Nejlepší fontány pro kočky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Nejen pro lidské tělo je pitný režim důležitý. Stejný, ne-li větší důraz bychom na něj měli klást i u našich kočičích společníků. Ti totiž příliš často žízeň nepociťují a sami od sebe většinou nepijí. Z nedostatečného přísunu tekutin pro ně však plyne celá řada zdravotních obtíží, kterým se přitom lze vcelku jednoduše vyhnout – pořízením kočičí fontány.

Fontány dělají vodu pro kočky mnohem přitažlivější a pití zábavnější a podporují tak jejich pitný režim. Kočky jsou známé svou vybíravostí a vodu, která už v misce den leží, zkrátka z mnoha důvodů nechtějí. Fontány jim však nabízí vodu neustále čerstvou a okysličovanou a zachutná tak i mlsným kočičím jazýčkům.

Nejlepší fontány pro kočky

Na trhu je nespočet fontán pro kočky a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší fontány pro kočky dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat fontány pro kočky?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší fontána pro kočky

Fontána Catit Senses 2.0 Flower

Objem: 3 l
Orientační cena: 800 Kč
2. nejlepší fontána pro kočky

Hagen Catit fontána Fresh and Clear

Objem: 3 l
Orientační cena: 600 Kč
3. nejlepší fontána pro kočky

Zolux vodní fontána pro kočky

Objem: 2 l
Orientační cena: 500 Kč
4. nejlepší fontána pro kočky

Argi plastová fontána na vodu s protiskluzem

Objem: 2 l
Orientační cena: 700 Kč

Jak vybrat fontánu pro kočky?

Fontána je skvělým prostředkem, jak mít pitný režim vašeho chlupatého miláčka pod kontrolou. Nejen, že je tekoucí voda k pití motivuje, ale zároveň jim i díky cirkulaci více chutná. Při pití z misky se také často stane, že je voda okamžitě po výměně opět znečištěná – chlupy, granulemi či jinými zbytky jídla.

Většina kočičích fontán je však vybavena i filtrem, který se o tyto nečistoty postará. Cirkulující voda také zabraňuje růstu nechtěných organismů, jako jsou bakterie či řasy. Díky širokému výběru si dnes můžete pořídit takovou fontánu, která se bude zamlouvat nejen vaší kočce, ale svým designem potěší i vás. Podle čeho ji vybírat?

I. Podle materiálu

Výběr správného materiálu pro kočičí fontánu je spíše subjektivní záležitostí. Nedá se říct, že jeden je výrazně lepší než druhý a u všech najdeme pro a proti. Na trhu se setkáte s těmito třemi základními:

  • Plast

Jedním z nejběžnějších a také nejlevnějších materiálů je plast. Jeho nevýhody spočívají především v nutnosti častějšího čištění a také v jeho lehkosti – kočka s ním může pohybovat či jej třeba i rozbít.

  • Nerez

Výhodou nerezových fontán je jejich design, který je často minimalistický a zapadne do interiéru. Také se oproti plastovým fontánám snadněji čistí a jsou pevnější. Očekávat však můžeme vyšší cenu.

  • Keramika

Keramika patří k nejhygieničtějšímu materiálu. Nepohlcuje pachy a ani nehrozí, že by z ní do vody unikaly škodlivé látky. Paří k těm těžším, což může být jak výhoda (nehrozí, že by se rozbila), tak nevýhoda například při přenášení. Dalším negativem je nejvyšší cena ze všech zmíněných materiálů a je také třeba ji opatrněji čistit. (zdroj)

II. Podle objemu

Další parametr, na který při výběru narazíte, je objem. Ten vybírejte především podle toho, kolik máte v domácnosti koček. V případě, že máte pouze jednoho kočičího přítele, bude vám stačit menší fontána, například o objemu okolo jednoho litru. Existují však například i fontány s objemem pěti litrů, které jsou uzpůsobeny pro více mazlíčků.

III. Podle způsobu filtrace

S otázkou filtru je to jednoduché – buď se rozhodnete pro variantu se zabudovaným filtrem, nebo pro přístroj bez něj.

  • Fontány s filtrem – jejich výhoda spočívá v tom, že odfiltrují z vody chlupy, zbytky granulí či jiné nečistoty a voda je tak pro kočku stále čistá. Je však třeba je pravidelně čistit a měnit, s čímž souvisí další výdaje.
  • Fontány bez filtru – pokud už žádné dodatečné investice do fontány dát nechcete, můžete zvolit levnější variantu bez filtru. Bude však nutné vodu častěji měnit a také častěji fontánu čistit.

IV. Podle praktičnosti

V případě fontán pro kočky je poměrně těžké odhadnout, jaká se bude vašemu domácímu mazlíčkovi zamlouvat nejvíce. Můžete tak do výběru zahrnout i některé pro vás praktické parametry – například čištění, tvar i hluk, který vydává.

Pokud si chcete usnadnit práci, vybírejte takovou fontánu, jejíž části se dají omývat v myčce na nádobí. Bude tak vyčištěná bez práce a nejspíš i precizněji.

Co se týče tvaru, mají kočky raději tvar misky, kde se jejich citlivé fousky nedotýkají stěn. Z jakého však bude materiálu či jakou bude mít barvu, už bude kočkám jedno.

Přestože je už většina dnešních fontán takřka bezhlučná, může vás stále rušit například zvuk dopadající či bublající vody. Zvláště, pokud bydlíte v malém bytě a fontánu budete mít neustále blízko míst, kde se běžně pohybujete, zvažte i tento faktor. Je tedy dobré se na fontánu podívat přímo v provozu nebo se pokusit odhadnout hlučnost podle tvaru. Napoví například velikost spádu.

V. Podle ceny

Ceny fontán se pohybují v řádech stokorun a cenu zvyšuje především objem či použité materiály. Zvažte tedy spíše praktické parametry, protože s cenou u tohoto druhu zboží nijak výrazně neušetříte.

Často kladené otázky

Jak často je třeba fontánu čistit?

Fontána by se měla čistit alespoň jednou za měsíc, případně častěji, pokud by už znečištění bylo pozorovatelné. Je třeba celý přístroj rozebrat, důkladně očistit jednotlivé části a nechat je před složením dostatečně oschnout. (zdroj)

Kolik kočičích fontán bych si měl pořídit?

Do menších či středních domácností s jednou kočkou bude stačit jedna fontána. Pokud však máte koček více a také bydlíte ve větším bytě, určitě ocení fontán více – například jednu v každém pokoji či alespoň patře.

Co dalšího kromě vody mohou kočky pít?

Kromě pití vody z misky přijímají kočky tekutiny také z jídla. V granulích je obsah tekutin nízký, ale pokud jim dopřáváte i mokrou stravu, mohou z ní přijímat tekutin mnohem víc. Rozhodně se však kočkám nesnažte zpestřit pitný režim například mlékem, které je pro ně naprosto nevhodné.

Shrnutí

Zatímco u jiných kočičích potřeb můžete na základě zvyklostí svého mazlíčka leccos odvodit, u fontán to jde těžko. Pokud ji tedy kupujete pro svého zvířecího přítele poprvé, můžete spíše vybírat podle svých preferencí, například co se materiálu, vzhledu i praktičnosti týče.

Obecně se dá říci, že kočky samotné preferují spíše fontány ve tvaru klasické misky. Některé z nich by mohl děsit příliš hlasitý zvuk, který některé fontány vydávají, proto bude i pro vás vhodnější koupě tišší fontány. Dále pro vás bude důležitá jednoduchost čištění fontány a zvažte i přítomnost filtru, který se stará o čistotu vody.

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu