Nejlepší rybářské pruty 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Nejlepší rybářské pruty 2021 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

Strávili jsme více než 50 hodin průzkumem rybářských prutů. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2021.

Kaprový prut č.1

Fox prut Horizon X3 Abbreviated Handle 3,66m (12ft) 2,75 lb

Pruty Horizon X3 nabízejí neuvěřitelnou hodnotu za skvělé peníze a jsou ideální pro rybáře s napjatými rozpočty, které stále chtějí bezkonkurenční kvalitu

Orientační cena: 3 250Kč

Kaprový prut č.2

Delphin prut Etna E3 3,60m (12ft) 3lb

Řada vínově bordových prutů Delphin ETNA E3 je již třetím pokračovatelem nejúspěšnější série kaprových prutů značky Delphin.

Orientační cena: 1 670Kč

Kaprový prut č.3

Wychwood prut Riot 3m (10ft) 3lb Cork

Řada prutů Riot je vstupní řadou do profesionálních řad kaprových prutů. Je to hlavně kompromis ceny a výkonu, které tyto pruty nabízí.

Orientační cena: 1 800Kč

Jak vybrat rybářský prut?

Na začátek pro vás možná máme jednu špatnou zprávu. Výběr prutů bohužel nefunguje tak, že si vyberete jeden univerzální a vystačíte si s ním dlouhá léta. Každý typ je uzpůsoben pro jiné účely a nejdříve ze všeho je tedy třeba si co nejkonkrétněji ujasnit, který pro vás bude ten pravý.

Při výběru bude hrát roli především to, kde chcete rybařit a jaké ryby chcete chytat. Ujasněte si také způsob, jakým je budete lovit. Na to pak mohou navazovat další parametry. Podle čeho všeho tedy prut vybírat?

Pokud máte své oblíbené rybářské místo, víte, s jakým druhem ryb se zde nejčastěji setkáte. To totiž hraje při výběru prutu velkou roli, a to především vzhledem k váze ryb. Setkáte se se dvěma základními variantami:

 • Kaprový prut

Kaprové pruty jsou odolné, pevné a také velmi rozšířené a oblíbené. Jak už název napovídá, jsou určené k lovu kaprů, ale stejně tak se hodí i pro chytání cejnů nebo amurů.

 • Sumcový prut

Jestliže jsou cílem vašich rybářských výprav statní sumci, pak si pořiďte prut sumcový. Ten je svými vlastnostmi podobný tomu kaprovému, ale je u něj ještě více posílena odolnost a pružnost.

 • Prut na mořské ryby

Samostatnou kategorii pak tvoří pruty určené pro lov ve slané vodě. Ty jsou odolnější a robustnější, aby zvládly jak jiné podmínky, tak i velkou váhu ryb.

Výběr prutu byste měli přizpůsobit také svému oblíbenému způsobu lovení. Na trhu jsou k dostání tyto základní typy:

 • Muškařské pruty

Muškaření patří mezi ty nejoblíbenější způsoby rybaření, a tak asi nepřekvapí, že je pro tento typ k dostání speciální prut. Ten se vyznačuje užší a tenčí konstrukcí, krátkou rukojetí a navijákem umístěným pod ní.

Jeho cílem je přenesení dostatečného množství energie na speciální muškařskou šňůru, která mušku přenáší na určené lovné místo. (zdroj)

 • Přívlačové pruty

Dalším oblíbeným typem lovu je přívlač, nebo také třpytkaření, který se používá při lovu dravých, lososovitých nebo mořských ryb. Setkat se můžeme i s názvem „vláčecí prut“, neboť je zde návnada vláčena tak, aby připomínala zraněnou rybu a nalákala dravce k útoku.

Při výběru přívlačového prutu se zaměřte na váhu ryb, které chcete chytat, od čehož se následně odvíjí i váha prutu.

 • Feederové pruty

Pro lov menších či středních ryb se hodí Feederové pruty, které vynikají lehkostí, jemností a velmi citlivou špičkou. Jedná se zároveň o jednu z nejmodernějších technik.

 • Plaváčkové pruty

Pro druh rybaření takzvaně „na plavanou“ jsou používány lehké, většinou karbonové pruty, kterým často chybí očka.

Délka prutu se odvíjí podle způsobu a místa rybaření, ale řídí se i individuálními požadavky samotných rybářů. Pohybuje se v široké škále od 120 centimetrů až ke 4 metrům.

 • Kratší pruty

Kratší pruty jsou obecně vhodnější spíše na menší vodu a lehčí návnady. Použít se dají i na rybaření z lodi. Umožňují snadnější manipulaci a hodí se tak i pro lov velkých ryb. Kratší délku mají většinou pruty plaváčkové a přívlačové.

 • Delší pruty

Delší pruty se dají použít na rybaření ze břehu a to i u velkých vodních ploch. Připevnit na ně můžete i větší návnadu a typicky mají větší délku pruty muškařské nebo „na položenou“.

Pojem akce označuje bod, kde se při zátěži začne prut ohýbat. Většinou se setkáme s označením akce písmeny od A po C, u některých výrobců až po D.

 • Akce A – toto označení najdeme u prutu, který se ohýbá ve své špičce. Nazývá se jako prut tvrdý. Využívá se u prutů přívlačových či delších plaváčkových prutů.
 • Akce B – jedná se o prut středně tvrdý, který se začíná ohýbat zhruba v délce ¾ od rukojeti. Tato akce se používá napříč různými způsoby rybaření.
 • Akce C – tuto akci má měkčí prut ohýbající se ve své polovině. Používá se především při lovu dravců.
 • Akce D – už od rukojeti je ohebný prut s akcí D, který je zároveň nejměkčí. S ním se ale dnes setkáme pouze výjimečně a většina výrobců končí označení akcí písmenem C. (zdroj)

Materiál použitý při výrobě prutu určuje jak jeho použití, tak i cenu. Vybírejte jej především podle svého stylu rybaření.

 • Grafit

Grafitové pruty jsou velmi lehké, citlivé, ale zároveň pevné a silné a zvládnou i opravdu těžké úlovky. Jejich nevýhodou je vysoká cena a také to, že se kvůli vodivému materiálu nedají používat během bouřky.

 • Sklolaminát

Pruty z tohoto materiálu jsou poněkud těžší, ale zato velmi flexibilní a pevné, díky čemuž je zaručena dlouhá životnost. Jejich pozitivem je i příznivá cena a snadná údržba.

 • Bambus

Bambusové pruty jsou vhodné především pro rybáře, kteří rádi loví menší ryby. Jsou lehké, pružné, ale vyžadují náročnější údržbu.

 • Lepené a štípané pruty

Tento typ materiálu se nejčastěji používá pro muškařské pruty a je oblíbený pro svou pružnost a poddajnost. Vyrábí se však ručně, což se odráží v jejich vysoké ceně.

Aby se vám s prutem dobře manipulovalo, neopomeňte při výběru ani jeho rukojeť. Mezi nejčastěji používané materiály patří korok a pěna EVA, případně jejich kombinace. Oba materiály jsou velmi lehké a záleží tak na tom, co je pro vás pohodlnější. Čím méně materiálu na rukojeti je, tím citlivější je samotný prut.

Délku rukojeti volte podle způsobu rybaření. Pokud potřebujete prut často držet oběma rukama a lovíte na těžší návnady, pak zvolte delší rukojeť. Naopak pro držení v jedné ruce a lehčí návnady stačí kratší rukojeť. (zdroj)

Pokud vám záleží na skladnosti prutu, vybírat můžete ze dvou variant:

 • Teleskopický

Teleskopické pruty jsou tvořené několika částmi, které se do sebe zasouvají. Celý proces složení a rozložení prutu je rychlý a snadný a jedná se o pruty, které jsou tak vhodné na přenášení. Protože však časem vždy dochází k jejich opotřebení, hodí se pro začínající nebo spíše příležitostné rybáře.

 • Dělený

Dělené pruty tvoří několik dílů, obvykle dva až čtyři. Čím méně jich je, tím lepší vlastnosti prut může nabídnout. Obecně tyto pruty bývají kvalitnější. Jejich nevýhodou je však neskladnost, takže pokud prut přenášíte na delší vzdálenosti, je dobré mít toto negativum na paměti.

1) Jak se o rybářský prut starat?

Aby vám prut dlouho vydržel v perfektním stavu, je potřeba z něj už u vody setřít největší nečistoty. Po příchodu domů jej pak dočistěte a také pečlivě osušte.

2) Jaký prut se hodí pro začátečníky?

Pokud s rybařením teprve chcete začít, nemá příliš smysl investovat do nejprofesionálnějšího vybavení. Pořiďte si levnější, klidně i teleskopický prut, s nímž si osvojíte základní návyky a styly.

Poté zjistíte, jaká technika vám vyhovuje nejvíce a na lov jakých ryb se chcete zaměřit, a na základě toho si můžete pořídit další vybavení.

3) Jak dlouho prut vydrží?

Životnost prutu je velmi individuální záležitostí a závisí na mnoha faktorech – údržbě, skladování, četnosti používání a samozřejmě na jeho kvalitě. Obecně ale platí, že po několika letech si i ty nejlepší pruty zaslouží obměnu, protože po čase „změknou“ a ve srovnání s novým prutem poznáte rozdíl. (zdroj)

4) Kam prut ukládat?

Aby nedošlo k poškození prutu, doporučujeme si společně s ním pořídit futrál či pouzdro na pruty, který vám zároveň usnadní jeho přenášení.

5) Jak vybrat prut na kapry?

Při výběru prutu na kapry je dobré volit robustní prut, který zvládne boj i s velkými úlovky. Důležitá jsou velká a kvalitní očka a také dlouhá rukojeť.

Shrnutí 

Při výběru prutu jsou důležité dva faktory – způsob rybaření a osobní preference. Nejprve si ujasněte, jak často, kam a co budete chodit lovit a následně si vyberte typ prutu, který tomu nejlépe odpovídá. Je třeba se rozloučit s myšlenkou, že si koupíte univerzální prut vhodný na všechny druhy ryb – v dostatečné kvalitě žádný takový neseženete. Poté si už můžete vybírat i podle vlastního pohodlí a také svých finančních možností. Ty budou hrát roli především při výběru materiálu prutu.

Nejlepší teleskopické pruty

Rybářské teleskopické pruty jsou vhodné nejen pro lov kaprů, ale i pro lov dravých ryb. Mezi rybáři jsou teleskopické pruty velice oblíbené pro svou skladnost a snadnou přepravu.

Teleskopický prut č.1

Fox prut EOS teleskopic 3,6m, 3lb

Lehký teleskopický prut od firmy FOX! Vynikající poměr ceny a výkonu. Délka prutu je 3,6 m a dá se složit na transportní délku 122 cm.

Orientační cena: 1 700Kč

Teleskopický prut č.2

Prologic prut C1 Carp rod tele 3,6m- 3,5lb

Již mnoho rybářských sezón je řada kaprových prutů C1 velice oblíbená u rybářů. Nyní pro Vás máme inovovanou a výrazně zdokonalenou novou řadu kaprových prutů C1.

Orientační cena: 1 800Kč

Teleskopický prut č.3

Delphin prut Armada Traveler carp BlackWay 3,6m, 3lb

Skvostný teleskopický prut vyšší ligy. To je to, co dostanete koupí prutu Delphin ARMADA v provedení TRAVELER. Příjemná rukojeť zhotovená z kombinace korku a rubber korku.

Orientační cena: 1 420Kč

Nejlepší feederové pruty

Feederové pruty se mohou chlubit speciální ohebnou špičkou, která pohotově a velmi citlivě reaguje na záběr ryby. Vždy vidíte, kdy ryba návnadu oždibuje, aniž by šlo o pouhý pohyb vody. Lovení na feederové pruty je univerzální technika, pomocí které si můžete políčit na všechny české sladkovodní ryby spíše menších a středních rozměrů.

Feederový prut č.1

Okuma prut Ceymar feedr 3,6m 60-120g

Firma Okuma přichází na trh s řadou feederových prutů vyšší třídy s velkou odolností a silou. Tyto pruty jsou vhodné i k lovu větších ryb s použitím silnějších vlasců.

Orientační cena: 1 700Kč

Feederový prut č.2

Delphin Prut Magma M3 Light feeder 3,6 m 90 g

Řada vínově bordových prutů Delphin MAGMA M3 je již třetím pokračovatelem nejúspěšnější série feederových prutů značky Delphin.

Orientační cena: 1 600Kč

Feederový prut č.3

Mivardi prut Enigma Feeder 3,6 m 20-75 g

Feederový rybářský prut, který nabízí vynikající kvalitu za super cenu Precizně zpracovaný feederový prut s akcí typu MEDIUM a nově také v verzích HEAVY a SUPER HEAVY.

Orientační cena: 1 000Kč

Nejlepší přívlačové pruty

Přívlač je technika lovu dravých ryb, při které se využívá nástraha – imitace živých ryb. Tu opakovaně nahazujeme a přitahujeme ke břehu, aby co nejlépe napodobovala skutečnou rybu. Na co se zaměřit, když vybíráte vhodný přívlačový prut?

Přívlačový prut č.1

Sevage Gear prut Predator Fast Shad 2,58m 65g

Ultra rychlý a citlivý uhlíkový blank vyvinutý pro rybaření s nástrahami na jigových hlavičkách. Tento prut pokryje veškeré rybářské situace – od lehkého lovu okounů, přes lov candátů až po lov na řece.

Orientační cena: 4 800Kč

Přívlačový prut č.2

Delphin prut Spin Trip 2,4m 40g

Pokud rádi cestujete nebo se rádi sbalíte do minimalistických rozměrů, pruty série Spin Trip jsou pro vás ideální.

Orientační cena: 1 300Kč

Přívlačový prut č.3

Delphin Prut Hypnoosa 3 m 60 g

Zhypnotizujte všechny velké dravce! Pruty pro všechny, kterým nic neříkají zažité konvence.

Orientační cena: 1 100Kč

Nejlepší sumcové pruty

Sumcové pruty jsou speciálně vyrobeny aby zvládly tu největší zátěž při zdolávání těch největších sumců. Pruty se vybírají podle způsobu lovu, jestli jdete lovit přívlačí, na bójku nebo se splávkem.

Sumcový prut č.1

Hell-Cat Prut Kronoss Black Edition 2,4 m 400-600 g

Vlajková loď sumcových prutů Kronoss, které jsou silné, 100% vyvíjené v České republice! Tyto pruty mají silný blank, který vydrží velký nápor .

Orientační cena: 3 000Kč

Sumcový prut č.2

Delphin Prut Hazard 2,55 m 500 g

Nelítostné podmínky, dlouhé silové souboje a obrovské podvodní monstra, která jsou často rozměrnější, než samotný lovec. To je přesně ten typ hazardu, který praví sumcaři vyhledávají. Tento prut byl pro tyto podmínky zrozený!

Orientační cena: 1 600Kč

Kde koupit?

Sumcový prut č.3

Delphin prut Hyperio 2 1,8m 120g

Generace prutu HYPERIO je zaměřena na aktivní lov sumců těžkou přívlačí ze břehu nebo z člunu.

Orientační cena: 1 000Kč

Další typy rybářských prutů

Spodový prut je vnadící prut z karbonu, který není moc tvrdý a je osázený velkými očky, aby se s raketou či vnadícím košíkem plným návnady dalo dohodit do velkých vzdáleností.

Bolognese pruty jsou velmi dlouhé lehoučké teleskopické speciály. Jejich hlavní výhodou je velice citlivé vedení splávku při chytání na plovoucí návnadu, mnohem citlivější, než u jiných prutů

Muškařský prut se na první pohled liší od ostatních typů rybářských prutů umístěním sedla navijáku, který je na spodním konci prutu a kromě toho má o poznání více vodících oček, rozmístěných po téměř celé délce prutu.

Spodový prut č.1

Delphin Prut Bomber 3.6m 5.00lbs 2 díly

Bomber je nekompromisním prutem určeným pro nahazování těžkých krmných raket. Jeho enormní síla je ukryta v napohled štíhlém blanku. Nenechte se však zmást. Tento prut má síly na rozdávání.

Orientační cena: 1 600Kč

Bolognesový prut č.1

Mivardi prut Supreme Bolo 7m

Kvalitně zpracovaná boloňka ekonomické třídy s povedeným, moderním designem a kvalitními SIC očky na dlouhé nožce.

Orientační cena: 1 500Kč

Muškařský prut č.1

Delphin prut Flayka 9ft 4díly

Vyznačují se příjemnou parabolickou akcí a jejich univerzálnost najde uplatnění při lovu se suchou muškou, nymfami, jakož i při lovu na mokro.

Orientační cena: 1 500Kč

Kde koupit?

Instruktážní video

Slovo závěrem

Máte s rybářskými pruty zkušenosti? S jakými a jaké? Napište do komentářů 🙂 

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu