Nejlepší voliéry 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Přemýšlíte, jak a čím oživit svou zahradu? Máte dostatek místa a chcete prázdný prostor zaplnit něčím uklidňujícím a zábavným? Pak je voliéra jednou z možností, která rozhodně stojí za zvážení. Pestrobarevní ptáčci vaši zahradu rozveselí a navíc ji promění v něco nevšedního.

Její pořízení s sebou však vedle poměrně vysoké finanční investice přináší i spoustu povinností plynoucích z každodenní péče o ptactvo. Jakmile si ji však na zahradu postavíte, určitě nebudete litovat.

Nejlepší voliéry

Na trhu je nespočet voliér a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší voliéry dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat voliéru?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší voliéra

Ferplast Expert 70

Rozměry: 95 x 85 x 163cm
Orientační cena: 11 600Kč
2. nejlepší voliéra

Inter Zoo Omega

Rozměry: 56 x 56 x 146 cm
Orientační cena: 4  500 Kč
3. nejlepší voliéra

Ferplast Nota

Rozměry: 82 x 58 x 166 cm
Orientační cena: 3 300 Kč

Jak vybrat voliéru?

Voliéry nabízí ptákům velkou volnost a prostor, což přispívá i k jejich lepšímu zdravotnímu stavu. To je ve srovnání s klecemi hlavní předností voliér. Vedle toho pak můžeme mezi jejich pozitiva zařadit to, že jsou bezpečnější a více chrání před nechtěným vylétnutím ptáků ven.

Majitelé díky nim také mají s ptáky mnohem bližší kontakt – do voliéry můžete vcházet a být svými mazlíčky obklopeni přímo uvnitř. Podle čeho vybrat takovou, aby se v ní vašim zvířátkům spokojeně žilo?

1. Podle umístění

Při koupi voliéry máte dvě možnosti – umístit ji na venkovní zahradu či dovnitř do bytu. Podle toho je pak třeba správně zvolit další parametry.

  • Venkovní voliéra

Ve většině případů jsou voliéry umisťovány do zahrad. V tomto případě musíte pečlivě vybírat materiál, který musí odolávat nejrůznějším rozmarům počasí. Voliéra by totiž ptáky měla chránit před přímým sluncem, prudkým větrem i deštěm.

Tomu by zároveň měl odpovídat i její design a umístění. Důležité je zde také zabezpečení proti úniku ptáků.

  • Vnitřní voliéra

U voliér do interiéru není třeba tak pečlivě vybírat materiál, protože je rozmary počasí nijak neohrožují. Stejně tak není nutné se příliš zabývat zabezpečením, neboť pokud pták unikne, stále bude v bytě, kde je snazší jej odchytit. Tento typ voliér tak nabízí možné finanční úspory, ale na druhou stranu je náročný na prostor.

2. Podle velikosti

Čím více prostoru svým opeřeným mazlíčkům poskytnete, tím šťastnější budou. Voliéru tedy volte co největší. Pokud jste prostorem omezeni, držte se alespoň minimálních rozměrů, kde by měla voliéra mít.

  • Pro drobné ptáky

Pokud se chystáte k chovu drobnějších papoušků, jako jsou například andulky či kanárci, pak byste měli počítat s minimální velikostí voliéry 50 x 60 x 60 cm.

  • Pro středně velké ptáky

Pro korely, australské papoušky a další středně velké druhy papoušků by měla mít voliéra velikost alespoň 65 x 80 x 90 cm.

  • Pro velké ptáky

Pro amazoňany, kakadu, ara papoušky či agapornise jsou zapotřebí voliéry alespoň s velikostí 90 x 100 x 130 cm. (zdroj)

Pokud se však chystáte na chov většího počtu ptáků, je samozřejmě zapotřebí tomu voliéru přizpůsobit. Obecné pravidlo říká, že s každým dalším zvířetem je zapotřebí velikost voliéry o polovinu nebo rovnou dvojnásobně zvýšit.

3. Podle tvaru

Co se týče tvaru voliéry, nejlepší volbou jsou voliéry hranaté, které nabízejí více využitelného prostoru než ty s kopulovitou střechou. Zároveň je lepší pořídit voliéru spíše širší než vyšší, neboť ptáci si potřebují křídla protáhnout a ocení spíše možnost rozletět se do stran než do výšky. (zdroj)

4. Podle materiálu

Materiál patří k těm nejdůležitějším parametrům, neboť rozhoduje o tom, jak dlouho vám voliéra vydrží v dobrém stavu. Na její výrobu bývá používána celá řada materiálů podle jejích částí.

  • Materiál konstrukce

Konstrukce bývá tvořena buď kovem, nebo dřevem. Kov je levnější a také odolnější variantou, vždy však dobře prostudujte, o jaký kov se jedná a zda je pro ptáky zcela bezpečný.

Dřevo je sice dražší, ale jeho výhodou je hezčí design, který většinou lépe do venkovních prostor zapadne. Zde se zaměřte na ošetření dřeva, aby dokázalo odolávat venkovním podmínkám.

  • Materiál pletiva

Konstrukce voliéry je opatřena pletivem. Čím větší papoušky se chystáte chovat, tím silnější a odolnější by pletivo mělo být. Také vezměte v úvahu, zda vámi zvolený druh ptáka rád klove – i to bude hrát pro životnost pletiva roli.

Vybírat můžete i jeho povrchovou úpravu, kde hraje hlavní roli naprostá zdravotní nezávadnost. Dobrou volbou je například práškové lakování či dráty potažené plastem. (zdroj)

Podle velikosti chovaných druhů také zvolte velikost ok v pletivu. Běžnou a oblíbenou velikostí je 12 x 12 mm.

Pozornost věnujte i tomu, jak pevně je pletivo nataženo. Na první pohled by se mohlo zdát, že čím pevněji, tím lépe. Z hlediska životnosti a designu to tak je, ale zároveň to znamená vyšší riziko zranění ptáků při nárazu. Je tedy lepší volit o něco volněji natažené pletivo.

  • Materiál podlahy

Materiál podlahy vybírejte především podle praktičnosti a osobních preferencí.

Beton

Hlavními výhodami betonových podlah jsou odolnost, trvanlivost a pevnost. Jsou však náročnější na výstavbu, je kvůli nim složitější voliéru přestěhovat a zároveň neumožňují odvádění vody z voliéry.

Štěrk

Poměrně nízká cena, snadná mobilita a možnost protékání vody skrz dělá ze štěrku pro stavbu voliéry skvělý materiál. Je však zapotřebí zvolit větší kamínky, které ptáci nespolknou, a zároveň musíte počítat s kratší životností a menší stabilitou.

Tráva

Na první pohled by se přírodní tráva mohla zdát jako dobrý nápad, ale přináší s sebou spoustu starostí. Ptáci v ní mohou narazit na různé parazity, umožňuje vniknutí dalších zvířat do voliéry a zároveň je třeba ji velmi dobře zabezpečit tak, aby se ptáci například nemohly podhrabat. (zdroj)

5. Podle zabezpečení

Při výběru voliéry nezapomeňte zohlednit otázku bezpečí. Dveře by měly být opatřeny pevným zámkem, který nejenže zabrání úniku ptáků, ale i jejich případnému zcizení. Voliéra by pak měla být také zkonstruována tak, aby zabránila útěku z ní, ale aby se zároveň ani žádný predátor, jako kočky či třeba myši, nemohl dostat dovnitř.

Často kladené otázky:

1. Kam voliéru na zahradě umístit?

Pokud vaše voliéra stojí na zahradě samostatně, je nezbytné ji alespoň ze dvou stran chránit stěnou. Díky tomu nebude do voliéry příliš foukat. Zároveň by měla být umístěna tak, aby poskytovala svým obyvatelům dostatek stínu.

Myslete i na to, že ptáci dělají poměrně veliký hluk, proto je dobré mít v okolí voliéry stromy a keře, které jejich zpěv trochu utlumí. Z toho důvodu není moudré voliéru umisťovat do blízkosti plotu, který sdílíte se sousedy.

2. Je možné voliéru stěhovat?

Ano, stěhování voliéry je možné, ale vzhledem k některým typům podlah poměrně nepraktické a složité. Setkat se však můžeme i s voliérami na kolečkách, s nimiž je manipulace rychlá a jednoduchá.

3. Čím voliéru vybavit?

Ve voliéře by neměla chybět bidýlka, napáječky a krmítka, vhodná podestýlka (např. písek či noviny), sépiová kost na okusování a broušení zobáku a také hračky, aby se ptáci dostatečně zabavili. Oblíbená jsou například zrcátka či zvonečky.

4. Kteří ptáci jsou vhodní do venkovní voliéry?

Mezi chovateli jsou ve venkovních voliérách oblíbené zebřičky, andulky, kanáři, ale také čečetky či čížci lesní. (zdroj)

5. Vydrží ptáci venku celou zimu?

Pokud je vaše voliéra chráněna před větrem a srážkami, pak zde některé druhy ptáků vydrží i celou zimu. Musí se však jednat o silné kusy. Zároveň je dobré voliéru zaizolovat například polystyrenem nebo ji vybavit zahřívačem.

Shrnutí

Před nákupem voliéry se nejprve rozhodněte, kam ji chcete umístit a jaké druhy ptáků v ní chcete chovat. Od toho se pak odvíjí další parametry, jako je například materiál a velikost. Tu zvolte nejen podle druhů, ale i podle počtu chovaných zvířat. Myslete i na to, zda chcete ptáky množit a obyvatelstvo své voliéry chcete rozšiřovat. Materiál pak volte na základě odolnosti, designu a také svých finančních možností. V neposlední řadě sledujte i propracovanost voliéry z hlediska zabezpečení proti úniku nebo naopak vniknutí nechtěných návštěvníků voliéry.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu