fbpx

Nejlepší rybářské pruty 2020 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Pokud se rozhodnete začít rybařit, prut bude nejspíš tou první věcí, kterou začnete shánět. A je také jednou z těch nejdůležitějších – díky správnému prutu vás může tento sport začít opravdu bavit, ale špatná volba tohoto základního náčiní vám může zážitek z rybaření také poněkud zkazit.

Než se tedy začnete poohlížet po konkrétním typu, přečtěte si, na co se zaměřit.

Nejlepší rybářské pruty

Na trhu je nespočet rybářských prutů a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší rybářské pruty dostupné v roce 2020. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat rybářský prut?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší rybářský prut

Giants Fishing LXR Feeder 12ft 50-100g

Váha: 290 g
Délka: 3,6 m
Orientační cena: 1 500Kč
2. nejlepší rybářský prut

Delphin CAPRI TELE 3,3m 120g

Váha: 328 g
Délka: 3,3 m
Orientační cena: 900 Kč
3. nejlepší rybářský prut

NGT Raptex Spod Rod 12ft 5lb 2díl

Váha: 100 g
Délka: 3,6 m
Orientační cena: 1 400 Kč
4. nejlepší rybářský prut

Zfish Phoenix Feeder 3,6m 80g

Váha: 220 g
Délka: 3,6 m
Orientační cena: 1 500 Kč
5. nejlepší rybářský prut

Mivardi Enigma TeleCarp 3,9m 80-150g

Váha: 100 g
Délka: 3,9 m
Orientační cena: 1 000 Kč

Jak vybrat rybářský prut?

Na začátek pro vás možná máme jednu špatnou zprávu. Výběr prutů bohužel nefunguje tak, že si vyberete jeden univerzální a vystačíte si s ním dlouhá léta. Každý typ je uzpůsoben pro jiné účely a nejdříve ze všeho je tedy třeba si co nejkonkrétněji ujasnit, který pro vás bude ten pravý.

Při výběru bude hrát roli především to, kde chcete rybařit a jaké ryby chcete chytat. Ujasněte si také způsob, jakým je budete lovit. Na to pak mohou navazovat další parametry. Podle čeho všeho tedy prut vybírat?

1. Podle typu lovených ryb

Pokud máte své oblíbené rybářské místo, víte, s jakým druhem ryb se zde nejčastěji setkáte. To totiž hraje při výběru prutu velkou roli, a to především vzhledem k váze ryb. Setkáte se se dvěma základními variantami:

 • Kaprový prut

Kaprové pruty jsou odolné, pevné a také velmi rozšířené a oblíbené. Jak už název napovídá, jsou určené k lovu kaprů, ale stejně tak se hodí i pro chytání cejnů nebo amurů.

 • Sumcový prut

Jestliže jsou cílem vašich rybářských výprav statní sumci, pak si pořiďte prut sumcový. Ten je svými vlastnostmi podobný tomu kaprovému, ale je u něj ještě více posílena odolnost a pružnost.

 • Prut na mořské ryby

Samostatnou kategorii pak tvoří pruty určené pro lov ve slané vodě. Ty jsou odolnější a robustnější, aby zvládly jak jiné podmínky, tak i velkou váhu ryb.

2. Podle způsobu rybaření

Výběr prutu byste měli přizpůsobit také svému oblíbenému způsobu lovení. Na trhu jsou k dostání tyto základní typy:

 • Muškařské pruty

Muškaření patří mezi ty nejoblíbenější způsoby rybaření, a tak asi nepřekvapí, že je pro tento typ k dostání speciální prut. Ten se vyznačuje užší a tenčí konstrukcí, krátkou rukojetí a navijákem umístěným pod ní.

Jeho cílem je přenesení dostatečného množství energie na speciální muškařskou šňůru, která mušku přenáší na určené lovné místo. (zdroj)

 • Přívlačové pruty

Dalším oblíbeným typem lovu je přívlač, nebo také třpytkaření, který se používá při lovu dravých, lososovitých nebo mořských ryb. Setkat se můžeme i s názvem „vláčecí prut“, neboť je zde návnada vláčena tak, aby připomínala zraněnou rybu a nalákala dravce k útoku.

Při výběru přívlačového prutu se zaměřte na váhu ryb, které chcete chytat, od čehož se následně odvíjí i váha prutu.

 • Feederové pruty

Pro lov menších či středních ryb se hodí Feederové pruty, které vynikají lehkostí, jemností a velmi citlivou špičkou. Jedná se zároveň o jednu z nejmodernějších technik.

 • Plaváčkové pruty

Pro druh rybaření takzvaně „na plavanou“ jsou používány lehké, většinou karbonové pruty, kterým často chybí očka.

3. Podle délky

Délka prutu se odvíjí podle způsobu a místa rybaření, ale řídí se i individuálními požadavky samotných rybářů. Pohybuje se v široké škále od 120 centimetrů až ke 4 metrům.

 • Kratší pruty

Kratší pruty jsou obecně vhodnější spíše na menší vodu a lehčí návnady. Použít se dají i na rybaření z lodi. Umožňují snadnější manipulaci a hodí se tak i pro lov velkých ryb. Kratší délku mají většinou pruty plaváčkové a přívlačové.

 • Delší pruty

Delší pruty se dají použít na rybaření ze břehu a to i u velkých vodních ploch. Připevnit na ně můžete i větší návnadu a typicky mají větší délku pruty muškařské nebo „na položenou“.

4. Podle akce

Pojem akce označuje bod, kde se při zátěži začne prut ohýbat. Většinou se setkáme s označením akce písmeny od A po C, u některých výrobců až po D.

 • Akce A – toto označení najdeme u prutu, který se ohýbá ve své špičce. Nazývá se jako prut tvrdý. Využívá se u prutů přívlačových či delších plaváčkových prutů.
 • Akce B – jedná se o prut středně tvrdý, který se začíná ohýbat zhruba v délce ¾ od rukojeti. Tato akce se používá napříč různými způsoby rybaření.
 • Akce C – tuto akci má měkčí prut ohýbající se ve své polovině. Používá se především při lovu dravců.
 • Akce D – už od rukojeti je ohebný prut s akcí D, který je zároveň nejměkčí. S ním se ale dnes setkáme pouze výjimečně a většina výrobců končí označení akcí písmenem C. (zdroj)

5. Podle materiálu

Materiál použitý při výrobě prutu určuje jak jeho použití, tak i cenu. Vybírejte jej především podle svého stylu rybaření.

 • Grafit

Grafitové pruty jsou velmi lehké, citlivé, ale zároveň pevné a silné a zvládnou i opravdu těžké úlovky. Jejich nevýhodou je vysoká cena a také to, že se kvůli vodivému materiálu nedají používat během bouřky.

 • Sklolaminát

Pruty z tohoto materiálu jsou poněkud těžší, ale zato velmi flexibilní a pevné, díky čemuž je zaručena dlouhá životnost. Jejich pozitivem je i příznivá cena a snadná údržba.

 • Bambus

Bambusové pruty jsou vhodné především pro rybáře, kteří rádi loví menší ryby. Jsou lehké, pružné, ale vyžadují náročnější údržbu.

 • Lepené a štípané pruty

Tento typ materiálu se nejčastěji používá pro muškařské pruty a je oblíbený pro svou pružnost a poddajnost. Vyrábí se však ručně, což se odráží v jejich vysoké ceně.

6. Podle rukojeti

Aby se vám s prutem dobře manipulovalo, neopomeňte při výběru ani jeho rukojeť. Mezi nejčastěji používané materiály patří korok a pěna EVA, případně jejich kombinace. Oba materiály jsou velmi lehké a záleží tak na tom, co je pro vás pohodlnější. Čím méně materiálu na rukojeti je, tím citlivější je samotný prut.

Délku rukojeti volte podle způsobu rybaření. Pokud potřebujete prut často držet oběma rukama a lovíte na těžší návnady, pak zvolte delší rukojeť. Naopak pro držení v jedné ruce a lehčí návnady stačí kratší rukojeť. (zdroj)

7. Podle provedení

Pokud vám záleží na skladnosti prutu, vybírat můžete ze dvou variant:

 • Teleskopický

Teleskopické pruty jsou tvořené několika částmi, které se do sebe zasouvají. Celý proces složení a rozložení prutu je rychlý a snadný a jedná se o pruty, které jsou tak vhodné na přenášení. Protože však časem vždy dochází k jejich opotřebení, hodí se pro začínající nebo spíše příležitostné rybáře.

 • Dělený

Dělené pruty tvoří několik dílů, obvykle dva až čtyři. Čím méně jich je, tím lepší vlastnosti prut může nabídnout. Obecně tyto pruty bývají kvalitnější. Jejich nevýhodou je však neskladnost, takže pokud prut přenášíte na delší vzdálenosti, je dobré mít toto negativum na paměti.

Často kladené otázky

Jak se o rybářský prut starat?

Aby vám prut dlouho vydržel v perfektním stavu, je potřeba z něj už u vody setřít největší nečistoty. Po příchodu domů jej pak dočistěte a také pečlivě osušte.

Jaký prut se hodí pro začátečníky?

Pokud s rybařením teprve chcete začít, nemá příliš smysl investovat do nejprofesionálnějšího vybavení. Pořiďte si levnější, klidně i teleskopický prut, s nímž si osvojíte základní návyky a styly.

Poté zjistíte, jaká technika vám vyhovuje nejvíce a na lov jakých ryb se chcete zaměřit, a na základě toho si můžete pořídit další vybavení.

Jak dlouho prut vydrží?

Životnost prutu je velmi individuální záležitostí a závisí na mnoha faktorech – údržbě, skladování, četnosti používání a samozřejmě na jeho kvalitě. Obecně ale platí, že po několika letech si i ty nejlepší pruty zaslouží obměnu, protože po čase „změknou“ a ve srovnání s novým prutem poznáte rozdíl. (zdroj)

Kam prut ukládat?

Aby nedošlo k poškození prutu, doporučujeme si společně s ním pořídit futrál či pouzdro na pruty, který vám zároveň usnadní jeho přenášení.

Jak vybrat prut na kapry?

Při výběru prutu na kapry je dobré volit robustní prut, který zvládne boj i s velkými úlovky. Důležitá jsou velká a kvalitní očka a také dlouhá rukojeť.

Shrnutí

Při výběru prutu jsou důležité dva faktory – způsob rybaření a osobní preference. Nejprve si ujasněte, jak často, kam a co budete chodit lovit a následně si vyberte typ prutu, který tomu nejlépe odpovídá. Je třeba se rozloučit s myšlenkou, že si koupíte univerzální prut vhodný na všechny druhy ryb – v dostatečné kvalitě žádný takový neseženete. Poté si už můžete vybírat i podle vlastního pohodlí a také svých finančních možností. Ty budou hrát roli především při výběru materiálu prutu.

Přečtěte si také výběr nejlepších rybářských lehátek, signalizátorů záběru a fotopastí – dali jsme si záležet. ?

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu