Nejlepší granule pro kočky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Výběr redakce: Taste of the Wild Rocky Mtn Feline →

Správná strava je základem spokojeného kočičího života. Nejde samozřejmě jen o to, aby si náš zvířecí miláček pochutnal, ale hlavním úkolem je zajistit mu zdravý růst a dostatek všech nezbytných minerálů a vitaminů. Věnujte tak výběru granulí pro kočky velkou pozornost a nenechte se ovlivnit jen reklamami. Je důležité pečlivě prostudovat obal produktu a podle něj posoudit, jestli obsahuje vše, co vaše kočka potřebuje.

Není to vždy lehké, proto si v tomto článku řekneme, na co se soustředit, a co je u kočičích granulí nejdůležitější.

Nejlepší granule pro kočky

Na trhu je nespočet granulí pro kočky a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší granule pro kočky dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat granule pro kočky?, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

Nejlepší granule pro dospělé kočky

Granule pro dospělé kočky mají vyvážený obsah masa a bílkovin. Je zde důležité posoudit energetický výdej kočky, což napoví to, zda máte kočičku doma nebo běhá i po venku. Orientovat se však můžete samozřejmě i podle její aktivity. Na základě toho můžete správný poměr všech živin odhadnout. Granule pro dospělé kočky bývají označené jako „Adult“.

Nejlepší granule pro dospělé kočky

Taste of the Wild Rocky Mtn Feline

„Vysoce kvalitní krmivo bez obilovin s dobrými uživatelskými recenzemi“

Typ masa: kuřecí, losos
Množství: 7 kg
Orientační cena: 750 Kč
2. nejlepší granule pro dospělé kočky

Whiskas Adult hovězí

„Vynikající poměr ceny, kvality a dodaného množství – dle zkušeností chovatelů, kočkám většinou chutná“

Typ masa: hovězí
Množství: 14 kg
Orientační cena: 600 Kč
3. nejlepší granule pro dospělé kočky

Brit Premium Cat Adult Salmon

„Kvalitní i přesto stále cenově dotupné krmivo z lososího masa“

Typ masa: rybí
Množství: 8 kg
Orientační cena: 500 Kč
4. nejlepší granule pro dospělé kočky

Applaws kočky Adult kuře a losos

„Granule z rybího a kuřecího masa bez obilovin“

Typ masa: kuřecí, rybí
Množství: 7,5 kg
Orientační cena: 900 Kč
5. nejlepší granule pro dospělé kočky

Purina Cat Chow Special Care Urinary

„Vhodné zejména pro kočky, jenž mají problémy s močovými cestami“

Typ masa: kuřecí
Množství: 15 kg
Orientační cena: 1 100 Kč
6. nejlepší granule pro dospělé kočky

Ontario Adult

„Granule s nadprůměrným obsahem kuřecího masa“

Typ masa: kuřecí
Množství: 10 kg
Orientační cena: 800 Kč
7. nejlepší granule pro dospělé kočky

Friskies Indoor

„Ideální krmivo pro kočky chované v bytě“

Typ masa: kuřecí
Množství: 10 kg
Orientační cena: 600 Kč

Nejlepší granule pro kastrované kočky

Granule pro kastrované kočky mají speciální dietní složení, které zajistí, že nezačnou přibírat na váze. Po kastraci totiž spousta z nich zleniví. Typický je například vyšší podíl masa a nižší energetická hodnota i obsah bílkovin. Zároveň by tento typ granulí měl pomáhat k udržování zdravého močového traktu. Poohlížejte se po granulích s nápisem „Castrate“ nebo „Sterilised“.

Nejlepší granule pro kastrované kočky

Royal Canin Sterilised

„Superprémiové krmivo pro dospělé kastrované kočky s velkým množstvím pozitivních recenzí“

Typ masa: kuřecí
Množství: 10 kg
Orientační cena: 1 100 Kč
2. nejlepší granule pro kastrované kočky

Brit Care Cat Missy for Sterilised

„Vynikající krmivo pro kastrované kočky s dobrým poměrem ceny, kvality a množství „

Typ masa: kuřecí
Množství: 7 kg
Orientační cena: 600 Kč
3. nejlepší granule pro kastrované kočky

Purina Cat Chow 3v1 15 kg

„Krmivo s příznivými učinky na zuby, trávení a močové cesty kočky“

Typ masa: kuřecí
Množství: 15 kg
Orientační cena: 900 Kč

Nejlepší granule pro koťata

Koťátka potřebují pro svůj růst více živin než dospělé kočky, čemuž je jejich strava přizpůsobena. Granule pro koťata obsahují více tuku i vitamínů a jsou také menší či speciálně tvarované, aby nebyl problém je pokousat. V obchodě takové granule najdete díky nápisu „Kitten“.

Nejlepší granule pro koťata

Brit PREMIUM Cat Kitten

„Oblíbené krmivo pro koťata a březí a kojící kočky“

Typ masa: kuřecí
Množství: 8 kg
Orientační cena: 500 Kč
2. nejlepší granule pro koťata

Whiskas Junior kuře

„Granule, které dle zkušeností chovatelů chutnají většině kočkám“

Typ masa: kuřecí
Množství: 14 kg
Orientační cena: 700 Kč
3. nejlepší granule pro koťata

Brit Care Cat Crazy I'm Kitten 7 kg

„Granule pro koťata, jenž mají hypoalergenní složení“

Typ masa: kuřecí
Množství: 7 kg
Orientační cena: 600 Kč

Jak vybrat granule pro kočku?

Pokud vám na zdraví a spokojenosti vašeho čtyřnohého miláčka záleží, pak na granulích nešetřete. Stejně jako tušíme, že párek za 5 korun nebude samé maso, ani ty nejlevnější granule nemohou obsahovat vysoký podíl pro kočky důležitých živin. Aby si je kočka doplnila, bude navíc levného krmiva spotřebovávat více, a budete jej tak muset dokupovat častěji.

Spíše než na kvalitě tedy šetřete například formou výhodných větších balení a podobně. Při výběru se však primárně orientujte podle jiných faktorů.

I. Podle složení

Složení je ten nejdůležitější faktor, na který byste měli při výběru granulí koukat. A také ten nejsložitější. Pokud nejste zrovna expert nebo vybíráte z různých důvodů kočičí granule přes internet, kde vám nemůže prodejce poradit, sledujte především prvních pět složek. Na obalu jsou totiž sestupně uvedeny složky v pořadí od té, které je v granulích nejvíce, až po tu obsaženou v nejmenším množství.

Při čtení etikety nejspíš nebudete rozumět všemu, a tak sledujte především obsah těchto surovin:

 • Maso

Kočka je masožravec a bílkoviny v mase obsažené pro svůj život nezbytně potřebuje. Obsah masa v granulích je tedy zásadní. Platí zde jednoduché pravidlo – čím více, tím lépe. Rozhodně nemá smysl věnovat pozornost takovým granulím, u kterých je obsah masa nižší než 30 %.

 • Tuky

Tuky jsou nezbytnou součástí kočičích granulí. Jejich obsah by však měl odpovídat aktivitě vaší kočky – čím aktivnější je, tím může být obsah tuků vyšší. Pokud máte doma spíše lenivějšího mazlíčka, poohlížejte se po granulích s obsahem tuku okolo 9 %, které se řadí k těm nízkotučnějším. (zdroj)

 • Přírodní konzervanty

Klasické konzervanty nejsou v kočičích granulích vhodnou ingrediencí a ve složení tak hledejte ty přírodní. Ty jsou pro kočky naopak prospěšné, protože se často jedná o vitamíny jako C a E.

 • Obiloviny

Pozor si dejte na obsah obilovin. V granulích být vůbec nemusí, protože je kočky nepotřebují, a pokud už v nich obsažené jsou, mělo by jich být opravdu malé množství. Druh použitého obilí by měl být také na obalu uveden.

 • Barviva

Barviva by se v kočičích granulích neměla vyskytovat vůbec, a podivně zbarveným typům se tak obloukem vyhněte.

II. Podle individuálních požadavků

Během životního období kočky se její požadavky mohou měnit. Krmivem pro dospělé kočky sice většinou nic nezkazíte, ale můžete prostřednictvím speciálních typů granulí udělat něco navíc. Existují totiž granule určené pro:

 • Starší kočky – tento typ se snaží starším mazlíčkům ulehčit život například speciálním tvarem, lepší chutí, vyšším obsahem bílkovin a menším energetickým výdajem.
 • Kojící a březí kočky – v tomto období potřebuje tělo kočky větší obsah téměř všech živin, na což se tyto granule zaměřují.
 • Pro kočky s nadváhou – pokud má kočka sklony k obezitě, je zapotřebí stávající stravu vyměnit za dietnější verzi, například s menším obsahem tuků.
 • Pro citlivé kočky – některé kočky mají problém s citlivostí trávicího ústrojí nebo trpí alergiemi. I pro ně už jsou v dnešní době dostupná krmiva, která například neobsahují obiloviny a jsou lehčí a stravitelnější.

III. Podle energetického výdeje

Abyste předešli obezitě nebo naopak nedostatečnému přísunu energie, zohledněte při výběru granulí i fyzickou aktivitu kočky. Napoví už to, zda chováte kočku v bytě, nebo jestli má neomezený přístup ven. Bytové kočky mají zpravidla energetický výdej nižší než ty venkovní. Na obalech produktů bývá tato informace znázorňována jako počet kalorií na kilogram živé váhy. Orientovat se můžete podle tohoto návodu:

 • Velmi aktivní kočka – 70 kcal/kg
 • Středně aktivní kočka – 60 kcal/kg
 • Málo aktivní kočka – 50 kcal/kg (zdroj)

IV. Podle ceny

Ačkoliv je cena tím posledním faktorem, podle kterého byste se měli při výběru kočičích granulí řídit, je pro majitele pochopitelně důležitá. Granule s vysokým obsahem masa a vyváženým množstvím potřebných vitamínů a dalších živin sice budou dražší než krmivo plné náhražek, ale ušetřit můžete třeba tak, že nebudete sahat po značkách známých z televize. Ty totiž nejsou vždy zárukou stoprocentní kvality a můžete mezi méně známými značkami objevit mnohem lepší krmivo. Další možností, jak ušetřit, je koupě větších balení, která bývají výhodnější.

Často kladené otázky

Jak poznám, že krmivo kočce prospívá?

Dobře zvolený druh granulí se na kočce projeví především lesklou, krásnou srstí a dobrým trávením.

Proč je lepší suché krmivo než mokré?

Kočky mají často problémy s tím, že málo pijí. Z toho důvodu jste možná slyšeli o tom, že je pro ně lepší mokré krmivo, které nedostatečný přísun vody vyřeší. Tento typ krmiv je sice tvořen z 80 % vodou, zároveň to ale znamená, že živiny si kočky berou pouze z těch zbývajících 20 %, což je velmi málo. U granulí tvoří živiny více než 85 % jejich obsahu! Granule také přispívají ke zdravějšímu chrupu, déle vydrží a jsou praktičtější, protože neosychají. (zdroj)

Jakým složkám v granulích se raději vyhnout?

Jak už jsme nastínili výše, v granulích by se neměly objevovat obiloviny, a obzvláště ty levné, jako je například kukuřice či pšenice. Dále se vyhýbejte chemickým konzervantům, barvivům i zvýrazňovačům chuti.

Shrnutí

Stejně jako si už řada z nás čte etikety na nejrůznějších potravinách, mělo by se to samé dělat u kočičích granulí. Právě složení je totiž při výběru to naprosto nejdůležitější, přičemž stěžejní je především obsah masa. Opravdu se v tomto případě vyplatí nenechat se zlákat reklamními triky, a poctivě složení prostudovat.

V potaz vezměte také aktuální stav kočky a přihlédněte ke speciálním požadavkům, pokud je váš miláček kotě, senior, citlivý či alergický, nebo například čeká koťátka.

Doporučujeme: Menší síť prodejen chovatelských potřeb v Praze Zooshopplus.cz s osobním přístupem.

1 komentář u „Nejlepší granule pro kočky 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)“

 1. Dobrý den, poradili byste mi prosím, které granulky pro koťátko jsou vhodnější? Váhám mezi Perfect fit a Purina one. Obě značky kočička vyzkoušela a chutnají, tak bych chtěla kupovat jen jednu značku a nestřídat. Děkuji za rady 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu