15 důvodů, proč si (ne)pořizovat želvu

I ti z nás, kteří příliš netoužili po exotických mazlíčcích, hadech či ještěrech, jsme jistě našli zalíbení v želvách. Tihle sympatičtí tvorové s pevným krunýřem na zádech jsou zajímavým a příjemným domácím společníkem. Ač jsou všeobecně známé svým pomalý pohybem, kolikrát dovedou vyvinout pořádnou rychlost. Čím dalším ještě mohou překvapit a co je dobré vědět před jejich pořízením?

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT želvu

  • Suchozemské želvy jsou poměrně kontaktní a společenské. Samozřejmě je nemůžete chovat úplně stejně jako třeba kočku, i tak však vaše želva ocení pohlazení. 
  • Želvy jsou jednou z vhodných možností pro alergiky.
  • Pokud chcete doma chovat zvířátko, ale na psa nebo kočku nemáte dostatek času, můžete si vybrat želvu. Pravidelná péče o ni není nijak náročná, jakmile si ji jednou nastudujete.
  • Mezi želvami existuje velká rozmanitost druhů. Je snadné najít tu pravou pro každého, pro fajnšmekry lze pořídit dokonce i želvy vodní.
  • Suchozemská želva je býložravá, narozdíl od většiny podobných terarijních tvorů, nemusíte se tedy zabývat chovem a lovem hmyzu či sháněním myší.
  • Želvy se dožívají tolika let, co lidé, často dokonce ještě mnohem víc. Při správné péči vás tedy čeká mnoho a mnoho společných dnů.
  • Želva nepotřebuje další želvy kolem sebe, není tedy problém chovat jen jednu. 
  • Chovat doma želvu je také zkrátka a dobře zajímavé, budete moci trávit volný čas pozorováním nového mazlíčka a i pro návštěvy a hosty půjde o poutavou podívanou.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT želvu

  • Péči o želvu nelze zanedbávat. Ač se na první pohled zdá jednoduchá, je potřeba si vše nastudovat. Želva bude těžko sdělovat, že se trápí, a tak je vše závislé na vaší odpovědnosti. 
  • Pokud se rozhodnete pro želvu mořskou, musíte počítat s její masožravostí a sehnat jí adekvátní potravu. 
  • Dlouhý želví život znamená, že se musíte dobře promyslet, zda není pořízení nového mazlíčka jen rozmar a zda jste opravdu připraveni starat se o ni řadu let.
  • Želvy jsou zajímaví tvorové, ale nemůžete zase očekávat velkou akci. Pokud toužíte po parťákovi, se kterým chcete mít spoustu zážitků, lepší bude pes nebo kočka.
  • Pro menší druhy želv stačí menší terárium, i tak je ale potřeba dostatek prostoru v domě, kam ho umístíte. Nejlépe tak, aby želvě poskytoval dostatek klidu. Konkrétní podmínky pro terárium ale ještě probereme podrobněji.
  • Vodní želvy jsou poměrně divoké, nejspíše protože jsou to koneckonců masožravci – lovci. Nejsou tedy moc mazlivé a kontaktní, mohou i ublížit.
  • Želvy obecně nemají moc rády velké změny. Jakékoliv předělávky dělejte postupně a pomalu, narušování jejich rytmu a prostředí, časté zacházení a rušení jim škodí a musíte na to pamatovat.

Shrnutí

Želva je další ze zajímavých plazů, které lze chovat v teráriu. Nejdůležitější je rozmyslet si, zda máte zájem o želvu suchozemskou nebo vodní, jsou mezi nimi totiž značné rozdíly, čemuž musíte přizpůsobit i vybavení terária či stravu. Přestože není želva vyloženě mazlící tvor, i tak svým majitelům může nabídnout svou společnost a hezkou podívanou, a to – v případě kvalitní péče – i desítky let. 

Chov želvy – vše, co potřebujete vědět

Asi je už jasné, že veliký rozdíl bude mezi želvami vodními a suchozemskými, dokonce existuje ještě jakýsi mezistupeň mezi těmi dvěma kategoriemi. Základní podmínky ale budou vždy stejné, a tak se pojďme podívat, co je potřeba při pořízení želvy zařídit. 

Terárium jako základ

Velikost terária se odvíjí, logicky, od velikosti želvy. V různých článcích a radách od chovatelů se můžete dozvědět o různých propočtech, v nichž by délka terária měla být x-násobkem délky želvy. Takto matematicky k tomu však přistupovat nemusíte, pro menší želvu kolem 5 cm je zkrátka ideální terárium s rozměry kolem 100x50x50. Pokud ale máte doma více místa, nikdy neuděláte chybu, sáhnete-li po větším. Vaše želva bude o to spokojenější. 

Kromě terária máme u želv ještě jednu volbu, a tou jsou želví stoly. Pokud by vás zaujaly víc než běžná terária, určitě je dobré si něco nastudovat i o nich.

Jinak by terárium mělo být seshora kvalitně odvětráváno. 

V případě suchozemské želvy musíte zařídit:

  • Substrát – oblázky nebo ploché kameny, hlína, písek – čím přirozenější prostředí se vám podaří vytvořit, tím lépe.
  • Teplo a světlo – na trhu je opět řada žárovek, které poskytují obojí výše zmíněné. Podle období mají želvy rády teploty mezi 30 a 40°C, to ale není vše. Důležité je nezapomínat na UVA,UVB zářivky, které pomohou želvě s tvorbou vitamínu D. V noci je pak světlo i topení vypnuté a želva zvládne pokojovou teplotu.
  • Kameny, skalky, úkryt, kůry – terárium by nemělo být sterilní, ale tvořit co nejpřirozenější prostředí. Jak konkrétně želví domov “vyzdobíte” je však z velké části na vás. Myslete však hlavně prakticky a umístěte jednotlivé věci tak, aby se želvě dobře žilo.
  • Miska s vodou – dobe přístupná, ne moc hluboká, ale dostatečně velká na “cachtání”. 

U vodní želvy bude situace obdobná, ale bydlet bude spíše v tzv. akvateráriu. Do něj potřebujete:

  • Souš i vodu, přičemž voda bude zhruba do dvou třetin celé “nádrže”.
  • Plynulý přechod – želva by neměla mít problém si vybírat mezi plaváním ve vodě a souší, kde odpočívá. Vstup a výstup by měl být co nejpříjemnější a pro želvu lehce použitelný.
  • Dno vodní plochy – můžete ho vysypat oblými kamínky, pískem,… Pozor na nerozumné kombinace, rostliny či úkryty, ve kterých by se mohla želva zamotat a uvíznout.
  • Teplo a světlo – tady je to podobné jako u želvy suchozemské. 
  • Čištění a ohřátí vody – je vhodné myslet na výkonný filtr, který vám pomůže udržovat vodu čistou. Navíc, aby želva neměla přílišné teplotní šoky, dohlídněte  na teplotu vody, která by měla mít kolem 25°C.

Strava

Co se týče stravy, opět velmi záleží, kterou želvu si vyberete. Suchozemská je býložravec. V létě tedy ocení luční kvítí, které na čistých místech můžete natrhat čerstvé. Dobré jsou napříkald pampelišky, jetel nebo jitrocel. V zimě musíme vystačit s kupováním potravy, nejlépe mrkve a čínského zelí. Důležitý je dostatečný přísun vápníku, dobrá je sepiová kost. Pokud ta želvě nezachutná, existuje již samozřejmě řada doplňků, nejlepší bude sypat jídlo uhličitanem vápenatým. 

Vodní želva má stravu mnohem pestřejší. Jsou všežravci, v mládí potřebují potravu každý den a rozhodně nepohrdnou kuřecím, hovězím nebo rybím masem. V dospělosti už stačí krmit zhruba každý druhý až třetí den, opět je dobré krmit je rybami, plži či žížalami, hmyzem. K tomu si ale pochutnají už i na stejných “zelených” jako jejich suchozemské příbuzné. Maso by každopádně nemělo být tučné a také je dobré vyhýbat se vepřovému. Opět myslíme na dostatečný přísun vápníku.

Než dáte želvě něco nového, je vždy dobré si zkontrolovat, zda je pro ni daná potravina vhodná. Také existuje řada specializovaných granulí apod. Každý chovatel bude mít trochu jiné zkušenosti a každá želva trochu jiné chutě, je proto potřeba najít tu správnou kombinaci.

Zdraví a péče

Jako každému jinému tvorovi, i želvám hrozí různé nemoci a při zanedbání péče mohou trpět a strádat. Důležité je proto dodržovat všechna doporučení a vytvořit pro želvu správný domov. Nejčastěji můžete udělat chybu ve stravě – dohlížejte proto na dostatečně pestrou stravu plnou vitamínů (a hlavně vápníku), složenou z jídel vhodných pro želvu. Kvůli vitamínu D nezapomínejte na UVB záření, které nahrazuje sluneční paprsky. Dalším bodem pak bývá nastydnutí a nachlazení, právě proto je nutné dodržovat teplotu – jak vzduchu, tak v případě vodní želvy i teplotu vody. Pomoci vám v tom mohou teploměr a vlhkoměr, které lze koupit do výbavy terária. V poslední řadě se pak může želva samozřejmě zranit, prostředí terária by tedy mělo být bezpečné a promyšlené tak, aby se jí tam nemohlo  nic stát. 

No a posledním bodem je pak samozřejmě úklid – želví domov by měl být čistý a udržovaný, což bude vyžadovat vaši pravidelnou péči.

Závěr

Želva je krásný a exotický mazlíček, který vám může dělat radost. Péče o takovou želvu však vyžaduje určité znalosti, je tedy dobré si vše předem nastudovat, abyste se pak neučili metodou pokus-omyl, což by nešťastná želva mohla odnést v nejhorším případě i svým životem. Při správné péči ale bude dělat společnost řadu let. Navíc si můžete vybrat, zda vás láká spíše želva žijící velkou část života pod vodou, nebo vás láká želva suchozemská. Každá má něco do sebe a na každou bude krásná podívaná.

Důležité informace

Velikostdle druhu, věku a chovu, cca 15 – 30 cm 
Váha:dle druhu, věku a chovu, až 5 kg
Původ:dle druhu, obecně jedni z nejstarších tvorů
Vhodná ubikace:terárium, želví stůl
Cena:cca 2000 Kč 
Délka života:80 – 120 let (vodní želvy méně, než suchozemské)
Aktivita: Během dne, dle druhu většinou ve vodě, nebo na souši

Druhy želv

Želv je opravdu nepřeberné množství, navíc existuje mnoho druhů jak vodních, tak suchozemských. Rozdíly mezi těmito dvěma kategoriemi jsme si již vysvětlili, a proto se podíváme na dva konkrétní druhy od každé z nich. Nebojte se ale zapátrat, protože by byla škoda neznat jich víc, pokud vás želvy zajímají. 

Želva nádherná

Vodní želva, která patřila a patří k jedněm z nejoblíbenějších. Koupit můžete maličkou želvu přímo od chovatele, ale počítejte s tím, že nakonec může dorůst až 30 cm! Má krunýř v odstínech tmavě zelené, někdy až skoro černé, který je zespoda žlutý. Hodně ráda se vyhřívá na souši a v zimě hybernuje. 

Želva ozdobná

Další z nejoblíbenějších vodních želv. Svou oblibu si nejspíš získala výrazným a na pohled líbivým zbarvením – červené a žluté znaky, zajímavá kresba a pruhované tělíčko jí dodávají na kráse. Dorůstají až 20 cm (samci jsou jako u všech želv trochu menší než samice) a jsou zvyklé zazimovávat – nejspíš i protože pocházejí z chladnějších oblastí severozápadní USA. 

Želva zelenavá

Nejčastěji chovaná suchozemská želva, která se doporučuje i začátečníkům. V přírodě se vyskytuje hlavně ve středomoří, v oblasti Chorvatska a Itálie. Existují dva poddruhy – želva zelenavá běžná a želva zelenavá menší. Želva zelenavá dorůstá asi 20 cm a její karapax má žluto-hnědou barvu. Chovatelé si tuto želvu oblíbili hlavně proto, že je poměrně akční, a tak je s ní dost zábavy. 

Velmi podobná a taktéž dobrá pro začátečníky je taky želva žlutohnědá, která bývá přátelská a dorůstá podobné velikosti.

Želva vroubená

Větší suchozemská želva vhodná i pro začátečníky. Má poměrně tmavý krunýř se zajímavou kresbou a mezi chovateli je velmi rozšířená. Původně pochází – stejně jako většina evropských želv – ze středomoří. I tato želva má kolem 20, 30 cm. 

4.9/5 - (22 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu