Nejlepší škrabadla pro kočky 2021 & Jak je vybrat (zkušenosti)

Výběr redakce:
Škrabadlo Traviata →

Pokud chováte svou kočku v bytě, jistě jí chcete dopřát co nejpříjemnější prostředí, ve kterém bude mít vše, co potřebuje. Škrabadlo patří v tomto směru k naprostým nezbytnostem, neboť broušení drápků je pro tyto mazlíčky naprosto přirozenou činností.

Zatímco venkovní kočky si vystačí například s kůrou na stromech, ty domácí se bez škrabadla, pokud je vám váš gauč milý, neobejdou.

Nejlepší škrabadla pro kočky

Na trhu je nespočet škrabadel pro kočky a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a vzdělat se, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ta nejlepší škrabadla pro kočky dostupné v roce 2021. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat škrabadlo pro kočky?, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět před nákupem.

TŘI nejlepší malá škrabadla pro kočky

Nemáte doma příliš volného prostoru a i přesto chcete své kočičce dopřát místo na broušení drápků? Pokud ano, pak přesně pro vás jsme sestavili tři nejlepší škrabadla do výšky 100 cm. Jaká škrabadla malé velikosti se tedy dostala do našeho výběru?

Nejlepší škrabadlo malé velikosti

SORIA Škrábací sloup

„Oblíbené škrabadlo v podobě sloupu“

Rozměry: 45 x 45 x 80 cm
Orientační cena: 1 100 Kč
2. nejlepší škrabadlo malé velikosti

Trixie škrabací deska

„Jedna z nejprodávanějších škrabacích desek na trhu“

Rozměry: 55 x 35 cm
Orientační cena: 250 Kč
3. nejlepší škrabadlo malé velikosti

Škrabadlo Aida pískové

„Malé stabilní škrabadlo za super cenu“

Rozměry: 35 x 35 x 54 cm
Orientační cena: 300 Kč

TŘI nejlepší střední škrabadla pro kočky

Chcete své kočce umožnit místo na broušení drápků i možnost odpočívat ve výšce, ale máte v bytě do jisté míry omezený prostor? Pokud ano, pak přesně pro vás jsme sestavili tři nejlepší škrabadla s výškou 100 až 160 cm. Jaká škrabadla střední velikosti se dostala do našeho výběru?

Nejlepší škrabadlo střední velikosti

Škrabadlo Traviata

„Kvalitně zpracované škrabadlo s odpočívadly“

Rozměry: 35 x 35 x 109 cm
Orientační cena: 900 Kč
2. nejlepší škrabadlo střední velikosti

Škrabadlo Manon

„Pevné, snadno sestavitelné škrabadlo střední velikosti“

Rozměry: 35 x 35 x 108 cm
Orientační cena: 800 Kč
3. nejlepší škrabadlo střední velikosti

Škrábadlo NABBUCO

„Škrabadlo pro kočky s domečkem i odpočívadly“

Rozměry: 60 x 40 x 136 cm
Orientační cena: 1 300 Kč

TŘI nejlepší velká škrabadla pro kočky

Máte v bytě dostatek prostoru a hledáte propracované škrabadlo s několika odpočívadly, které kočičce zaručí zábavu na dlouhé hodiny? Pokud ano, pak přesně pro vás jsme sestavili tři nejlepší škrabadla s výškou větší než 160 cm. Jaká škrabadla velké velikosti se dostala do našeho výběru?

Nejlepší škrabadlo velké velikosti

Goleto škrabadlo pro kočky

„Velmi vysoké škrabadlo se stabilní a bezpečnou konstrukcí“

Rozměry: 55 x 115 x 265 cm
Orientační cena: 1 600 Kč
2. nejlepší škrabadlo velké velikosti

Škrabadlo perníková chaloupka s rampou

„Masivní škrábací strom s mnoha možnostmi“

Rozměry: 82 x 98 x 165 cm
Orientační cena: 2 000 Kč
3. nejlepší škrabadlo velké velikosti

BestPet škrabadlo pro kočky Amy

„Plyšové kočičí škrabadalo s několika odpočívadly i domečky“

Rozměry: 50 x 50 x 170 cm
Orientační cena: 1 300 Kč

Jak vybrat škrabadlo pro kočku?

Co si budeme namlouvat, většina škrabadel není zrovna nejdesignovějším doplňkem do bytu, ale i tak se zkuste při výběru více než na vzhled zaměřit na to, aby vaší kočce co možná nejvíce vyhovovalo. Podle jakých faktorů tedy škrabadlo vybírat?

I. Podle velikosti

Škrabadla pro kočky mají kromě místa pro broušení drápků i spoustu dalších, pro kočku fascinujících prvků, jako jsou klubíčka na provázku určená na hraní či plochy na odpočinek. Při výběru však sledujte především právě plochu určenou na škrábání, která by měla být dostatečně velká. Kočky se u této činnosti rády protahují, takže by ideálně měla být i v dostatečné výšce.

Velikost škrabadla přizpůsobte i stáří kočky.

 • Škrabadla pro koťata – nekupujte pro malé koťátko hned ohromné škrabadlo, aby se zabavilo. Dost možná jej spíš ohromná konstrukce vyleká. Začněte menším škrabadlem a případně kupte v pozdějším věku nové a větší.
 • Škrabadla pro dospělé kočky – u dospělých koček už na žádná omezení, co se týče velikosti škrabadla, není třeba hledět a vybrat můžete to, které si bude podle vás nejvíce užívat.
Tip: Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, zvolte vždy tu větší, která nabídne kočce více prostoru pro škrábání i pro hru.

II. Podle materiálu

Při výběru škrabadla narazíte na celou řadu nejrůznějších materiálů. Spousta z nich je navržena tak, aby lahodila lidskému oku, ale často je tím nepřitažlivá pro kočky. S jakými materiály se můžete setkat?

 • Kobercovina – škrabadla bývají často pokrytá kobercovitým materiálem, který se sice některým kočkám i líbí, ale nepatří k těm nejvhodnějším. Abyste kočku odradili od toho škrábat ostatní věci v domě, je třeba, aby se materiál škrabadla odlišoval od ostatních, které v bytě najde. Jinak kočka nechápe, proč je v pořádku brousit si drápky na škrabadle, ale na koberci ne. Kromě toho také tyto materiály nebývají dostatečně drsné a kočkám nestačí k perfektnímu broušení.
 • Sisalový koberec – tento materiál je u koček velmi oblíbený. Umožňuje jim nepřerušený vertikální pohyb po tkanině, což jim vyhovuje.
 • Sisalové lano – u škrabadel vídáme tento druh materiálu velmi často. Jeho problém však spočívá v tom, že kočkám pohyb drápků narušuje vrstvení lan nad sebou. (zdroj)
Tip: ujistěte se, že je materiál škrabacích ploch vyměnitelný. Výrazně tím totiž prodloužíte životnost a použitelnost škrabadla.

III. Podle úhlu

Aby škrabadlo splnilo požadavky vašeho čtyřnohého mazlíčka, je potřeba vybrat i správný úhel pro škrábání. To nejlépe odhadnete, pokud už vaše kočka začala některý nábytek v bytě škrábat.

 • Horizontální – jestliže si vaše kočka oblíbila škrábání koberce, pak nejspíš ocení škrabací prostor v horizontální poloze, například v podobě desky potažené sisalem.
 • Vertikální – pokud si naopak váš čtyřnohý společník libuje při ničení gauče či křesla, rád se při škrábání protahuje a ocenil by vertikální a vysoký prostor pro tuto činnost. (zdroj)

IV. Podle povahy kočky

Škrabadla většinou kromě samotné plochy pro broušení drápků nabízejí i celou řadu dalších doplňků pro zábavu a odpočinek. S tím, zda zvolit jednoduché, malé škrabadlo či vysoký strom s celou řadou „přídavků“ vám poradí povaha kočky.

 • Aktivní kočka – pokud máte doma malou šelmu, která nemá prostor se vyřádit venku, jistě ocení spoustu zavěšených balonků, úkrytů a dalších věcí, které může na škrabadle objevovat.
 • Spáč – jestliže je váš mazlíček již starší, nebo jednoduše dává před hrami přednost spíše odpočinku, potěšíte jej například škrabadlem s pelíškem.

V. Podle kvality

Pokud chcete, aby vám škrabadlo doma pár let vydrželo a bylo navíc bezpečné, neupřednostňujte při jeho výběru cenu, ale hleďte spíše na kvalitu. A to u konstrukce i použitých materiálů.

 • Konstrukce – důležitým prvkem především u vyšších škrabadel je jejich stabilita a pevnost. Kočka po něm bude skákat a lézt a to se tak nesmí za žádných okolností převrátit. Hrozí zranění mazlíčka a zároveň už mu nebude důvěřovat a drápky si bude opět škrábat o nábytek. Přesvědčte se tedy, zda je konstrukce dostatečně pevná a nekýve se.
 • Materiály – kromě materiálů použitých pro škrabací plochu se vyplatí sledovat i materiál samotné konstrukce. Často bývá u levných typů používán karton, který ale zrovna nejdelší životnost neslibuje. Mnohem vhodnější je dřevotříska či dřevo.

Často kladené otázky:

Proč kočka potřebuje škrabadlo?

Broušení drápků je pro kočky zcela přirozenou a neodmyslitelnou činností. Koupí škrabadla tak uchráníte nábytek v bytě před poškozením. Škrabadlo ale skýtá pro kočky i celou řadu dalších výhod. Jeho prostřednictvím zanechávají kočky značky – pachové i ty viditelné, zároveň se broušením uklidňují. V neposlední řadě je pak pro ně samotné škrabadlo zážitkem a hrou.

Kam škrabadlo umístit?

Škrabadlo postavte na takové místo, aby k němu měla kočka bezproblémový přístup. Měla by mít dostatek prostoru pro broušení drápků i protahování. Výhodné je také umístění škrabadla blízko oknu, aby mohla pozorovat dění venku. Většina z nich také ocení umístění v blízkosti topení, zvláště pokud je součástí škrabadla i odpočinkový prostor.

Jak naučit kočku brousit si u škrabadla drápky?

Nejprve budete možná potřebovat odnaučit kočku chodit si brousit drápky na staré místo – gauč nebo třeba koberec. Kdykoliv se škrábáním začne, dejte jí zvukovým vjemem, například tlesknutím, najevo, že dělá něco špatně, a odneste ji k novému škrabadlu. Aby pro ni bylo přitažlivější, můžete jej nastříkat stimulačním kočičím sprejem.

Shrnutí

Snažte se při výběru škrabadla vžít do své kočky a vybrat jí ve změti různých typů ten, který bude nejlépe odpovídat jejím potřebám. Hodně odkoukáte už od toho, kam si chodí brousit drápky nyní. Podle toho můžete vybrat velikost i úhel, v jakém je škrabací plocha umístěna. Dobře prozkoumejte také kvalitu materiálů a zpracování škrabadla – musí být stoprocentně pevné a bezpečné. Na základě povahy kočky pak odhadnete i to, jaké další doplňky by u škrabadla ocenila. Škrabadla najdete ke koupi například i v obchodech jako Mall.cz

2 komentáře u „Nejlepší škrabadla pro kočky 2021 & Jak je vybrat (zkušenosti)“

 1. Napřed jsem si říkala, že Ti moji nepotřebují žádné škrabadlo. Po pár dnech jsem zjistila, že opak je pravdou: už vlastně nevím, jak ani vypadají záclony, či sedačka 🙂 Njn, vše musely vyzkoušet…:-) Říkala jsem si, že jim koupím nějaké obyčejné, jednoduché škrabadlo. Nakonec jsem jim objednala tohle: Škrábadlo PALENCIA (Heureka, eshop ZOO). A všichni jsme naprosto spokojeni. Nejvíce si toho užívají ráno, kolem páté hodiny 🙂

  Odpovědět
 2. Také mám doma kočku. Je z útulku, přivezla jsem si ji jako památku z dovolené. Po částečné likvidaci bytu jsem pochopila, že něco není v pořádku a pro spokojenost nás obou koupila škrabadlo. Mám malý byt, takže jsem hledala placaté na zeď a našla. Kamarád ho přidělal a od té doby je klid.

  Odpovědět

Napsat komentář

Novinky a exkluzivní obsah do emailu