TEST 12+ nejlepších rybářských prutů 2024 - recenze, diskuze


Kaprový prut č.1

Designově povedený a kvalitní prut za dobrou cenu


Kaprový prut č.2

Oblíbený prut na kapry



Teleskopický prut

Teleskopický model i na větší ryby



Feederový prut

Dobrá volba pro začátečníky


Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Prut patří k tomu nejzákladnějšímu vybavení každého rybáře. Právě ten do jisté míry rozhoduje o tom, jak úspěšní při lovu budete a jestli vás tím pádem bude rybaření bavit. Zvlášť, pokud s tímto koníčkem začínáte, však může být velmi těžké zvolit na první dobrou správně. Tento článek vás nelehkým procesem výběru provede a ještě přidá tipy na osvědčené a kvalitní pruty, s nimiž bude každá výprava radost.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pro začátek bude nejlepší si zvolit univerzální prut, není tomu tak a těmto modelům se radíme spíše vyhnout. Hned na začátku si tedy ujasněte, jaký způsob lovu je vám nejbližší a za jakými rybami se chcete vydávat. Následně můžete přihlédnout i k dalším vlastnostem prutů, jako je jejich materiál, typ rukojeti, design a další.

Designově povedený a kvalitní prut za dobrou cenu


V mnoha ohledech univerzální, kvalitně zpracovaný, cenově příznivý a ještě k tomu designově velmi povedený – to je prut Delphin Armada Carp BlackWay. Začněme tím, co můžeme vidět na první pohled. Prut je tenký, ale nemusíte se bát, že by pořádné kapry nezvládl. Zaujme rukojetí z kombinace korku a gumo-korku, která je na omak příjemná a měkká, a také elegantním kovovým zakončením ve zlaté barvě. Prut se skládá ze tří dílů, má šest ok, celokarbonový blank a hodit se vám bude jak při rybaření u vašeho oblíbeného rybníku, tak i na člunu.

A o jeho kvalitách vypovídají i recenze rybářů, které opěvují jeho kvalitní zpracování, design a přitom stále příjemnou cenu. Jen jeden rybář upozorňuje na to, že je prut o něco tvrdší, než by chtěl.



VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený prut na kapry

Pokud je vaší oblíbenou disciplínou lov kaprů na položenou, může vám dělat tento prut velmi solidního společníka. Patří do populární kategorie produktů s dobrou kvalitou a zároveň příznivou cenou a jeho přednosti oceňuje i řada spokojených rybářů. Co od něj čekat? Jedná se o prut složený ze tří dílů, je z karbonu, takže mu nechybí pružnost a zároveň odolnost, a těšit se můžete i na nízkou váhu.

Z hodnocení kupujících se pak dozvíme, že se s ním velmi šikovně nahazuje, oceňována je i pružnost a samozřejmě i celkový výkon vzhledem k sympatické ceně. Nelze však od něj očekávat vlastnosti několikanásobně dražších produktů a jeden z rybářů by jej doporučil spíše začátečníkům.



VÝHODY

NEVÝHODY

Teleskopický model i na větší ryby

Teleskopické pruty jsou oblíbené pro svou praktičnost, a pokud je tato na přenášení vhodná varianta i ve vašem hledáčku, model Delphin Omnia by mohl být správnou volbou. Je lehký, určený pro lov kaprů, takže si poradí i s většími úlovky, má měkkou akci a pěnovou rukojeť a výrobce myslel i na praktickou stránku věci, kdy očka opatřil gumovými dorazy, takže se o ně nemusíte při skládání bát.

Rybáři vedle jeho praktičnosti oceňují to, že mu nečiní problém ani opravdu daleké náhozy, a jak sami uvádějí, za málo peněz si v tomto případě pořídíte hodně muziky. Ovšem najdou se i méně spokojení zákazníci. Pár jich zmínilo, že se jim prut brzy zlomil a bylo třeba jej reklamovat.



VÝHODY

NEVÝHODY

Dobrá volba pro začátečníky

Jestliže s rybařením začínáte nebo chcete pořídit první prut třeba svým dětem, s tímto díky jeho parametrům nejspíš nešlápnete vedle. Ale zklamat by neměl ani méně náročné zkušenější rybáře, kteří nechtějí nosit drahé vybavení. Je především velmi lehký a patří také k těm nejlevnějším modelům. Skládá se ze dvou dílů, je z laminátu a má neoprenovou rukojeť.

Cena, nízká váha a snadné nahazování z něj dělají velmi oblíbenou volbu rybářů začátečníků. Někteří však upozorňují, že pro větší ryby nebude úplně ideální a že jeho provedení zkrátka odpovídá ceně, s čímž je dobré při koupi počítat.



VÝHODY

NEVÝHODY

Cenově příznivý teleskopický model

Tento model patří do skupiny teleskopických a levných prutů, které se zároveň řadí i mezi ty velmi populární. Je tvořený mixkarbonem, rukojeť je pak pogumovaná a opatřená výrazným vzorem, takže prut neprokluzuje, má pět ok, která napomáhají i snadnějšímu nahazování. To je v tomto případě opravdu bezproblémové.

Přestože by nízká cena výrobku mohla značit ne zrovna vysokou kvalitu, recenze rybářů mluví o opaku. Naprostá většina z nich je z prutu nadšena, snese dokonce podle nich i srovnání s dražšími modely. Oceňují i jeho nízkou váhu.



VÝHODY

NEVÝHODY

Prut s extrémní silou

Tento model ocení všichni rybáři, kteří se vydávají za velkými rybami a sní o kapitálních úlovcích. Vyniká totiž velmi vysokou odolností a extrémní silou. Jedná se o vylepšenou verzi oblíbeného prutu Prologic C1, která je tvořená karbonem lisovaným pod vysokým tlakem, a díky zesíleným stěnám se skutečně nemusíte bát, že by došlo ke zničení prutu. A ačkoliv cena patří k těm o něco málo vyšším, stále se nejedná o nedostupný model.

A spokojení jsou i samotní rybáři, kteří si jej pořizují především kvůli zmíněné pevnosti a odolnosti, díky čemuž zvládá i vysokou zátěž. Pokud zmiňují nějaké nedostatky, jedná se ve většině případů o drobnosti, kdy některým nevyhovoval průměr držadla nebo nebyli stoprocentně spokojeni se zpracováním klipu na vlasec.



VÝHODY

NEVÝHODY

Vylepšený model v zajímavém designu

Značka Delphin stojí za řadou velmi úspěšných kaprových prutů a řada Etna E3 Cork na jejich slávu navazuje a ještě přináší některá vylepšení. Ta mají podobu technologie 2Power, která má na svědomí zlepšení odolnosti a pevnosti prutu, což vede k celkově prodloužené životnosti. Všimnout si můžete i velmi štíhlého těla a také stylové korkové rukojeti a vínové barvy, což může potěšit fanoušky prutů v zajímavém designu. Prut se také řadí k těm velmi lehkým.

A nadšeni jsou z prutu i rybáři, kteří jej v recenzích označují za velmi kvalitní, příjemný do ruky a oceňují i jeho cenu vzhledem k celkovému provedení.



VÝHODY

NEVÝHODY

Specialista na štiky

Značka WFT je svým sortimentem zaměřená především na mořský rybolov, přívlač nebo lov sumců. Teleskopický model XK Bone Stellfish je pak speciálně uzpůsoben pro lov štik, který si s ním užijete opravdu maximálně. Prut patří k těžším, ale na druhou stranu si dokáže bez problémů poradit i s většími úlovky a použít můžete i těžší nástrahy, čemuž přispívá i pevná páteř uhlíkového blanku. Moc dalších informací o něm však z internetu nevyčteme. Přidat můžeme alespoň zmínku o ceně, která patří k těm o něco vyšším.

Stejně tak bohužel nenajdeme ani recenze rybářů, které by nám přiblížily výkon tohoto prutu v praxi.



VÝHODY

NEVÝHODY

Přívlačový prut s navijákem

Tento přívlačový prut s navijákem najdeme v portfoliu dánské značky Ron Thompson. Vyniká odolnou, avšak lehkou karbonovou konstrukcí a kvalitním grafitovým sedlem navijáku a zároveň přitáhne pozornost stylovou korkovou rukojetí. Dále na vás čeká přední brzda, dvoubarevná hliníková cívka a populární SIC oka. Dalším pozitivem je zde příjemná cena.

Pokud se často rozhodujete podle zkušeností ostatních, v tomto případě vám recenze dalších rybářů příliš nepomohou. Jsou totiž prakticky nedohledatelné.



VÝHODY

NEVÝHODY

Elegantní a odolný rybářský prut

Dalším ze série kaprových dělených prutů je tento model značky Fox, která se právě na tento druh rybářských potřeb specializuje. Prut se skládá ze tří dílů a najdeme na něm šest oček Slick Air, která jsou uzpůsobena tak, aby bez potíží odolávala oděrům. Další předností tohoto modelu je lehká karbonová konstrukce s nízkým obsahem pryskyřice a získat si vás může i elegantním matným designem. Rukojeť je pak opatřena smršťovací folií. Sympatickým parametrem je v tomto případě i cena, která stále patří k příznivým.

Co je u tohoto prutu menším minusem, jsou chybějící recenze rybářů, které by zmíněné kvality potvrdily.



VÝHODY

NEVÝHODY

Špičkový model vhodný i pro profíky

Tento prut, jak už napovídá název, je určen pro lov na feeder a potěší i náročné rybáře nebo dokonce profesionály. Ale využití najde i při běžném rybolovu. Už na první pohled přitahuje pozornost propracovaným designem v matné šedé úpravě. Nadšeni nejspíš budete i ze zpracování oček. Ta umožňují dlouhé náhozy, neboť jsou dostatečně velká po celé délce prutu, a jejich speciální tvar zabraňuje tomu, aby se na prut namotal vlasec a poškodil jej. Příjemný rybolov podpoří i nízká váha prutu.

A přijatelná je stále vzhledem ke kvalitě provedení i cena. Ocenili bychom však alespoň nějaká hodnocení rybářů.

VÝHODY

NEVÝHODY

Skvělá volba pro lov sumců 

Odolnost, pevnost a praktičnost – to jsou hlavní parametry pojící se k tomu prutu určenému pro lov sumců především na břehu. Ani u velkých úlovků nebo těžší zátěže se nemusíte bát, že by došlo k jeho zlomení, je uzpůsoben tak, aby vám vydržel skutečně dlouho. Je tvořen uhlíkem, originální celokovová oka WFT LTC si díky své robustnosti poradí snad s jakýmikoliv podmínkami. A myšleno je i na praktickou stránku, kdy je pěnová ergonomická rukojeť opatřená koncovkou proti ztrátě a ještě se dobře udržuje.

Pravdou však je, že pro koupi tohoto prutu budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jak vybrat rybářský prut?

Na začátek pro vás možná máme jednu špatnou zprávu. Výběr prutů bohužel nefunguje tak, že si vyberete jeden univerzální a vystačíte si s ním dlouhá léta. Každý typ je uzpůsoben pro jiné účely a nejdříve ze všeho je tedy třeba si co nejkonkrétněji ujasnit, který pro vás bude ten pravý.

Při výběru bude hrát roli především to, kde chcete rybařit a jaké ryby chcete chytat. Ujasněte si také způsob, jakým je budete lovit. Na to pak mohou navazovat další parametry. Podle čeho všeho tedy prut vybírat?

1. Podle typu lovených ryb

Pokud máte své oblíbené rybářské místo, víte, s jakým druhem ryb se zde nejčastěji setkáte. To totiž hraje při výběru prutu velkou roli, a to především vzhledem k váze ryb. Setkáte se se dvěma základními variantami:

Kaprové pruty jsou odolné, pevné a také velmi rozšířené a oblíbené. Jak už název napovídá, jsou určené k lovu kaprů, ale stejně tak se hodí i pro chytání cejnů nebo amurů.

Jestliže jsou cílem vašich rybářských výprav statní sumci, pak si pořiďte prut sumcový. Ten je svými vlastnostmi podobný tomu kaprovému, ale je u něj ještě více posílena odolnost a pružnost.

  • Prut na mořské ryby

Samostatnou kategorii pak tvoří pruty určené pro lov ve slané vodě. Ty jsou odolnější a robustnější, aby zvládly jak jiné podmínky, tak i velkou váhu ryb.


2. Podle způsobu rybaření

Výběr prutu byste měli přizpůsobit také svému oblíbenému způsobu lovení. Na trhu jsou k dostání tyto základní typy:

  • Muškařské pruty

Muškaření patří mezi ty nejoblíbenější způsoby rybaření, a tak asi nepřekvapí, že je pro tento typ k dostání speciální prut. Ten se vyznačuje užší a tenčí konstrukcí, krátkou rukojetí a navijákem umístěným pod ní.
Jeho cílem je přenesení dostatečného množství energie na speciální muškařskou šňůru, která mušku přenáší na určené lovné místo. 

  • Přívlačové pruty

Dalším oblíbeným typem lovu je přívlač, nebo také třpytkaření, který se používá při lovu dravých, lososovitých nebo mořských ryb. Setkat se můžeme i s názvem „vláčecí prut“, neboť je zde návnada vláčena tak, aby připomínala zraněnou rybu a nalákala dravce k útoku.
Při výběru přívlačového prutu se zaměřte na váhu ryb, které chcete chytat, od čehož se následně odvíjí i váha prutu.

  • Feederové pruty

Pro lov menších či středních ryb se hodí Feederové pruty, které vynikají lehkostí, jemností a velmi citlivou špičkou. Jedná se zároveň o jednu z nejmodernějších technik.

  • Plaváčkové pruty

Pro druh rybaření takzvaně „na plavanou“ jsou používány lehké, většinou karbonové pruty, kterým často chybí očka.


3. Podle délky

Délka prutu se odvíjí podle způsobu a místa rybaření, ale řídí se i individuálními požadavky samotných rybářů. Pohybuje se v široké škále od 120 centimetrů až ke 4 metrům.

  • Kratší pruty

Kratší pruty jsou obecně vhodnější spíše na menší vodu a lehčí návnady. Použít se dají i na rybaření z lodi. Umožňují snadnější manipulaci a hodí se tak i pro lov velkých ryb. Kratší délku mají většinou pruty plaváčkové a přívlačové.

  • Delší pruty

Delší pruty se dají použít na rybaření ze břehu a to i u velkých vodních ploch. Připevnit na ně můžete i větší návnadu a typicky mají větší délku pruty muškařské nebo „na položenou“.


4. Podle akce

Pojem akce označuje bod, kde se při zátěži začne prut ohýbat. Většinou se setkáme s označením akce písmeny od A po C, u některých výrobců až po D.

  • Akce A – toto označení najdeme u prutu, který se ohýbá ve své špičce. Nazývá se jako prut tvrdý. Využívá se u prutů přívlačových či delších plaváčkových prutů.
  • Akce B – jedná se o prut středně tvrdý, který se začíná ohýbat zhruba v délce ¾ od rukojeti. Tato akce se používá napříč různými způsoby rybaření.
  • Akce C – tuto akci má měkčí prut ohýbající se ve své polovině. Používá se především při lovu dravců.
  • Akce D – už od rukojeti je ohebný prut s akcí D, který je zároveň nejměkčí. S ním se ale dnes setkáme pouze výjimečně a většina výrobců končí označení akcí písmenem C.

5. Podle materiálu

Materiál použitý při výrobě prutu určuje jak jeho použití, tak i cenu. Vybírejte jej především podle svého stylu rybaření.

  • Grafit

Grafitové pruty jsou velmi lehké, citlivé, ale zároveň pevné a silné a zvládnou i opravdu těžké úlovky. Jejich nevýhodou je vysoká cena a také to, že se kvůli vodivému materiálu nedají používat během bouřky.

  • Sklolaminát

Pruty z tohoto materiálu jsou poněkud těžší, ale zato velmi flexibilní a pevné, díky čemuž je zaručena dlouhá životnost. Jejich pozitivem je i příznivá cena a snadná údržba.

  • Bambus

Bambusové pruty jsou vhodné především pro rybáře, kteří rádi loví menší ryby. Jsou lehké, pružné, ale vyžadují náročnější údržbu.

  • Lepené a štípané pruty

Tento typ materiálu se nejčastěji používá pro muškařské pruty a je oblíbený pro svou pružnost a poddajnost. Vyrábí se však ručně, což se odráží v jejich vysoké ceně.


6. Podle rukojeti

Aby se vám s prutem dobře manipulovalo, neopomeňte při výběru ani jeho rukojeť. Mezi nejčastěji používané materiály patří korok a pěna EVA, případně jejich kombinace. Oba materiály jsou velmi lehké a záleží tak na tom, co je pro vás pohodlnější. Čím méně materiálu na rukojeti je, tím citlivější je samotný prut.

Délku rukojeti volte podle způsobu rybaření. Pokud potřebujete prut často držet oběma rukama a lovíte na těžší návnady, pak zvolte delší rukojeť. Naopak pro držení v jedné ruce a lehčí návnady stačí kratší rukojeť.


7. Podle provedení

Pokud vám záleží na skladnosti prutu, vybírat můžete ze dvou variant:

Teleskopické pruty jsou tvořené několika částmi, které se do sebe zasouvají. Celý proces složení a rozložení prutu je rychlý a snadný a jedná se o pruty, které jsou tak vhodné na přenášení. Protože však časem vždy dochází k jejich opotřebení, hodí se pro začínající nebo spíše příležitostné rybáře.

  • Dělený

Dělené pruty tvoří několik dílů, obvykle dva až čtyři. Čím méně jich je, tím lepší vlastnosti prut může nabídnout. Obecně tyto pruty bývají kvalitnější. Jejich nevýhodou je však neskladnost, takže pokud prut přenášíte na delší vzdálenosti, je dobré mít toto negativum na paměti.

Shrnutí

Při výběru prutu jsou důležité dva faktory – způsob rybaření a osobní preference. Nejprve si ujasněte, jak často, kam a co budete chodit lovit a následně si vyberte typ prutu, který tomu nejlépe odpovídá. Je třeba se rozloučit s myšlenkou, že si koupíte univerzální prut vhodný na všechny druhy ryb – v dostatečné kvalitě žádný takový neseženete. Poté si už můžete vybírat i podle vlastního pohodlí a také svých finančních možností. Ty budou hrát roli především při výběru materiálu prutu.

Často kladené otázky

Aby vám prut dlouho vydržel v perfektním stavu, je potřeba z něj už u vody setřít největší nečistoty. Po příchodu domů jej pak dočistěte a také pečlivě osušte.

Pokud s rybařením teprve chcete začít, nemá příliš smysl investovat do nejprofesionálnějšího vybavení. Pořiďte si levnější, klidně i teleskopický prut, s nímž si osvojíte základní návyky a styly. Poté zjistíte, jaká technika vám vyhovuje nejvíce a na lov jakých ryb se chcete zaměřit, a na základě toho si můžete pořídit další vybavení.

Životnost prutu je velmi individuální záležitostí a závisí na mnoha faktorech – údržbě, skladování, četnosti používání a samozřejmě na jeho kvalitě. Obecně ale platí, že po několika letech si i ty nejlepší pruty zaslouží obměnu, protože po čase „změknou“ a ve srovnání s novým prutem poznáte rozdíl.

Aby nedošlo k poškození prutu, doporučujeme si společně s ním pořídit futrál či pouzdro na pruty, který vám zároveň usnadní jeho přenášení.

Při výběru prutu na kapry je dobré volit robustní prut, který zvládne boj i s velkými úlovky. Důležitá jsou velká a kvalitní očka a také dlouhá rukojeť.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4/5 - (32 votes)