Nejlepší kočičí záchody 2021 & Jak je vybrat (zkušenosti)

Kočky jsou na rozdíl od mnoha jiných domácích mazlíčků velmi samostatná zvířata, která příliš péče nevyžadují. Vedle dostatečného přísunu jídla a vody je pro ně však zásadní vyhovující a pravidelně čištěný záchod. Není nic nepříjemnějšího, než pokud kočka vykonává své biologické potřeby na jiných místech a nesprávně zvolený či umístěný záchod bývá častým (ne však jediným) viníkem.

Dali jsme pro vás proto dohromady žebříček nejlepších kočičích záchodů a také pár rad, jak se v široké nabídce zorientovat a vybrat správně.

SEDM nejlepších kočičích záchodů

Na trhu je nespočet kočičích toalet a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a vzdělat se, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší kočičí záchody dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat kočičí záchod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

Nejlepší kočičí záchod dle Vše-pro-zvířátka.cz

Curver Rattan Anthracite Grey

„Elegantní a přitom stále účel plnící krytá toaleta“

Typ toalety: krytá
Rozměr: 51 x 39 x 39 cm
Orientační cena: 1 100 Kč
2. nejlepší kočičí záchod

Toaleta CatIt Design

„Nejoblíbenější kočičí záchod s dobrým poměrem ceny a kvality“

Typ toalety: krytá
Rozměr: 56 x 38 x 48 cm
Orientační cena: 600 Kč
3. nejlepší kočičí záchod

Savic Figaro

„Minimalistická nekrytá toaleta i pro větší kočky“

Typ toalety: nekrytá
Rozměr: 55 x 48,5 x 15,5 cm
Orientační cena: 200 Kč
4. nejlepší kočičí záchod

Litter-Robot III automatický samočisticí záchod pro kočky

„Samosplachující záchod pro kočičí fajnšmekry“

Typ toalety: krytá – automatická
Rozměr: 68,5 x 61,6 x 75 cm
Orientační cena: 16 900 Kč
5. nejlepší kočičí záchod

CAT IT Design Sifting Toaleta

„Záchod, jenž vám šetří čas tím, že sám oddělí čistou podestýlku od té znečištěné“

Typ toalety: krytá
Rozměr: 66 x 48 x 63 cm
Orientační cena: 2 300 Kč
6. nejlepší kočičí záchod

Savic Toaleta Nestor

„Dostatečně velká a lehce čistící toaleta pro kočky“

Typ toalety: krytá
Rozměr: 56 x 39 x 38,5 cm
Orientační cena: 600 Kč
7. nejlepší kočičí záchod

WC Nova

„Díky nízkému vstupu jde o ideální záchod pro menší kočky“

Typ toalety: krytá
Rozměr: 56 x 39 x 43 cm
Orientační cena: 400Kč

Jak vybrat kočičí záchod?

Zvláště, pokud vybíráte kočičí toaletu poprvé, pak pro vás může být široká škála modelů spíše na obtíž. Nemusíte se však děsit, většina záchodů pro kočky se liší jen v několika základních parametrech, jako je velikost, tvar a design. Jednotlivé typy jsme seřadili do kategorií a přidali jsme k nim negativa i pozitiva, abychom vám výběr co nejvíce zjednodušili. Podle čeho se můžete při výběru řídit?

I. Podle velikosti kočky

Toto je ten nejdůležitější parametr. Záchod musí být pro kočku pohodlný a musí v něm mít dostatek prostoru na otáčení a hrabání. Přihlédněte tak k velikosti a také stáří kočky. Obecně se majitelé shodují, že čím větší záchod zvolíte, tím lépe. Kočka dostatek místa ocení a navíc si v něm bude moci najít čisté místo pro vykonání potřeby i v případě, že jste jej nějakou dobu nečistili.

 • Záchody pro koťata – není vždy nutné kupovat jeden záchod pro kotě a za pár měsíců pořizovat větší. Jen při nákupu první kočičí toalety berte v potaz to, že musí být i pro malé koťátko dobře přístupná. Pokud by byl například vchod příliš vysoko, mohl by to pro ni být problém.
 • Záchody pro dospělé kočky – většina záchodů je tvarově přizpůsobena právě zdravým a dospělým kočkám, takže se zde nemusíte řídit žádným omezením.
 • Záchody pro starší kočky – jestliže je váš mazlíček už v pokročilém věku nebo je omezován nemocí, opět, stejně jako u koťat, myslete na to, aby měl k toaletě bezproblémový přístup. Přeskakování či přelézání vysokého vchodu by pro něj mohlo být nepřekonatelnou překážkou.

II. Podle designu

Když pomineme různé tvary a barvy kočičích záchodů, které hrají roli pouze v tom, jak vám zapadnou do interiéru, zůstanou nám dva základní designy kočičích toalet – otevřený a uzavřený.

 • Otevřený – nekrytá toaleta je nejběžnějším typem. Mezi majiteli je oblíbená pro svou nízkou cenu, ale líbí se i kočkám. Zatímco některé preferují soukromí, jiné mají rády vždy dokonalý přehled o tom, co se děje okolo nich. Hodí se také do domácností, kde je více koček. U uzavřené toalety si totiž mohou mazlíčci navzájem blokovat vchod, pokud mezi nimi nepanují zrovna vřelé vztahy. (zdroj)
 • Uzavřená – záchod s poklopem umožňuje kočce nerušené vykonávání potřeby, což některé z nich oceňují. Tím, že kočka na toaletu vchází dvířky, se také eliminuje pach linoucí se ze záchodu. To však může být občas i nevýhodou – snadněji se tak může stát, že jej zapomenete vyčistit, a kočka ztratí zájem na záchod chodit. Počítejte také s tím, že se jedná o dražší variantu kočičích záchodů. (zdroj)

III. Podle výšky okrajů

Odkryté kočičí toalety mají okraje různě vysoké a výběr, zda zvolit nižší či vyšší, je velice individuální záležitostí. Snažte se tak co nejvíce odpozorovat návyky svého mazlíčka a na základě toho určit, jaký typ by mu mohl více vyhovovat.

 • Nižší okraje – tento typ se hodí pro starší kočky či naopak koťátka, neboť je přístupnější. Vždy ale musí být okraje vysoké tak, aby se do záchodu vešel dostatek steliva. Je zde však třeba počítat s tím, že při hrabání stelivo může létat ven.
 • Vyšší okraje – toaleta s vyššími okraji je poněkud praktičtější variantou, neboť tolik nehrozí vypadávání steliva. Zároveň se také hodí pro kočky, které rády močí na vertikální povrch. Negativem tohoto typu je horší přístupnost.

IV. Podle způsobu čištění

Ať už zvolíte jakoukoliv toaletu, musíte se vždy starat o její dostatečné čištění. Stejně jako by se nám nelíbilo používat znečištěný záchod, nechtělo by se na něj ani čistotným kočkám. Existuje zde ale varianta, jak si čištění můžete výrazně usnadnit.

 • Ruční čištění – klasické kočičí záchody jsou určeny pro tento způsob čištění, který je vcelku jednoduchý a praktický. Stačí vynášet každodenně exkrementy a jednou za 2-4 týdny kompletně vyměnit stelivo.
 • Automatické čištění – existují však už i takové záchody, které se po návštěvě kočky vyčistí samy. Má to mnoho praktických výhod. Ušetříte si tím práci, eliminuje se tak množství pachů, často výrazně ušetříte za stelivo a jsou velkou pomocí především v domácnostech s více kočkami. I zde se ale najde pár nedostatků. Jedním z nich je pochopitelně vyšší pořizovací cena. Při každodenním čištění kočičího záchodku si také máte šanci všimnout, že je něco v nepořádku a odhalit tak například krev v moči kočky a nastupující nemoc. To je u tohoto typu toalety snadné přehlédnout.

Často kladené otázky

Kolik kočičích záchodů v bytě potřebuji?

Připočítejte k množství koček v bytě číslo jedna, a dostanete ideální počet záchodů, které byste jim měli dát k dispozici. Pokud máte dům o více patrech, měla by být jedna toaleta v každém z nich. (zdroj)

Kam záchod umístit?

Kočičí toaleta by měla být především na místě, kde k němu bude mít kočka bezproblémový přístup. Nevhodná jsou příliš rušná místa, ale zároveň neocení umístění v tmavém koutě ve sklepě. Neumisťujte jej také do těsné blízkosti jejích misek s vodou a granulemi. Ideální je například koupelna, nebo místnost, ve které se běžně pohybujete.

Jak kočku naučit záchod používat?

Správný výběr a umístění kočičího záchodu je základem pro to, aby se jej kočka naučila bez problémů používat. Nejprve ji s novým záchodem seznamte – můžete si s mazlíčkem v jeho okolí například hrát, aby jej zaregistroval. Pochvalte kočku, když jej použije. Můžete ji například odměnit v prvních dnech i pamlskem. Pokud záchod používat nechce, zkuste jej přemístit nebo zkuste jiný typ steliva.

Shrnutí

Při výběru kočičího záchodu je rozhodující především jeho velikost. Společně s výškou okrajů zvolte takovou, která bude kočce příjemná a umožní jí dostatek volnosti. Vybírat můžete mezi krytými a odkrytými toaletami. Zde je výběr na vás, ale především v malých domácnostech oceníte spíše uzavřenou variantu, která více izoluje pachy a omezí znečištění v jejím okolí.

Pokud nejste limitováni cenou, možná vás zaujmou i automatické kočičí záchody, u nichž odpadá každodenní čištění. Hodí se především do domácností s více kočkami, ale vedle ceny je třeba zvážit třeba i jejich životnost.

7 komentářů u „Nejlepší kočičí záchody 2021 & Jak je vybrat (zkušenosti)“

 1. Pro mě mezi top patří CatGenií. Tuto toaletu mám už delší dobu a už opravdu nechci nic jiného. Catgeníí je velká úspora stráveného času nad neustálým uklízením u obyčejného záchodu, nemusím řešit stelivo a kočky si na ni bez problému zvyknou. Vždy se dívají, jak dochází k čištění 🙂 Mám nastavenou aktivaci kočkou, takže po každém opuštění záchodu, dojde k samotnému čištění. Konečně necítím žádný zápach, nevynáším několikrát za den hovínka a nemusím se starat o čištění.

  Odpovědět
  • Dobrý den, zaujal mě Váš komentář. Ale není to mnohem nákladnější, než běžné stelivo? Přeci jen ten roztok stojí 700 Kč a i granulát, který se musí po čase dosypat, aby se nevytratil. Jak sama nato pohlížíte? Sice vyšší náklady, ale žádná práce? 🙂 Děkuji za odpověď

   Odpovědět
   • Také máme catgenie a není to vůbec nákladné. Jen ze začátku, ale pak je to už v pohodě, pravě naopak ušetřila jsem tím spoustu času, peněz a i práce 🙂 rozhodně se mě to vyplatilo a je to dobrá investice.

    Odpovědět
    • Mám na to úplně stejný názor 🙂 dříve jsem používala klasický záchodek, neustále jsem řešila stelivo a záchodek musela čistit a měnit. Od té doby co jsme domů pořídili catgenií, tak máme klidek 🙂

     Odpovědět
     • Chtěla bych se zeptat, jestli opravdu není toaleta cítit po použití kočičákama? Vážně o koupi uvažuji, ale mám obavu, když tam půjde jedna kočka, pak se wc půl hodiny čistí a bude chtít jít i druhá…jestli bude čekat a nebude tam chtít lézt než to bude hotové a co by se jinak stalo?

 2. Já mám taky doma automatickou toaletu CatGenií a nemyslím si, že by mě to stálo mnohem více. Právě naopak ušetřím čas i peníze.

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu