16 důvodů, proč si (ne)pořizovat trpasličího pinče

Malý pejsek, často nazývaný uštěkanou myší, s psychickými problémy. Je tomu tak? Ba naopak! Jedná se o nezvykle houževnaté plemeno, které se může stát výtečným společníkem. 

Vyzkoušejte zdarma online kurz:

Výcvik psa: Praktická poslušnost psa pro každodenní život

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT trpasličího pinče

 • Při správné výchově je skvělým rodinným psem, skvěle se hodí k dětem.
 • K cizím lidem je velmi nedůvěřivý, i přes jeho velikost je dobrým hlídačem.
 • Hodí se pro aktivní osoby, je přímo předurčen pro agility a další psí sporty.
 • Dobrá motivace je základem pro kvalitní výcvik, pokud budeme dostatečně důslední stává se pinč dobře cvičitelným.
 • Pokud s dalšími domácími mazlíčky vyrůstá, nebývá problém a je schopen s nimi vycházet.
 • Není náročný na prostor a to především díky jeho malým rozměrům.
 • Málo líná, proto se hodí do bytu. Na pobyt venku není stavěný!
 • Na rozdíl od jiných malých plemen patří mezi opravdu zdravé rasy. Vyhýbají se mu většina typických dědičných chorob. Díky tomu jsou dlouhověcí.
 • Vzhledem k malým rozměrům, nepotřebuje mnoho stravy, je nenáročný. Samozřejmě musíme dbát na kvalitu. 
 • Bude skvělým parťákem pro aktivní seniory, jsou velmi empatičtí, takže si budou skvěle rozumět!

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT trpasličího pinče

 • Je velice uštěkaný! Často a rád bude štěkat, na cokoli. Což může například v bytě činit značné sousedské rozpory. 
 • Má silný lovecký pud, je třeba dbát na výchovu, nebo bude bezhlavě útočit na vše co se hne., včetně dalších psů.
 • Při zhoršeném počasí je nutné psa oblékat a rozhodně ho nenechat v zimě stát na místě. Pohyb je velmi důležitý pro zahřátí. 
 • Pokud podceníme výcvik a výchovu bývá často agresivním vůči cizím psům.
 • Často přilne především k jednomu členu domácnosti, avšak ostatní rodinné příslušníky tolerovat bude.
 • Kromě fyzické aktivity potřebuje pinč zaměstnat i hlavu, je třeba zauvažovat o psích hlavolamech, hensenwerk apod.

Shrnutí

I přes jeho negativní vlastnosti jakými jsou především vysoká uštěkanost a silný lovecký pud, je pod správným vedením trpasličí pinč dobrým rodinným psem. Jeho malé, kompaktní rozměry jsou přímo dělané pro městské byty. I přes jeho velikost musíme myslet na dostatečné fyzické i psychické vybití pejska, potom bude šťastný a klidný. Jeho energetická povaha je přímo určená pro různé psí sporty jakými jsou například agility nebo dogdancing. 

Obecná charakteristika trpasličího pinče

Nebojácný, aktivní a temperamentní. Takový je pinč. V jeho malém těle je duše lovce, v historii lovil potkany a krysy. Nejčastější barvou je je černá s pálením, ale mají i další méně známé varianty jakou je červená či jelení barva. 

Povaha

Je houževnatý, aktivní a velmi temperamentní. Ve velmi malém těle je duše lovce. Musíme tedy dbát na kvalitní výcvik a dobrou výchovu. Ke své rodině je milý, hodný. Má potřebu hlídat, často tedy štěká. Štěkáním si krátí i dlouhé chvíle, pokud je sám. Je vhodné, před opuštěním bytu mít pejska unaveného, aby nezlobil.

Vzhled

Čtvercová postava je dobře viditelná, díky hladké a krátké srsti. Má dlouhou lebku zakončenou černým nosem, uši nosí složené do V. Má elegantní a plynulý pohyb, nejtypičtější je klus. Pro jeho pohyb je velmi známým, pohled na pinče v klusu bývá komický. Váha se pohybuje mezi 4 a 6 kily a kohoutková výška je 25 až 30 cm.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jsou dobrými parťáky pro děti. Budou je hlídat. Avšak je třeba, vzhledem k jejich temperamentu, mít pejska i děti pod kontrolou. To samé platí i vůči velikosti pinče.

Pokud pinč vyrůstá s dalšími domácími mazlíčky, nebývá problém. Důležitá je tedy socializace. Má silný lovecký pud. Bude mít tendence cokoli co se bude pohybovat honit. 

Zdraví a péče

Navzdory miniaturizaci, kterou toto plemeno prošlo, patří mezi extrémně zdravé rasy. Narozdíl od většiny takto malých psů, netrpí typickými problémy jakými je třeba luxace pately. 

Malá velikost je náročnější na údržbu především v chladnějších měsících. V zimě, kdy je opravdu chladno, musíme pejskovy zajistit dostatek pohybu a teplý, funkční obleček. Pobyt venku zkrátit, aby nedocházelo k omrzání uší. Další péče se nikterak neliší od podobně velkých plemen. 

Výchova a výcvik

Trpasličí pinč je temperamentní plemeno, musíme tedy dbát na dobrý výcvik a neopomíjet ani výchovu. Důležitá je pozitivní motivace, díky násilí a křiku se z pinče stane typický labilní pes, který bude napadat vše živé. Musíme mít i značné množství respektu, i toto na pinče působí. 

Pod dobrým vedením se velmi rád a dobře učí nové povely. Aktivní povaha ho přímo předurčuje pro různé sporty, jakými jsou agility.

Náročnost

Průměrná cena trpasličího pinče se pohybuje od 6 000 do 10 000 korun. To záleží na krevní linii, využití rodičů a každý chovatel si cenu určuje sám. 

Díky velmi dobrému zdravotnímu stavu, kterým se toto plemeno pyšní, nejsou z hlediska dalších nákladů nikterak náročným koníčkem. 

Samozřejmě jako u každého pejska, musíme dbát na kvalitní stravu. Zvýšenou potřebu bude mít pouze v zimním období, kde budeme muset vlastnit několik oblečků. 

Historie

Trpasličí pinč jakožto plemeno je obestřen tajemstvím. Chov je znám od 19. století, ale máme záznamy o jejich existenci i několik století dříve. Používali se především na lov škodlivých hlodavců. Šlo tedy o pracovního psa, nikoli mazlíčka šlechty. Existoval ve více barvách, než jsou známy dnes. 

Roku 1895 byl založen klub a trpasličí pinč se ustálil. Z počátku se potýkali s problémy spojené s miniaturizací, v roce 1930 byla stanovena horní výšková hranice 30 cm. Roku 1956 přidali ještě spodní hranici, která činí 25 cm. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:4-6 kg
Výška v kohoutku:25-30 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: Velmi energický
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánívysoké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká
Barva srsti:černá s pálením, červená
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit trpasličího pinče?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pinče dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pinče na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

Online kurzy provádějící výcvikem psa od A do Z

Hledáte efektivní způsob, jak vycvičit vašeho psa? Online kurz Online psí škola dává dohromady to nejdůležitější, co byste od online kurzu na výcvik psa čekali. Díky velké komunitě a individuálnímu přístupu vám zkušené výcvikářky odpoví i jakýkoli dotaz. Vybrat si můžete více než z deseti různě zaměřených kurzů: od výcviku štěňat, přes psí triky, až po problematické hafany. Pokud hledáte průvodce krok po kroku, jak na výcvik psa a zároveň se vám líbí představa, že nejste vázání časově (jako např. na cvičáku), pak zde budete na správné adrese.

Originální portréty vašich domácích mazlíčků

Udělejte sobě nebo svým blízkým radost unikátním obrazem svého mazlíčka! Za službou Malujeme mazlíčky stojí profesionální grafici, kteří na speciálním tabletu namalují a následně vytisknou portrét vašeho psa, kočky, křečka či jakéhokoli zvířátka. To vše za příznivou cenu již od 900 Kč za obraz. TIP: Jde o skvělý dárek pro pejskaře či přímo pejska

Oblíbené pojištění psů a koček se sjednáním online

Stejně jako pojišťujeme zdraví své, můžeme nechat pojistit i zdraví našeho zvířecího parťáka. Princip je velmi podobný, zvolíte si pojišťovnu, která vám svými službami vyhovuje, platíte za pojištění peníze a v případě, že dojde k úrazu, operaci, smrti nebo k poničení cizí věci vaším zvířetem, se pojišťovna o náklady postará. Petexpert patří mezi absolutní špičku co se zvířecího pojištění týče: vše je možné zřídit online a spolupracují s většinou veterinářů.

Granule na míru přesně pro potřeby vašeho psa 

Vybírali jste už někdy granule pro svého čtyřnohého přítele? Pokud ano, určitě jste si všimli, že trh s krmivy doslova překypuje nejrozmanitějšími značkami a druhy granulí. Dnes nabídka pokryje potřeby každičkého pejska. Dokonce jsou již k dostání taková krmiva, která se vašemu pejskovi absolutně přizpůsobí – granule na míru Haffit. Mějte složení granulí absolutně pod kontrolou a nechte si sestavit granule speciálně pro vašeho psa! Zdravé krmení pro psy nikdy nebylo dostupnější.

Doplněk stravy na klouby a srst – čistý kolagen.

Doplněk stravy obsahující výhradně jen čistý hydrolizovaný kolagen z ryb. Ten má pozitivní vliv na klouby, chrupavku, měkké tkáně a srst. Kolagen se dobře vstřebává a nezpůsobuje tak trávicí potíže nebo alergické reakce. Incapet Collagen patří mezi špičku, co se kloubní výživy pro psy týče.

Největší (online) zverimex v ČR s širokou nabídkou

Kdo by neznal Superzoo – internetový i kamenný obchod, který najdete snad v každém městě v ČR a SR. Nakoupíte zde vše od granulí, pelíšků, přepravek pro psy, klecí pro křečky, morčata či papoušky až po akvária či terária. Jde o jeden z největších eshopů s chovatelskými potřebami u nás. Superzoo našim čtenářům rádi dopočujeme.

Speciálka na prodej granulí pro psy a kočky

Jedním z lídrů v prodeji granulí online je bezpochyby Krmení.cz. Eshop s opravdu širokou nabídkou granulí pro psy, kočky, hlodavce a další zvířata.

Spolehlivý eshop s potřeby pro psy

Sympatický rostoucí eshop se zajímavou nabídkou hraček pro psy, pelíšků a všemožných drobných chovatelských potřeb. V nabídce najdete však i granule, přepravky či třeba vodítka pro psy.

Chovatelský eshop (nejen) na oblečky, pelíšky a postroje.

Jeden z našich oblíbených eshopů s chovatelskými potřebami pro psy. Dobře tu nakoupíte zejména pelíšky, oblečky, obojky a postroje pro psy. Koupíte zde však skoro vše až na granule pro psy.

CBD olej pro psy, kočky a další zvěrstva

Je váš pes úzkostný, trpí bolestmi či má jiné dlouhodobé zdravotní potíže? CBD olej pro zvířata může být dobrou volbou, jak vašemu chlupáčovi ulevit. Více o CBD olejích pro psy a kočky píšeme v tomhle článku.

Prvotřídní doplňky stravy pro psy, kočky a koně

Hledáte skutečné kvalitní a ověřené doplňky stravy pro psa, kočku či koně? Dr.Vet bude nejspíše tou nejlepší volbou. Najdete zde doplňky pro zdravější srst, zuby, lepší zažívání, na klouby či na jiné specifičtější problémy.

Garant článku: Daniel Hanuš, šéfredaktor

Podobné články

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu