16 důvodů, proč si (ne)pořizovat trpasličího pinče

Malý pejsek, často nazývaný uštěkanou myší, s psychickými problémy. Je tomu tak? Ba naopak! Jedná se o nezvykle houževnaté plemeno, které se může stát výtečným společníkem. 

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT trpasličího pinče

  • Při správné výchově je skvělým rodinným psem, skvěle se hodí k dětem.
  • K cizím lidem je velmi nedůvěřivý, i přes jeho velikost je dobrým hlídačem.
  • Hodí se pro aktivní osoby, je přímo předurčen pro agility a další psí sporty.
  • Dobrá motivace je základem pro kvalitní výcvik, pokud budeme dostatečně důslední stává se pinč dobře cvičitelným.
  • Pokud s dalšími domácími mazlíčky vyrůstá, nebývá problém a je schopen s nimi vycházet.
  • Není náročný na prostor a to především díky jeho malým rozměrům.
  • Málo líná, proto se hodí do bytu. Na pobyt venku není stavěný!
  • Na rozdíl od jiných malých plemen patří mezi opravdu zdravé rasy. Vyhýbají se mu většina typických dědičných chorob. Díky tomu jsou dlouhověcí.
  • Vzhledem k malým rozměrům, nepotřebuje mnoho stravy, je nenáročný. Samozřejmě musíme dbát na kvalitu. 
  • Bude skvělým parťákem pro aktivní seniory, jsou velmi empatičtí, takže si budou skvěle rozumět!

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT trpasličího pinče

  • Je velice uštěkaný! Často a rád bude štěkat, na cokoli. Což může například v bytě činit značné sousedské rozpory. 
  • Má silný lovecký pud, je třeba dbát na výchovu, nebo bude bezhlavě útočit na vše co se hne., včetně dalších psů.
  • Při zhoršeném počasí je nutné psa oblékat a rozhodně ho nenechat v zimě stát na místě. Pohyb je velmi důležitý pro zahřátí. 
  • Pokud podceníme výcvik a výchovu bývá často agresivním vůči cizím psům.
  • Často přilne především k jednomu členu domácnosti, avšak ostatní rodinné příslušníky tolerovat bude.
  • Kromě fyzické aktivity potřebuje pinč zaměstnat i hlavu, je třeba zauvažovat o psích hlavolamech, hensenwerk apod.

Shrnutí

I přes jeho negativní vlastnosti jakými jsou především vysoká uštěkanost a silný lovecký pud, je pod správným vedením trpasličí pinč dobrým rodinným psem. Jeho malé, kompaktní rozměry jsou přímo dělané pro městské byty. I přes jeho velikost musíme myslet na dostatečné fyzické i psychické vybití pejska, potom bude šťastný a klidný. Jeho energetická povaha je přímo určená pro různé psí sporty jakými jsou například agility nebo dogdancing. 

Obecná charakteristika trpasličího pinče

Nebojácný, aktivní a temperamentní. Takový je pinč. V jeho malém těle je duše lovce, v historii lovil potkany a krysy. Nejčastější barvou je je černá s pálením, ale mají i další méně známé varianty jakou je červená či jelení barva. 

Povaha

Je houževnatý, aktivní a velmi temperamentní. Ve velmi malém těle je duše lovce. Musíme tedy dbát na kvalitní výcvik a dobrou výchovu. Ke své rodině je milý, hodný. Má potřebu hlídat, často tedy štěká. Štěkáním si krátí i dlouhé chvíle, pokud je sám. Je vhodné, před opuštěním bytu mít pejska unaveného, aby nezlobil.

Vzhled

Čtvercová postava je dobře viditelná, díky hladké a krátké srsti. Má dlouhou lebku zakončenou černým nosem, uši nosí složené do V. Má elegantní a plynulý pohyb, nejtypičtější je klus. Pro jeho pohyb je velmi známým, pohled na pinče v klusu bývá komický. Váha se pohybuje mezi 4 a 6 kily a kohoutková výška je 25 až 30 cm.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jsou dobrými parťáky pro děti. Budou je hlídat. Avšak je třeba, vzhledem k jejich temperamentu, mít pejska i děti pod kontrolou. To samé platí i vůči velikosti pinče.

Pokud pinč vyrůstá s dalšími domácími mazlíčky, nebývá problém. Důležitá je tedy socializace. Má silný lovecký pud. Bude mít tendence cokoli co se bude pohybovat honit. 

https://www.youtube.com/watch?v=pfuPwb7gDQg

Zdraví a péče

Navzdory miniaturizaci, kterou toto plemeno prošlo, patří mezi extrémně zdravé rasy. Narozdíl od většiny takto malých psů, netrpí typickými problémy jakými je třeba luxace pately. 

Malá velikost je náročnější na údržbu především v chladnějších měsících. V zimě, kdy je opravdu chladno, musíme pejskovy zajistit dostatek pohybu a teplý, funkční obleček. Pobyt venku zkrátit, aby nedocházelo k omrzání uší. Další péče se nikterak neliší od podobně velkých plemen. 

Výchova a výcvik

Trpasličí pinč je temperamentní plemeno, musíme tedy dbát na dobrý výcvik a neopomíjet ani výchovu. Důležitá je pozitivní motivace, díky násilí a křiku se z pinče stane typický labilní pes, který bude napadat vše živé. Musíme mít i značné množství respektu, i toto na pinče působí. 

Pod dobrým vedením se velmi rád a dobře učí nové povely. Aktivní povaha ho přímo předurčuje pro různé sporty, jakými jsou agility.

Náročnost

Průměrná cena trpasličího pinče se pohybuje od 6 000 do 10 000 korun. To záleží na krevní linii, využití rodičů a každý chovatel si cenu určuje sám. 

Díky velmi dobrému zdravotnímu stavu, kterým se toto plemeno pyšní, nejsou z hlediska dalších nákladů nikterak náročným koníčkem. 

Samozřejmě jako u každého pejska, musíme dbát na kvalitní stravu. Zvýšenou potřebu bude mít pouze v zimním období, kde budeme muset vlastnit několik oblečků. 

Historie

Trpasličí pinč jakožto plemeno je obestřen tajemstvím. Chov je znám od 19. století, ale máme záznamy o jejich existenci i několik století dříve. Používali se především na lov škodlivých hlodavců. Šlo tedy o pracovního psa, nikoli mazlíčka šlechty. Existoval ve více barvách, než jsou známy dnes. 

Roku 1895 byl založen klub a trpasličí pinč se ustálil. Z počátku se potýkali s problémy spojené s miniaturizací, v roce 1930 byla stanovena horní výšková hranice 30 cm. Roku 1956 přidali ještě spodní hranici, která činí 25 cm. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:4-6 kg
Výška v kohoutku:25-30 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:černá s pálením, červená
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit trpasličího pinče?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pinče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pinče na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.6/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu