Více času vám spolkne výchova a výcvik v kombinaci s dostatečnou fyzickou aktivitou vašeho mazlíka.

Pořizovací cena tibetského teriéra s PP se pohybuje okolo 16.000,-.(zdroj). Rozhodně doporučujeme zaopatřit si štěňátko z prověřené chovatelské stanice.  Nežli si zaopatřit tibeťáčka od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou.

VII. Historie

Z názvu plemene bychom mohli vyrozumět, že se jedná o teriéra pocházejícího z Tibetu. Avšak je to jen polovina pravdy. Toto plemeno skutečně má kořeny ve vysokých Himalájích, avšak s teriéry nemá pranic společného. Mezi teriéry byl mylně zařazen Angličany, kteří toto starobylé plemeno počátkem 20. století importovali do Evropy.

Původní využití tibetského teriéra byla ochrana a doprovod stád ovcí, koz, jaků a kočujících karavan nomádů v neschůdném horském terénu. 

Díky některým anatomickým zvláštnostem – utváření tlapek, úhlení končetin, a neobyčejné hbitosti a mrštnosti, byli neocenitelnými pomocníky horských pastevců. Také jeho bystré smysly a hlášení štěkotem bylo vysoce ceněnou vlastností.

Menší jedinci, zejména bíle zbarvení, byli v tibetských klášterech po staletí chováni jako posvátní psi a nebylo možno je od mnichůů získat jinak, než darem. Byli považováni za živý talisman a nositele štěstí. (zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 8 – 14 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 36 – 41 cm
Typický znak:dlouhá srst i v obličeji, spirálovitě stočený ocas
Požadavky na výcvik:střední
Energie:vysoká
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:ovčácký a hlídací pes
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti: rovná nebo zvlněná s podsadou
Barva srsti:bílá, zlatá, krémová, šedá nebo kouřová, černá, dvou i tříbarevná
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit tibetského teriéra?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro tibetského teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata tibetských teriérů na prodej.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamem chovatelských stanic uvádíme kontakty na organizace zabývající se záchranou tibetských teriérů.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky a depozita

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu