Nejlepší rybářská křesla 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Ať už je pro vás rybaření především zábava, relaxace nebo sport, jedno je jisté – s tou správnou rybářskou židlí si své hobby užijete ještě více. U vody trávíte dlouhé hodiny a po pohodlí tak po chvíli zatouží rybáři všech generací.

Investice do propracované židle či křesla se vyplatí i z jiného důvodu. Využít ji totiž můžete i na posezení při jiných příležitostech, jako je grilování na zahradě nebo třeba kempování. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyberte si pohodlného společníka nejen k vodě.

Nejlepší rybářská křesla

Na trhu je nespočet rybářských křesel a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší rybářská křesla dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat rybářské křeslo?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší rybářské křeslo

Mivardi Comfort Quattro

Nosnost: 160 kg
Hmotnost: 5,1 kg
Orientační cena: 2 000 Kč
2. nejlepší rybářské křeslo

Mivardi Premium křeslo

Nosnost: 120 kg
Hmotnost: 5,4 kg
Orientační cena: 1 400 Kč
3. nejlepší rybářské křeslo

Carp System křeslo polohovací

Nosnost: 120 kg
Hmotnost: 5,5 kg
Orientační cena: 1 300 Kč
4. nejlepší rybářské křeslo

Zico křeslo

Nosnost: 90 kg
Hmotnost: 3,3 kg
Orientační cena: 600 Kč
5. nejlepší rybářské křeslo

Giants Fishing Chair Specialist

Nosnost: 115 kg
Hmotnost: 5,8 kg
Orientační cena: 1 200 Kč

Jak vybrat rybářské křeslo?

Zatímco většinu rybářských pomůcek vybíráte s cílem zajistit si co nejlepší úlovky, u rybářských židlí se můžete rozhodovat pouze podle svých vlastních preferencí. Jde tu především o to, jak velký komfort při rybaření chcete mít.

S rostoucím pohodlím, které židle a křesla nabízejí, roste i jejich cena, ale vzhledem k tomu, že jejich životnost je poměrně vysoká, si za ní řada lidí ráda připlatí. Podle čeho se tedy při výběru orientovat?

1. Podle materiálu

Pokud chcete, aby vám rybářské křeslo dělalo společnost dlouhé roky, zaměřte se při výběru především na kvalitní materiál. A to jak materiál potahu, tak i materiál celé konstrukce, tedy nohou a rámu.

  • Materiál potahu

U materiálu potahu jsou důležité dva faktory – odolnost a praktičnost. Měl by být pevný, voděodolný, ale také snadno omyvatelný a samozřejmě pohodlný. Pro tyto účely se tak často používají neopren a polyester. Pokud se však svého koníčku nechcete vzdát ani v zimě, stojí za zvážení také křesla se zateplením z příjemného fleecu.

  • Materiál konstrukce

Co se týče samotné konstrukce, je zde důležitá především pevnost a odolnost vůči vnějším podmínkám. Její materiál by měl být odolný vůči rzi, abyste si mohli křeslo bez problémů postavit do bláta či klidně i mělké vody. Vhodnou volbou je tak například konstrukce ocelová či hliníková.

2. Podle hmotnosti křesla

S výběrem materiálů souvisí i jejich hmotnost. Jednoduchá skládací židlička ve tvaru písmene „X“ bez opěrátka bude samozřejmě výrazně lehčí než polohovatelné křeslo s odkládacími plochami na pruty a zateplením. Zde tedy přihlédněte k tomu, jak daleko budete sedátko nosit.

Jestliže rádi objevujete nová místa a na ryby chodíte s batohem, vhodnější pro vás bude jednoduchá a lehká (zhruba do 5 kg) skládací židle, kterou k batohu snadno připnete. Pokud naopak jezdíte na ryby autem a následně rybaříte pár kroků od vozidla, můžete si dopřát i větší komfort s těžším, ale pohodlnějším rybářským křeslem.

3. Podle nosnosti

Nosnost, tedy hmota, kterou je židle schopná unést, se vyplatí nepodceňovat. Tento údaj bývá u každého výrobku uveden, ale napovědět může samozřejmě už samotné provedení a použité materiály.

Nemusíte se bát, i pokud patříte do vyšší váhové kategorie, vhodná židle se pro vás bezpochyby najde. Při výběru myslete i na to, že ke své váze musíte připočítat například i silné oblečení při rybaření v zimě.

4. Podle komfortu

Na rybách budete trávit dlouhé hodiny, a tak se vám investice do komfortního křesla vyplatí. Nejde jen o zvolené příjemné materiály, ale i další vychytávky, které dnešní židle nabízejí.

Mezi vyhledávané parametry rybářských křesel patří polohování. Základem jsou alespoň dvě až tři polohy, do nichž můžete opěrátko posunout, ale na trhu najdete i takové modely, které je možné proměnit v lehátko.

Doporučujeme také zvolit křesla s područkami, která jsou nejen pohodlnější, ale i praktičtější a mohou sloužit k odložení nejrůznějších věcí. Některé jsou dokonce přímo uzpůsobené k odložení pití, jídla či rybářských pomůcek.

5. Podle stability

Terén u vodních ploch není vždy rovný a pevný, ale setkáte se i s mnohem složitějšími podmínkami. A právě v bahně, vodě, písku, nebo u hrbolaté krajiny oceníte židli s nastavitelnými nohami, která se hravě přizpůsobí takřka jakémukoliv povrchu.

Pozornost se pak vyplatí věnovat i patkám nohou, které by měly být dostatečně masivní a nejlépe i opatřeny hroty na spodní části, které zabrání nechtěnému pohybu židle.

Často kladené otázky

1. Mohou se rybářské židle používat i při rybaření na lodi?

Obvykle není problém židle využívat i na lodích. Je pouze třeba se podívat na spodní část nohou, zda není například příliš ostrá. Ideální jsou také protiskluzové patky.

2. Je možné k židlím pořídit nějaké doplňkové příslušenství?

Ano, k základní židli či křeslu je možné dokoupit například držáky na deštníky, tašky, povlaky i odkládací stolečky.

3. Jsou i lehké rybářské židle kvalitní?

Lehké židle nejsou méně pevné než těžší varianty. Pouze jsou vyrobeny z jiných materiálů, aby byl jejich převoz z místa na místo co nejjednodušší. Těžší židle však mají většinou širší vybavení a často také nabízejí větší pohodlí. (zdroj)

4. Jak křesla nejlépe převážet?

Rybářská křesla je snadné rychle složit a rozložit a s jejich převozem tak nebývá problém. K většině z nich je možné také zakoupit speciální vak na převoz, takže nedojde k poškození jak samotného křesla, tak ani auta.

Shrnutí

Při výběru rybářského křesla či židle přihlédněte především ke svému oblíbenému způsobu rybaření. Pokud rybaříte rádi na různých místech a nejraději si sbalíte pár věcí do batohu a vyrazíte do neznáma, pak pro vás bude nejlepší volbou skladná, lehká a jednoduchá židle bez všelijakých vymožeností. Jestliže však máte své oblíbené místečko nedaleko, nebo za rybařením jezdíte autem, můžete sáhnout i po propracovanějších variantách křesel. Ta sice bývají těžší, ale nabízejí větší komfort při sezení a také disponují nejrůznějšími držáky či třeba zateplením.

Přečtěte si také výběr nejlepších rybářských lehátek, navijáků a fotopastí – dali jsme si záležet. ?

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu