Nejlepší klece pro potkany 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ať už máte doma jakéhokoliv mazlíčka, vytvořit mu co nejpříjemnější a nejbezpečnější prostředí pro život je pro vás jistě prioritou. A právě po takovém touží i zdánlivě tak nenáročná zvířátka, jako jsou potkani. I ti mají své nároky a ty by jim jejich bydlení – ve většině případů klec – mělo splnit.

Abyste se v široké nabídce na trhu rychleji zorientovali, sestavili jsme pro vás kompletního průvodce výběrem klecí pro potkany.

Nejlepší klece pro potkany

Na trhu je nespočet klecí pro potkany a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší klece pro potkany dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat klec pro potkana?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší klec pro potkany

Savic Freddy 2

Rozměry: 80 x 50 x 63 cm
Orientační cena: 3 200 Kč
2. nejlepší klec pro potkany

Ferplast Jenny s výbavou

Rozměry: 80 x 50 x 79,5 cm
Orientační cena: 3 700 Kč
3. nejlepší klec pro potkany

Ferplast Extra Large

Rozměry: 80 x 75 x 86 cm
Orientační cena: 4 100 Kč
4. nejlepší klec pro potkany

Dvoupatrová klec Maxi Baldo Twin

Rozměry: 100 x 53 x 86 cm
Orientační cena: 2 400 Kč
5. nejlepší klec pro potkany

Klec SAMO 120 C2

Rozměry: 120 x 58 x 136 cm
Orientační cena: 5 442 Kč

Jak vybrat klec pro potkana?

Ačkoliv je nabídka klecí pro potkany velmi pestrá co se velikostí i materiálů týče, zdaleka ne všechny jsou pro jejich chov nejvhodnější. Spoustu skrytých nevýhod můžete totiž zjistit až po několika týdnech používání. Snadno se totiž například může stát, že zvolený materiál je sice praktický, ale velice nekvalitní a potkan klec rychle prokouše. Tento článek slouží k tomu, abyste se podobným situacím vyhnuli. Na co se tedy při výběru zaměřit a podle čeho se rozhodovat?

1. Podle velikosti

Velikost klece je pro spokojený potkaní život klíčovým faktorem. Tato zvířátka totiž potřebují spoustu místa na běhání a hraní, což jim do budoucna může pomoci vyhnout se například obezitě či jiným zdravotním obtížím.

Rozhodování o velikosti klece vám může zjednodušit jednoduché pravidlo – čím větší, tím lepší. Ne vždy však náš byt či rozpočet nabízí neomezené možnosti. Vždy však mějte na paměti alespoň ty nejmenší parametry, které by měla klec mít. Obecné pravidlo zní, že každý potkan v kleci by měl mít k dispozici prostor alespoň 50 cm2. (zdroj) Ideální velikost klece pro dva dospělé potkany se pak uvádí jako 80 x 50 x 60 (80) cm (zdroj). Při výběru tvaru klece volte raději tu vyšší – potkani totiž rádi šplhají.

Pokud se chystáte pořídit si potkaní mládě, možná přemýšlíte nad tím, že mu koupíte speciální klec pro malé potkany. Není to však nutné a vzhledem k tomu, že z ní během 3 – 4 měsíců vyroste, by se jednalo o poměrně zbytečnou investici. Umístit ho tak bez obav můžete do klece s rozměry vyhovujícími dospělým potkanům. Pouze si dejte pozor na to, aby od sebe mříže nebyly vzdáleny tak, že by mezi nimi mohl proklouznout a utéct.

2. Podle materiálu klece

Nejčastěji se na trhu setkáme s klecemi tvořenými kovovými mřížkami. Právě tento materiál je zároveň pro potkany nejvhodnější. Zajišťuje dobré odvětrávání klece a umožňuje šplhání, což je pro tato zvířata oblíbená forma zábavy.

Vyhnout byste se měli především klecím dřevěným, které vsakují moč, a také skleněným akváriím, které neposkytují potřebnou ventilaci.

V obchodě se při výběru zeptejte na svrchní úpravu mříží, která by měla zajistit delší životnost klece, být odolná proti okusování, ale zároveň musí být pro potkany samozřejmě zdravotně nezávadná. Mezi běžné a doporučované formy úpravy je prášková barva, ale vhodný je například i pozink či elox, s nímž se však v ČR téměř nesetkáme. (zdroj)

3. Podle materiálu dna

Klece z kovových mříží jsou sice nejpopulárnější, ale pozor, rozhodně by mříže neměly mít i na svém dnu. Tenké mříže jsou totiž pro potkaní packy zcela nevhodné a způsobují jim bolest a v nejhorších případech i nevratné poškození. Vždy tedy dbejte na to, aby materiál dna klece byl celistvý. Nejběžnějším materiálem dna tak bývá plast, který se zároveň snadno čistí.

4. Podle hloubky dna

Výběr hloubky dna klece není složitou záležitostí. V potaz berte především otázku praktičnosti a volte raději hlubší dno. Potkani z klece rádi vyhazují podestýlku, kterou sice ani hlubší dno nedokáže zcela eliminovat, ale alespoň její množství sníží. Úklid v okolí klece tak bude o něco jednodušší.

5. Podle vzdálenosti mříží

Častou starostí majitelů bývá to, aby potkani z klece neutekli. Tomu zabrání klec, u níž jsou mříže ve správné vzdálenosti od sebe. Pozornost tedy věnujte i této informaci. Obecně platí, že by od sebe mříže neměly být dál než 1 cm. Tím by průměrně velcí potkani od 3 týdnů věku prolézt neměli. Pokud doma chováte samce většího vzrůstu, může být tato vzdálenost i o půl centimetru větší. Naopak u klecí pro mláďata či potkany menšího vzrůstu raději sáhněte po rozteči 0,5 cm. (zdroj)

6. Podle vybavení

Zatímco některé klece si pořídíte prázdné a všechno nezbytné vybavení musíte dokoupit, jiné se už s vybavením prodávají. Ale pozor, ačkoliv to tak na první pohled vypadá, nemusí se vždy jednat o výhodu.

Některé klece jsou už předem vybaveny patry, aby měli potkani místo pro hru a šplhání. Dejte si u nich pozor na to, aby patra nebyla upevněná, ale aby se s nimi dalo pohybovat a přesouvat je podle potřeby. Uspořádání totiž může zvíře brzy omrzet a ocení alespoň nějakou změnu. Také si dejte pozor na jejich materiál a volte patra plastová, nikoliv z kovových mříží či dřeva.

Setkáte se však i s takovými klecemi, které už mají i další vybavení, jako jsou misky, napáječky či záchodky. Doporučujeme však pořídit si toto vybavení zvlášť, neboť tak si vyberete přesně podle svých preferencí. Někdy se také můžete setkat s tím, že tyto klece s vybavením jsou určené hned pro několik druhů zvířat (například další hlodavce) a je tak jasné, že stejné vybavení nemůže být ideální pro všechny.

Často kladené otázky

Kam klec v bytě umístit?

Místo pro postavení klece vybírejte pečlivě, měla by totiž zůstat na stejném místě a není vhodné ji stěhovat. Vyhněte se umístění na přímém slunečním záření, u topení či krbu a také tam, kde je přílišný hluk. Nejlepší je klidné místo v rohu, kde bude mít potkan dobré podmínky i na odpočinek.

Proč není vhodné použít akvárium místo klece?

Potkani potřebují pro spokojený život větší množství prostoru a také dobré odvětrávání. To většina akvárií nesplňuje. Ačkoliv některá z nich, především akvária pro plazy, určité proudění vzduchu umožňují, stále není dostatečné a rychle se v nich tak začíná tvořit vlhkost. Ta se navíc společně se zápachem objevuje velmi rychle i po důkladném vyčištění akvária. Dají se tedy použít jako dočasná obydlí například pro nemocné jedince nebo rodící samičky, ale jako permanentní potkaní domov je nedoporučujeme. (zdroj)

Jaké dát do klece vybavení?

V potkaní kleci by neměla chybět vhodná podestýlka (například hobliny), místo na spaní, misky na potraviny, napáječka na vodu, patra a hračky jako tunely či kolotoče. Někteří majitelé do klecí umisťují i WC, na které se potkani často naučí chodit.
(zdroj)

Jak by měl vypadat potkaní pelíšek?

Pro pohodlí potkana byste měli nejprve na dno klece umístit dřevěné hobliny, papír nebo kukuřičný granulát jako podestýlku. Následně by neměl chybět pelíšek z textilu, jako je například houpací síť nebo závěsná boudička. Potkani se také rádi zahrabávají a tvoří hnízda, kde poté odpočívají. K tomu jim poslouží seno či papírové ruličky.

Musím klec pravidelně čistit? Popř. jak?

Ano, klec je třeba čistit a některé úkony je nutné provádět denně. Mezi ně patří čištění misek na jídlo a vodu, odstranění mokré a znečištěné podestýlky a vynesení všech výkalů. Jednou za týden je pak dobré podestýlku kompletně vyměnit, vyčistit hračky, patra a další doplňky klece.

Jaké hračky jsou pro potkany vhodné?

Hračky jsou důležité proto, aby se potkan nezačal nudit a zůstal aktivní. Potkani mají rádi hračky, které mohou okusovat, v nichž se mohou schovávat a prolézat jimi a nic nezkazíte ani populárním kolotočem. Pozor si dejte na měkké gumové hračky, které může zvíře rozkousat, části spolknout a ty se následně mohou zaseknout v jeho žaludku.

Shrnutí

Ačkoliv si je většina klecí pro potkany podobná, vyplatí se na určité aspekty zaměřit více. Mezi ně patří především materiál klece, který musí být odolný, praktický a musí zvířeti vyhovovat. Nejvíce tomu odpovídá klec s kovovými mřížemi a plastovým dnem. Dále je samozřejmě důležité vybrat správný rozměr, který zvolte především na základě počtu chovaných potkanů. Dbejte také na bezpečnost zvířat a na to, aby zvíře nemohlo z klece samovolně uniknout.

5 komentářů u „Nejlepší klece pro potkany 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)“

  1. To je blbost, jasně že potkan úplně v pohodě prokouše plast – jak nic! Když přijde na to, že to jde tak nepřestane a je potřeba koupit kovové dno…

    Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu